Обама заповяда армията да помогне на Южна Корея при война със Северна

ЕС

Американският президент Барак Обама е издал заповед американската армия да работи в тясно сътрудничество с Южна Корея, за да се защитят от бъдеща агресия, обяви Белият дом.

„Американската подкрепа за отбраната на Южна Корея е единодушна и президентът издаде заповед военните му командири да се координират в тясно сътрудничество с колегите си от Южна Корея, за да гарантират готовността си и да се защитят от бъдеща агресия”, заяви говорителят на Белия дом Робърт Гибс.

Напрежението между Северна и Южна корея се засили, след като международен доклад обвини Пхенян за потъването на военен кораб на Сеул. Южна Корея обяви, че ще накаже Северна. Президентът Ли Мюн-бак ще отнесе въпроса до Съвета за сигурност на ООН. Той насоява хората, отговорни за нападението, отнело живота на 46 моряци, да бъдат наказани.

Южна Корея преустанови търговията си със Северна. Сеул обаче също губи от напрежението. Опасенията, че ескалиращата размяна на реплики може да прерасне в открит конфликт на разделения Корейски полуостров смущават инвеститорите. 

Преди седмица експерти от САЩ, Великобритания, Австралия и Швеция определиха в доклад, че потъналият неотдавна южнокорейски военен кораб е бил ударен от торпедо. Парчета от торпедото, открити на дъното, отговарят на севернокорейските модели на този тип оръжие.

Северна Корея отрича да има връзка с потъването на кораба, определя резултатите от разследването на „фалшификация” и заплашва с война, ако й бъдат наложени санкции.

Напрежението на полуострова ескалира до най-високите си нива от години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уорън Бъфет за основните навици, които отличават успешните хора от останалите
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 2 до 8 февруари
Времето в понеделник: Валежите спират, но температурите остават ниски
На днешната дата, 2 февруари. Сретение Господне, Петльовден
Златото и среброто продължават да поевтиняват след петъчния срив
Креативната кампания на Honda за Зимните олимпийски игри (Видео)
Всесезонните гуми – практичен избор за шофьорите, които търсят баланс и сигурност
Иранският аятолах Али Хаменей заплаши САЩ с "регионална война", ако атакуват Техеран