Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2023
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Доц. д-р инж. Надя Маринова
Преподавател в Нов български университет
Доц. д-р инж. Надя Маринова
Преподавател в Нов български университет
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Доц. д-р инж. Надя Маринова е преподавател в Нов български университет и мениджър на редица проекти в различни сфери на бизнеса. Тя преподава управление на проекти, мениджмънт и маркетинг и същевременно ръководи, консултира и реализира проекти в областта на туризма, строителството и онлайн обучението. Член е на постоянната Комисия по стопански науки и управление в Националната агенция по оценка и акредитация (НАОА) към Министерския съвет и един от създателите на дистанционното обучение в България.
Q&A
С какво свързвате новаторския дух?
За мен иноваторски дух е промяна, понякога дори с цената на това да обърнеш всичко наопаки. Това е да имаш смелостта и силата да реализираш мечтите си, като им добавиш креативност чрез набелязването на конкретни действия. Движещата сила са промяната и прилагането на нестандартни подходи. Убедих се, че промяната в установените бизнес процеси във всички сфери на дейност винаги е носител на напредък. Понякога реализацията на някои от идеите ми е равносилна на революции. Но да правиш революции означава да можеш да поемеш огромна отговорност. Да си сигурен в стратегия си и да можеш да доведеш проекта до успешен край. Във всеки нов проект, особено използвайки нови подходи, винаги има подводни камъни и непредвидени обстоятелства. Трябва да си готов за тях и да имаш силите да ги превъзмогнеш.
Вродено качество ли е иновативното мислене?
Човек не се ражда иноватор, той развива тази способност, като трупа житейски и трудов опит. Нуждата от иновативни подходи се поражда от осъзнатата необходимост от промяна. Прилагането им вече е задължително, за да сме конкурентоспособни и пазарът да не ни изхвърли.
Примерите, които мога да дам за част от иновативните действия, които предприех, са в няколко области:
- В сферата на туризма – в условията на ковид пандемията се наложи много бързо да се преориентират мениджмънт и маркетинговите стратегии, за да продължи предоставянето на хотелиерски услуги, но по нови правила. Усилията ни се насочиха към повишаване на вниманието за опазване на здравето на клиентите, промяна в начина на настаняване и изхранване на гостите, преориентиране на голяма част от помещенията във фамилни стаи, осигуряване на изолираност и самостоятелност на клиентите и др.
- В строителния бранш – наред с тренда устойчивост, който следваме, се насочихме към въвеждане на нови материали и технологии и удовлетворяване на потребностите на пазара, който става все по-взискателен.
- В образованието и дистанционното обучение – предприехме действия по налагането на дигиталните технологии и използването на иновативните инструменти в учебния процес, а в учебните материали въведохме мултимедийни елементи и видео. Стартирахме тези дейности много преди пандемията. В периода на ковид ограниченията просто се видя ползата от тях, докато преди това сякаш обществото не ги приемаше сериозно.
Кой е последният проект, в който вложихте новаторско мислене и подход?
Новаторството превръща идеята в продукт, създаващ стойност за потребителите, които от своя страна са готови да платят за това. Заложих на това при проектирането на един от последните ми проекти, сградата New Point. Реализацията ѝ ме кара да се чувствам изключително горда и благодарна на целия екип. В New Point съчетах мечтите, уменията и познанията си, като приложих цялата си креативност.
Кои са отличаващите характеристики на сградите, които строите?
Сграда New Point е изпълнена изцяло с висококачествени материали и енергоспестяващи технологии. Дизайнът е моята гордост. Направихме жилищна сграда, съчетаваща в себе си удобството на хотел и уюта на собствен дом. Интериорът на общите части е по подобие на хотелите – има удобни канапета, масички, картини по стените. Помислили сме и за най-дребните детайли, като например постоянно дискретно осветление на всеки звънец на входните врати, както и над номерата над самите апартаменти.
|
Ключови думи
бизнес
жени
лидери
лидерство
развитие