Гарант за устойчивост

Недостатъчните финансови умения са основна причина за задлъжняването и тъй като за нас да сме успешни означава да поемаме отговорност, се ангажираме активно с темата, казва Рени Миткова, управител на EOS в България

Автор:

Венцислав Савов

Снимки:

Антон Кръстев

Гарант за устойчивост

Гарант за устойчивост

Недостатъчните финансови умения са основна причина за задлъжняването и тъй като за нас да сме успешни означава да поемаме отговорност, се ангажираме активно с темата, казва Рени Миткова, управител на EOS в България

Гарант за устойчивост
Рени Миткова, управител на EOS в България
quotes

Вече 21 години EOS в България е на пазара за управление на вземания – каква е равносметката ви?

Над 20 години активно закупуваме обезпечени и необезпечени портфейли от водещи финансови институции, като нашата компания е една от първите на пазара. Това ни дава възможност да преценим от първа ръка колко много са се променили нещата – и как от бизнес, който голяма част от обществото не разбираше или приемаше негативно, днес сме един от стълбовете на икономиката, с важна роля за финансовата стабилност. Показателно за това позитивно развитие е, че по-голямата част от нашите клиенти ни продават повече от един свой портфейл и днес ние успешно управляваме придобити портфейли от дългове с обща номинална стойност над 4 млрд. лв.

За тези години икономиката премина през доста турбуленции – финансови кризи, скорошния инфлационен скок и др. Как вашата компания успява да се справи с тези предизвикателства?

Бизнесът ни е невралгичен, рефлектиращ всяко сътресение в икономиката, и за нас подобни процеси означават да покажем по най-добрия начин, че сме доверен и надежден партньор. Хората и фирмите, с които работим, по една или друга причина са се оказали в затруднено положение и разчитат на нашата експертиза и опит да им помогнем да го преодолеят. Това става, като предлагаме услуги с висока добавена стойност, демонстрираме гъвкавост и ефективност, отворени сме за промени и се отнасяме с уважение и разбиране към клиентите. Непрекъснато се развиваме – интегрираме иновации и модерни технологии, инвестираме в квалификацията и придобиването на нови умения на служителите, прилагаме най-добри практики и ноу-хау от останалите страни, в които EOS Group има дейност. По този начин успяваме да задаваме най-високи професионални и етични стандарти за цялата индустрия, да печелим доверието на клиентите, партньорите и институциите и да сме гарант за устойчивост.

Какъв е анализът ви за пазара на изкупуване на вземания и как виждате ролята на EOS в България в този контекст?

Пазарът е динамичен. Наблюдаваме, че портфейлите стават по-балансирани като съотношение обезпечена и необезпечена част, както и че вече има изграден навик на финансовите институции да продават своите просрочени кредити регулярно и на все по-ранен етап. ЕOS в България е активен участник в този процес, а заедно с това своята ефективност доказват и сравнително нови бизнес ниши като мостовото финансиране – краткосрочно финансиране, позволяващо бърз достъп до ликвидни средства за покупка на имот или друг проект както за физически лица, така и за компании. По същество това е краткосрочен заем – за обезпечение се приема недвижим имот, а предимствата са, че се спестяват дълги бюрократични процедури и може да се получи финансиране, което често други кредитори нямат възможност да обезпечат. Като лидер на пазара ние можем да предложим и консолидиране на задълженията на клиентите при наличие на недвижим имот, който да обезпечи увеличаване на заемните средства. Това директно стимулира предприемачеството и кръговата икономика в региона.

Каква беше 2023 г. за вашата компания?

На групово ниво финансовата 2022–2023 г. отбеляза сериозен растеж. Основен фактор за този успех е значителното увеличение на обема на инвестициите – от 668,6 млн. евро през предходната година до 1,2 млрд. евро, с инвестиции на EOS както в обезпечени, така и в необезпечени вземания. Източноевропейските регионални дружества успяха да увеличат оборота си с почти 50% – впечатляващи резултати на фона на прогнозите, свързани с международната политическа и макроикономическа ситуация в началото на финансовата година – поредно свидетелство за ангажираността и устойчивостта на компанията. За първи път „EOS Груп“ публикува комбиниран годишен доклад и доклад за устойчивото развитие. Той се основава на стандартите на Глобалната инициатива по отчетност (GRI) и показва как групата подкрепя целите за устойчивост на ООН.

А какви са плановете ви за новата 2024 г.?

Последните месеци станахме свидетели на истински квантов скок – с широкото навлизане на изкуствения интелект в почти всяка една сфера на живота, включително и в бизнеса – и със сигурност продължаващата дигитализация е един от фокусите ни. Опитът ни на пазара и познаването на спецификите по управление на вземания са имплементирани в специализиран софтуер, отговарящ изцяло на нуждите на цялостния процес по управление с всичките му фази, от който ще могат да се възползват нашите клиенти и партньори, каквито са финансовите институции. Заедно с продължаващото оптимизиране и дигитализиране на процесите и инвестициите важен акцент е и дейността ни за повишаване на финансовата грамотност. Това е кауза, за която работим от години – като компания и на браншово ниво, с Асоциацията за управление на вземания. Проучванията ни показват, че недостатъчните финансови умения са основна причина за задлъжняването и тъй като за нас да сме успешни означава да поемаме отговорност, EOS се ангажира активно с темата. Групата има Фондация за финансова грамотност, която развива дейности за ученици в цяла Европа, и с образователна инициатива ManoMoneta вече успя да подобри финансовите умения на децата в около 1400 училища. У нас също реализираме много начинания, които да помогнат на младите хора да овладеят умението да боравят с пари. Това е и моя лична кауза, която популяризирам с подкаста „Джобните“, тематични медийни рубрики, лекции и участия. Да сме до потребителите на бъдещето днес означава да им помагаме да разгърнат пълния си потенциал.