Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Мечта за иновативна наука
„Създадохме GATE с вярата, че ще променим живота на цялото ни общество за добро“, споделя проф. Силвия Илиева
Мечта за иновативна наука
„Създадохме GATE с вярата, че ще променим живота на цялото ни общество за добро“, споделя проф. Силвия Илиева
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Проф. Силвия Илиева е директор на институт GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ от неговото създаване през 2019 г., професор е във Факултета по математика и информатика и е ръководител на магистърска програма „Технологии за големи данни“. Посланик е на IDSA – признание за приноса ѝ в развитието на IDS-базираните пространства от данни. Отличена е с Наградата за специален принос в развитието на информационните и комуникационните технологии на БАИТ’ 2023.
GATE навърши 5 години – с каква мотивация положихте началото?
GATE е първият център за върхови постижения за големи данни и изкуствен интелект в Източна Европа. В основата на създаването му стоят енергията и устремът към развитието на новите технологии и тяхното практическо приложение в полза на обществото на три жени в науката. Още тогава, през 2016 г., бяхме екип и знаехме, че без такъв не може. Това сме проф. Десислава Петрова-Антонова, която понастоящем ръководи направлението „Градове на бъдещето“ в института, д-р Ирена Павлова – мениджър „Европейски програми и проекти“, и аз. Идеята се появи, докато работехме по различни европейски проекти. Към този момент в Западна и Централна Европа съществуваха 55 центъра за големи данни, но у нас такъв липсваше.
Поставихме началото с малък екип от университета, съмишленици и партньори от България и чужбина. Преборихме много силна конкуренция от близо 300 проекта от 15 европейски държави и успяхме да убедим Европейската комисия, българското правителство и индустрията, че имаме необходимия капацитет, за да създадем подобен център именно тук в България. Така през 2019 г. създадохме GATE – съвместна инициатива на СУ „Св. Климент Охридски“, Технологичния университет Чалмърс и Индустриални технологии Чалмърс, Швеция.
За 5 години изградихме екип, изследователска инфраструктура и идентичност. Днес имаме и модерна високотехнологична сграда, в която създаваме иновации и развиваме научни изследвания в четири приложни области – градове на бъдещето, цифрово здравеопазване, умна индустрия и интелигентно правителство.
Кои са най-интересните и значими постижения на института към днешна дата?
Изследваме авангардни теми като т.нар. цифрови двойници – дигитални версии на градовете, на пациентите, на индустриални предприятия, обясним изкуствен интелект (XAI), разпределено машинно самообучение, семантична оперативна съвместимост и обогатяване на данни, пространства от данни.
Към днешна дата GATE е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), който обединява националните усилия в посока използване и споделяне на данни.
Институтът инициира създаването на първото пространство за градски данни в България (Urban Data Space) и е партньор в създаването на Европейско пространство за данни в сферата на мобилността. Работим по изграждане на регионално пространство от данни в здравеопазването като част от европейския проект VELES, пространство от данни за биоразнообразието в европейските морета и океани – в европейския проект DiverSea.
Институтът е участник и в Ускорителя на НАТО за стимулиране на иновациите в отбраната (DIANA), като е избран да бъде тестов център в областта на големите данни и изкуствения интелект. Като част от екосистемата на DIANA GATE приема иноватори от България и съюзниците в НАТО, които да тестват своите разработки с цел оценка, валидиране и верификация. GATE също участва в Надзорния съвет на НАТО за използване на големи данни и изкуствен интелект, който в момента разработва стандарти за отговорна употреба на изкуствен интелект.
Участието ни в DIANA е успех не само за института, но и допринася за националните ни приоритети като преодоляването на разликата в технологичния темп на развитие на отделните съюзници в НАТО.
Как приложните изследвания в направленията, в които работите, променят и биха променили живота и ежедневието ни?
Екипът на направление „Градове на бъдещето“ развива т.нар. „Цифров двойник на града“. Интегрирането на публични и частни данни, както и данни на гражданите за състоянието на околната среда, мобилността, строителството, енергийна ефективност е от решаващо значение за вземането на информирани решения, за постигането на устойчиви градове.
„Цифровият двойник на града“ осигурява симулиране на „сценарии какво – ако“, например какъв би бил ефектът от замърсяването на въздуха върху здравето на гражданите или как да се планира градската среда, за стане градът по-достъпен и като цяло по-добро място за живеене.
Изградихме Лабораторията ни за градска среда на територията на столичния район „Лозенец“. Данните са солидна основа за микромоделиране на трафика и извличане на закономерности, които биха подпомогнали вземането на решения за интелигентно управление.
Като следва концепцията на 15-минутния град, GATE разработи инструмент за оценка на пешеходната достъпност на жилищните сгради до различни градски услуги и обекти като училища, зелени площи, медицински центрове, транспорт, спортни съоръжения. Извършеният анализ подпомага вземането на решения относно планирането на нова инфраструктура, с която да се задоволят нуждите на гражданите на пешеходно разстояние. Това води до намаляване на трафика и задръстванията, понижаване на въглеродните емисии и като цяло подобряването на качеството на живот в града.
В рамките на Цифровия двойник на столицата създадохме и Енергиен атлас на София. Резултатите от Енергийния атлас могат да се използват за допълнителен анализ на енергийната ефективност и изменението на климата, както и за изчисляване на т.нар. градски острови на топлина.
Екипът на направление „Цифрово здравеопазване“ регистрира патент за Метод и система за следене на пациенти чрез видеонаблюдение, който се използва за подобряване на медицинското обслужване на хора, страдащи от епилепсия. Изобретението предоставя ефективни средства за ранното откриване, предупреждение и превенция на усложнения, породени от епилептичен припадък.
Работи се и по проект RedSpot, свързан със създаване на „Система за детекция и реакция в реално време при епилептични припадъци, с помощта на отдалечени оптични сензори, предназначена за клинично и домашно ползване“. В момента система RedSpot се тества при пациенти в клиника по епилепсия в Нидерландия (SEIN). След успешно завършване на финалните тестове тя може да влезе в масово производство в полза на стотици хиляди пациенти.
В сферата на невродегенеративните заболявания GATE разработи иновативни биомаркери за ранна диагностика на болестта на Алцхаймер. Те са базирани на неинвазивни стандартни изследвания и са готови да бъдат включени в програма за превенция. Бъдещите планове в това направление са свързани с точната диагностика, т.е. определяне на стадия на болестта чрез изследване на структурната, функционалната и ефективната мозъчна свързаност. Разработките ни за болестта на Алцхаймер продължават и по проект VELES.
GATE работи и в областта на дезинформацията. Екипът на института разработва нови методи с AI за широкомащабен анализ на дезинформация на български и други балкански езици. Създаден е нов регионален мултидисциплинарен алианс от изследователи, проверяващи факти, който да действа като катализатор на националните и регионалните действия срещу дезинформацията.
Работите и в посока етично и отговорно използване на AI?
Институтът е част от работната група по създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект с общо предназначение (general-purpose AI). Инициативата е на Европейската служба за AI – център на експертния опит в областта на AI в EС, съгласно Законодателния акт на ЕС за изкуствения интелект. Кодексът ще обхваща критични области като прозрачността, правилата, свързани с авторското право, идентифицирането и оценката на риска, намаляването и вътрешното управление на риска. Приносът на GATE ще бъде за развитието на конкретни практики и политики в разработването и използването на модели на AI. Това ще се случи и в рамките на GATE ERPL – най-новата лаборатория на Института за експериментално регулиране и цифрови политики.
Допитват ли се до вашите знания и опит местните власти?
Сред българските партньори са Столичната община и Центърът за градска мобилност, с които GATE заедно ще създаде нови приложения, подпомагащи придвижването на гражданите с градски транспорт и т.нар. зелени средства като скутери, електрически велосипеди и автомобили, както и такива, свързани с паркирането и пешеходното придвижване. Към проекта са заявили интерес опериращи на територията на София доставчици на мобилни услуги, включително и БДЖ като доставчик на транспортни услуги за посетителите на града. Това е само един от примерите за сътрудничеството ни с местните власти, бизнеса и изследователските организации.
Как гледа бизнесът на това, което правите, и как си сътрудничите?
Бизнесът гледа с все по-голямо доверие към нас. Имаме запитвания от български компании за възлагане на проучвания и прототипи и сме в процес на договаряне. Иновативни компании и организации са наши партньори в различни европейски проекти. Има една крилата фраза: „Ако искаш да стигнеш бързо, върви сам. Ако искаш да стигнеш далеч, вървете заедно“. Вярваме, че е така по отношение на взаимодействието ни с бизнеса, както и с всички заинтересовани страни, с които си сътрудничим.
С какво успявате да привлечете младите и перспективни високотехнологични специалисти? Какво им давате?
Институтът осигурява свобода на научните изследвания в условията на модерна технологична инфраструктура. Ангажираме се с отворена наука и отворен достъп до знания и научни изследвания, като се фокусираме върху въпроси от обществен характер. Но преди всичко смятам, че умеем да ценим. Да виждаме и развиваме силата и потенциала на всеки член на екипа ни.
Всеки човек иска да бъде ценен, да се чувства значим с това, което прави, в това число и новото поколение. То има едно много интересно качество, че не признава наложени отвън авторитети, ако те не са истински такива. И това бих казала, че е ценно, защото само ако си истински авторитет и притежаваш нужните качества и умения, можеш да бъдеш мотиватор, да звучиш убедително и да ти вярват, да бъдеш лидер и да увличаш. Вярвам, че ние успяваме.
Какво е успехът за вас?
Всичко постигнато до момента е успех, който ние отбелязваме и празнуваме, и ново начало и стремеж за развитие. В науката таван няма. Всяко ново постижение е отправна точка за нещо още по-силно, полезно и стойностно.
|
Ключови думи
GATE
иновации
технологии
изкуствен интелект