Свиването на производството в САЩ се забавя през ноември

Свиването на производството в САЩ се забавя през ноември

Производството в САЩ се свива с умерен темп през ноември, като поръчките нарастват за първи път от осем месеца, а заводите са изправени пред значително по-ниски цени на суровините, предаде Ройтерс.
Подобрението, отчетено от Института за управление на доставките (ISM), проследи сходни увеличения в други проучвания на нагласите, които се повишиха поради надеждите за по-благоприятни за бизнеса политики от страна на бъдещата администрация на Тръмп.

Въпреки това производството все още не е излязло от кризата. Председателят на Комитета за проучване на бизнеса в промишлеността на ISM Тимъти Фиоре отбеляза, че „изпълнението на производствените дейности е намаляло през ноември в съответствие с бавното търсене и слабите изоставащи поръчки“ и че „доставчиците продължават да разполагат с капацитет, като сроковете за изпълнение се подобряват, но отново се появяват някои липси на продукти“. Икономистите се съгласиха.
„Струва си да се отбележи, че след изборите през 2016 г. индексът ISM се повиши за четири поредни месеца, тъй като бизнес оптимизмът нарасна“, заяви Стивън Стенли, главен икономист за САЩ в Santander U.S. Capital Markets. „Не бих се изненадал да видя подобна динамика и този път, макар че в настоящия случай основните фундаменти на фабричния сектор в най-добрия случай са хладни от известно време насам.“

ISM съобщи, че индексът PMI в производствения сектор се е повишил до петмесечен връх от 48,4 пункта спрямо 46,5 пункта през октомври, което беше най-ниското ниво от юли 2023 г. насам. Показание на PMI под 50 означава свиване на производствения сектор, който представлява 10,3% от икономиката.
Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха PMI от 47,5 пункта. Ноември бе осмият пореден месец, в който PMI остана под прага от 50 пункта, но над нивото от 42,5 пункта, което според ISM с течение на времето обикновено показва разширяване на цялостната икономика.Само три отрасъла, сред които компютърна и електронна техника, както и електрическо оборудване, уреди и компоненти, отчитат ръст. Сред 11-те отрасли, които отчитат спад, са транспортното оборудване, машиностроенето, различното производство, химическите продукти и първичните метали.
Коментарите на производителите бяха оптимистични. Производителите на транспортно оборудване съобщиха, че „бизнесът остава бавен“, и очакваха, че „първата половина на 2025 г. ще бъде подобна“.

Някои производители на машини заявиха, че забавянето на строителството „е довело до излишък на готови стоки, което е довело до необходимостта от допълнителни две седмици на престой по време на коледните празници“. Производителите на метални изделия заявиха, че клиентите им са намалили складовите наличности, като добавиха, че „предварителната прогноза за 2025 г. е значително понижена“.

Притеснения заради митата върху китайския внос 

Различните производители се притесняват от потенциалното увеличаване на митата върху китайския внос, като отбелязват, че „разходите и капацитетът на американското производство са проблем“.
Миналата седмица новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че в първия ден от встъпването си в длъжност ще наложи 25% мито върху всички продукти от Мексико и Канада и допълнително 10% мито върху стоки от Китай. Някои компании в областта на първичната металургия обаче съобщават за ръст на клиентите, които искат да преместят бизнеса си след изборите.
Инфлацията остана проблем за производителите на храни, напитки и тютюневи изделия. Производителите на компютърни и електронни продукти съобщиха за затихващи покупки, но се оплакаха, че „конкуренцията за квалифицирана техническа работна ръка ограничава оперативната производителност“.
Акциите на Уолстрийт се търгуваха с повишение. Доларът поскъпна спрямо кошница от валути. Доходността на американските държавни ценни книжа се повиши.

Индексът ISM PMI показва, че производството продължава да е в дълбока рецесия, след като Федералният резерв увеличи лихвените проценти през 2022 г. и 2023 г. Въпреки това не всичко е било мрачно и оптимистично. Разходите на предприятията за оборудване отбелязаха две последователни тримесечия на бърз растеж, което отчасти отразява бума на изкуствения интелект и търсенето на търговски самолети.
Централната банка на САЩ започна да облекчава паричната си политика през септември, а този месец се очаква трето понижение на лихвените проценти. Но потенциални промени в търговската политика направиха пътя за по-нататъшно намаляване на лихвените проценти през 2025 г. несигурен.
„Тъй като сега Фед вероятно ще намалява с по-бавна скорост, лихвените проценти може да не предложат попътния вятър, който фабриките търсеха“, каза Орен Клачкин, икономист в Nationwide.
Перспективният подиндекс на ISM за новите поръчки се повиши до 50,4, разширявайки се за първи път от март насам, от 47,1 през октомври. Производственият индекс обаче остана без съществени изменения на потиснатите нива.

Показателят за цените, заплащани от производителите, спадна до 50,3 пункта от 54,8 пункта през октомври, което показва, че цените на стоките могат да се понижат, въпреки че по-високите тарифи могат да доведат до обрат.
Показателят на проучването за доставките от доставчиците спадна до 48,7 пункта от 52,0 пункта през октомври. Показание под 50 означава по-бързи доставки.
Заетостта в заводите продължи да се подобрява, но остана на потиснати равнища, като показателят за заетостта в промишлеността се повиши до 48,1 спрямо 44,4 през октомври. ISM отбеляза по-малко съкращения на персонала през миналия месец в сравнение с октомври.
Това съответства на очакваното ускоряване на растежа на заплатите в неселскостопанския сектор през ноември, след като стачката на работниците в заводите на Boeing и друга авиокосмическа компания намали заетостта в промишлеността през октомври. Растежът на работните места през октомври беше ограничен и от ураганите „Хелън“ и „Милтън“.
Докладът на Министерството на труда от миналия петък за стачката потвърди, че 38 000 служители от аерокосмическата индустрия са се върнали на работа в края на октомври и началото на ноември.

Според анкета на Ройтерс сред икономисти заплатите са се увеличили с 200 000 работни места през ноември, след като през октомври са се увеличили с 12 000, което е най-малкото увеличение от декември 2020 г. насам. Внимателно наблюдаваният доклад за заетостта трябва да бъде публикуван в петък.
Отделен доклад на Министерството на търговията показа, че разходите за строителство са се увеличили силно през октомври, благодарение на строителството на еднофамилни къщи.Това даде надежда, че инвестициите в жилищни сгради се възстановяват след свиването им в продължение на две поредни тримесечия. ФЕД Атланта повиши оценката си за растежа на брутния вътрешен продукт през четвъртото тримесечие до 3,2% на годишна база от 2,7% по-рано. През третото тримесечие икономиката нарасна с 2,8%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ