Leader's Hub БРОЙ /// Мениджър 08/23
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Необичайният заподозрян
Иван Лечев-младши – синът на известния музикант избира различен кариерен път, създавайки свой HR бизнес във Великобритания с фокус върху немския пазар
Необичайният заподозрян
Иван Лечев-младши – синът на известния музикант избира различен кариерен път, създавайки свой HR бизнес във Великобритания с фокус върху немския пазар
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Многобройни са примерите за деца, които се насочват към професионално развитие в сфера, идентична с тази на родителите си. И все пак, да тръгнеш по добре отъпкания път на семейния бизнес или да дадеш поколенчески принос към конкретна индустрия, невинаги е правилният избор.
Историята на Иван Лечев-младши е ярък пример за това. Още в ранна детска възраст семейството му решава да не го насочва активно към музикалната сфера.
„Талантът не се предава генетично, а с двете поколения изключителни музиканти в семейство Лечеви – родителите ми и преди тях, баба ми и дядо ми – рискът моделът да не се повтори при мен е съществен“, разказва Иван.
„Поради тази причина семейната легенда е, че още с раждането ми майка ми забранява със закон да ми бъде показван музикален инструмент дори и на снимка.“
Факт е, че Иван не проявява интерес към музикална кариера нито в детските си години, нито в по-късен период от живота си. След като завършва Немската гимназия в София, той се насочва към бизнес образование в университета Warwick в Обединеното кралство.
„Университетът, който завърших, e един от най-добрите бизнес училища в Кралството, защото гарантира сериозен тласък към успешна кариера във финансовата сфера“, казва Иван.
„С наближаване на завършването ми вече бях решил, че крайната цел на кариерното ми развитие ще е да създам свой успешен бизнес – не знаех кога, в коя индустрия и къде, но бях сигурен в посоката.“
За да постигне тази си цел, Иван решава да извърви стандартния за сектора път на летни стажове и активно подаване на кандидатури за работа, което го довежда до Американската инвестиционна банка.
„Планът ми беше да започна в голяма корпорация заради безценната възможност за придобиване на професионален опит и създаване на мрежа от бизнес контакти“, споделя той.
Впоследствие през 2013 г. с Иван се свързва лондонска компания за набиране на персонал и му предлага позиция. Макар към момента той да няма конкретни познания в индустрията, решава да предприеме този кариерен скок, привлечен от естественото на предложената му роля.
„Това, с което ми продадоха позицията и в последствие ме откраднаха от финансовия свят, беше възможността да създам и ръководя напълно независима дивизия с пълен контрол върху посоката на развитие“, споделя Иван.
„За мен тази възможност беше добре дошла, тъй като изглеждаше като необходимата междинна стъпка преди създаване на мой бизнес.“
От корпорация до стартъп
Пет години след като започва работа в HR сферата, Иван вече е развил изцяло нов отдел на компанията в Германия и e отворил офис в Мюнхен с 30 човека персонал. Именно в този период той решава, че е натрупал достатъчно опит и контакти, за да премине към създаването на собствен бизнес.
Така преди близо пет години заедно с бизнес партньора си Робърт основава Impala Search – компания за набиране на програмисти в Германия.
„Идеята за стартъп се появи като по филмите – в малките часове към края на работно-социално мероприятие“, спомня си Иван.
Решението да се фокусират конкретно над немския пазар е логично продължение на досегашния им опит, познания и контакти в сферата. Двамата с Робърт са единодушни и за сектора, към който да насочат дейността на компанията си.
„Общото между повечето дигитални компании по света е, че без достатъчно програмисти те не могат да създадат продукт, който да продават на клиентите си“, казва Иван.
„Търсенето на програмисти е значително по-голямо от предлагането. Ако компании като Amazon и SoundCloud се затрудняват да намерят правилните специалисти, какво остава за 5-членни стартъп компании без разработен продукт.“
Редом с набиране на кадри партньорите решават да предлагат и услуга, подпомагаща финансирането на нови дигитални компании.
„Impala Search развива два взаимно подкрепящи се бизнес модела – помагаме на компании в набирането на персонала им и им осигуряваме финансиране. Всяка от тези услуги съществува поотделно като индустрия, но не съм срещал компания, която комбинирано предлага и двете.“
Така Иван се връща частично и към първоначалния си финансов кариерен бекграунд, оглавявайки бизнес дивизията на Impala Search. Моделът им се оказва успешен и получава нужното признание.
„Тази иновация в бизнес модела доведе и до номинацията ни за UK Micro Agency of the Year за 2023 г., като награждаването е през септември“, казва Иван. „Отделно сме много горди и че през 2021 г. спечелихме Best New Agency in the UK.“
Impala Search далеч не е единствената активна агенция за набиране на персонал с централа в Лондон. В Англия има над 40 хил. подобни агенции, като индустрията носи над 85 млрд. лири добавена стойност на Обединеното кралство според данни на местната организация Recruitment and Employment Confederation.
Според Иван успехът на техния проект предвид огромната конкуренция се дължи не само на различния им бизнес модел, но и на многобройните им доброволни инициативи.
„Например по време на пандемията от коронавирус, когато имаше наплив на хора, търсещи работа, ние организирахме огромен брой безплатни групови и индивидуални семинари и сесии“, разказва Иван.
„Това е нещо, което продължаваме да правим и досега. В лично качество аз съм член на менторска про боно организация, за която имам над 50 сесии.“
Интернационален аспект
Освен успешното навлизане на немския пазар Impala Search успява да си проправи път и в различни други местни пазари.
„В момента немският пазар продължава да е основният ни фокус, но вече имаме клиенти и в Англия, Швеция и Щатите“, споделя Иван.
Компанията има и два физически офиса – в Лондон и Берлин.
Основен приоритет за агенцията все пак остава Берлин, който Иван определя като новия европейски център на дигиталната индустрия.
„Когато започнах кариерата си в областта на управление на човешките ресурси, Лондон беше дигиталната столица на Европа. В резултат на Брекзит, чувствително по-ниските цени в Германия и сериозните помощи от немското правителство, Лондон загуби титлата си и сега тя е в Берлин“, казва той.
Иван има ограничен поглед над българския HR пазар, тъй като поне до момента Impala Search няма изявено присъствие у нас. Въпреки това смята, че потенциалът на страната ни за подобен бизнес е огромен заради високо развитата дигиталната екосистема в България.
„Моят съвет за всички бъдещи български предприемачи, които се чудят какъв софтуерен бизнес да започнат, е: оставете това и разгледайте HR пазара в България“, казва Иван.
„Да, може би компанията ви няма да е следващият Facebook, но със сигурност ще предоставя услуга, от която всяка компания има нужда, невъзможна е за автоматизиране и предлага възможност за почти моментално монетизиране“, заключава той.
|
Ключови думи
Иван Лечев
лидерство
компании