Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Изкуството на предвидимия успех

Програми като Lean In Together подготвят жените да се чувстват уверени в преследване на професионалните си цели

Автор:

Борис Вълчинов

Снимки:

Жан Златков

Изкуството на предвидимия успех

Изкуството на предвидимия успех

Програми като Lean In Together подготвят жените да се чувстват уверени в преследване на професионалните си цели

Изкуството на предвидимия успех
quotes

Кои са трансформационните сили, които движат пазара на труда днес, и кои от тях очаквате да се развият в тенденция, решаваща за откриването, привличането и задържането на таланти?

Диана Гиндева: Разширеното внедряване на автоматизацията и изкуствения интелект трансформира традиционните работни места, като не само елиминира рутинни задачи, но и създава нови роли, които изискват специфични умения. С нарастващото търсене на тези нови компетентности компаниите ще трябва да променят своите стратегии за привличане и задържане на таланти. Предоставянето на възможности за обучение и инвестицията в развитието на служителите ще бъдат от съществено значение за успеха на организациите. 

Колко голям проблем днес е неравенството между половете? Имате международен поглед – как изглежда ситуацията в България и в глобален контекст?

Диана Гиндева: През последните 10 години в западния свят има огромен фокус върху темата за равенство между половете и мисля, че е постигнат значителен напредък. Компании като Flutter International имат политики за подсигуряване на равенство в заплащането, менторски програми, насърчаване на жените да заемат лидерски позиции, програми за подкрепа след връщане от майчинство. И инициативи като Lean In Together за професионална взаимопомощ и кариерно развитие са от изключителна важност. Все пак от разговорите ми с хиляди кандидати мога да кажа, че все още жените са много по-неуверени да кандидатстват за по-високи позиции и да преговарят за по-високо заплащане. Затова програми като Lean In Together са от изключително значение за окуражаването на жените да се чувстват по-уверени при преследване на професионалните си цели.

Колко голямо е влиянието на технологиите върху пазара на труда и кои са най-добрите практики за адаптация на служителите към бързо променящата се среда?

Калина Окова: Бързо развиващите се технологии доведоха до дигитализацията на много бизнеси и това повлия на търсенето на специалисти. Голямото търсене доведе до намаляване на изискванията за някои позиции и даде шанс на много хора да се преквалифицират или да започнат да работят и да трупат опит директно. Последва и по-голяма конкуренция между компаниите за набиране на таланти. Всичко това доведе до трайно повишаване на стандарта на живот на много хора.

Всички трябва да свикнем с мисълта, че промяната не е нещо страшно, а че носи нови възможности за тези, които са готови да инвестират в себе си. Важно е да се дава шанс за постоянно развитие, да се насърчава ученето, да се посочват новите хоризонти във всяка ситуация. Хубаво е, разбира се, генералните промени в стратегии и трансформациите да са добре организирани и да е ясна и добре обяснена целта им.

Кои са най-важните умения, които днешните лидери трябва да притежават и развиват? Каква част от тях са непреходни ценности и каква – напълно нова парадигма?

Калина Окова: За мен е важно лидерите да бъдат интелигентни, адаптивни, съпричастни, любопитни, емпатични, справедливи, да помнят откъде са тръгнали, да осъзнават ролята на личния пример в поведението си, да уважават останалите, да работят много, да могат да се доверяват, да помагат за развитието на другите, да не се страхуват от провал и грешки, да не слагат егото си пред общите цели, да не се възползват от незнанието и липсата на опит на останалите. Общо взето – да бъдат такива хора, с каквито биха искали да работят и общуват.

Как международната програма Lean In Together помага на жените в бизнеса? Какви са големите ѝ амбиции?

Доротея Минчева: Lean In Together помага на жените в бизнеса, като създава подкрепяща среда, която им дава възможност да развиват лидерските си умения, да преодоляват бариери в кариерния си път и да изграждат професионални връзки. Програмата адресира специфични предизвикателства и стереотипите, които често ограничават напредъка на жените. Чрез Lean In Circles участничките се събират редовно, за да обменят опит и да получават ценна подкрепа от своите колеги. Освен това програмата включва опитни лидери като спонсори, които подпомагат и насърчават всички участници, също така адресират конкретни проблеми при нужда. 

Виждате ли конкретни сектори или индустрии, в които жените са по-слабо представени? Какви са възможностите за промяна в тези области?

Даниела Маринова: Да, съществуват сектори, в които жените традиционно са по-слабо представени често поради културни, исторически или структурни фактори, както и липса на ролеви модели. Някои от тези сектори са технологиите и инженерството, енергетиката, строителството, отбраната, както и на по-високите нива в науката, медицината и финансите. За да бъде постигната промяна, е необходимо насърчаване на младите жени към тези сектори чрез менторски програми, стипендии, гарантиране на равноправно заплащане и кариерно развитие, каквито имаме във Flutter Internation. В компанията се стремим да подкрепяме баланса между кариерата и личния живот на колегите ни.

Какви са основните пречки, с които жените се сблъскват при опитите си да достигнат лидерски позиции?

Наталия Росси: Харесвам метафората за лабиринта, защото жените се сблъскват с цял куп предизвикателства по пътя си към лидерството. Половите предразсъдъци все още са сериозен проблем. Лидерството често се свързва с качества като доминантност и увереност, които се възприемат като „мъжки“ характеристики, затова жените често биват пренебрегвани за висши позиции. Още по-лошо е, че дори когато жените възприемат тези качества, често биват заклеймявани като контролиращи или груби. Хубавото е, че има фирми като Flutter International, които интегрират политики за равенство и се борят с този проблем.

В днешно време по-подготвени и мотивирани ли са жените да променят традиционните структури в бизнеса?

Наталия Росси: Абсолютно! В днешно време има по-голяма яснота относно бариерите и наблюдаваме повече готовност за действие. Открито се говори за половите предразсъдъци, разликите в заплащането и равните възможности. Много жени се съсредоточават върху изграждането на подкрепящи мрежи, осъзнавайки силата на менторството и отстояването на собствените си интереси. Популярността на програми като Lean In Together показват колко отдадени са жените на това да направят промените реалност. 

Даниела Маринова е финансов мениджър с дългогодишен опит в областта, с фокус върху ефективността в управлението на финансовата дейност. Стреми се към личностно израстване и професионално усъвършенстване чрез инвестиция в нови знания, като същевременно успешно балансира кариера и личен живот.

Диана Гиндева работи като ръководител подбор на хора във Flutter International. Има повече от 11 години опит в сферата на привличане на таланти, основно в технологичния сектор. Обича работата си, защото ù дава възможност да помага на хората да намерят развитие и нови възможности.

Калина Окова работи като мениджър на отдел „Софтуерни проекти“ и нейният 17-годишен опит в технологичната сфера ù е дал възможност да премине през различни роли като ръководител проекти, бизнес анализатор и уеб архитект. Работи във Flutter International от почти 7 години и е част от екипа, който поддържа спортната платформа на Pokerstars. 

Наталия Росси работи като мениджър виртуална помощ в PokerStars, част от Flutter International, вече шест години. Кариерата ù започва като агент за обслужване на клиенти, като с времето успява да напредне и да се развие професионално. Компанията предлага невероятни придобивки, които подпомагат развитието на нови умения и постигането на цели – нещо, което тя смята за безценно. 

Доротея Минчева ръководи екип, фокусиран върху изграждането на работодателската марка на Flutter International в глобален план, също така е сертифициран коуч и ментор. Определя себе си като опитен и емпатичен лидер с опит в областта на управлението и развитието на екипи. Вярва, че магията в екипната работа се случва, когато хора с различни таланти и умения са обединени от обща цел. 

LEAN IN TOGETHER е глобална програма, разработена от Flutter International, която предоставя на жените в бизнеса платформа за личностно и професионално развитие. Основен компонент са Lean In Circles – малки групи от жени, които се събират редовно, за да споделят опит, да придобиват нови умения и да изграждат взаимоотношения. Програмата включва също така работа с опитни лидери, които активно подкрепят участничките, като им помагат да получат достъп до нови възможности и да се развиват. Lean In Together не просто подпомага индивидуалното израстване на жените, но също така цели да изгради култура на сътрудничество. Чрез събития и инициативи програмата създава условия за открит диалог и взаимопомощ, като същевременно укрепва лидерските умения и приобщаващата култура в бизнеса. 

FLUTTER INTERNATIONAL е част от Flutter Entertainment plc – един от глобалните лидери в сферата на iGaming и развлекателните услуги, управляващ някои от най-иновативните и отличителни брандове в сектора. Българският офис на компанията е водещ технологичен хъб, който предоставя възможности за развитие на над 750 служители в сферата на технологиите и комуникацията с клиенти.