Обама налага мерки срещу депортирането на 5 млн. имигранти

Обама налага мерки срещу депортирането на 5 млн. имигранти

Обама налага мерки срещу депортирането на 5 млн. имигранти

Американският президент Барак Обама представи мерки за временна защита от депортиране на около 5 млн. нелегални имигранти в САЩ, съобщиха световните информационни агенции. В изявление в Белия дом президентът обяви, че разпореждането се отнася за чужденците, които живеят без документи в САЩ повече от 5 години, нямат съдебни досиета и децата им имат легални американски документи. Те обаче няма да получат социални права като американските граждани.

Според американските медии мерките ще засегнат по-малко от половината от всички нелегални имигранти, предимно испаноезични.

Приоритет за САЩ става депортирането на лица, заподозрени за тероризъм, престъпници и членове на банди.

Преди президентската реч медиите очакваха, че Обама ще въведе временни тригодишни разрешителни за работа в САЩ за тази група имигранти, както и временно жителство за младежи, пристигнали нелегално в САЩ преди да са навършили 16 г.

Обама нарече имиграционната система в САЩ „съсипана” и заяви, че използва правомощията си за намиране на компромис, след като доминираният от демократите Сенат не може да постигне съгласие с републиканското мнозинство в Камарата на представителите.

„Ние сме и винаги ще бъдем нация от имигранти”, заяви Обама. Той оцени масовото експулсиране на нелегално пребиваващи като „нереално”.

Анонсът за президентската реч предизвика порой от критики от страна на републиканците. Те обвиниха президента в злоупотреба с власт и нарекоха действията му амнистия за незаконните имигранти и обявяване на война.

Обама отговори частично на критиките, като увери, че всеки съвестен президент – без значение демократ или републиканец, би предприел тези мерки, ако е загрижен за интересите на страната. Той уточни, че временното решение за имигрантите ще бъде оттеглено, когато Конгресът започне приемлива реформа на имиграционното законодателство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ