Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
Нашествието на роботите
Между 2012 и 2017 г. промишлените роботи се увеличават средно с 10% всяка година, като до 2025 г. се очаква да има почти 6 милиона единици в световен мащаб
Нашествието на роботите
Между 2012 и 2017 г. промишлените роботи се увеличават средно с 10% всяка година, като до 2025 г. се очаква да има почти 6 милиона единици в световен мащаб
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Като чуем робот, най-често си представяме нещо съвсем различно от това, за което ще стане дума в следващите редове. Под „роботи” ние си представяме хуманоидни машини, които могат да извършват почти всички дейности, които са запазени за хората. Но такива роботи все още са в твърде начален етап на изработка. За сметка на това обаче вече десетилетия има съвсем реални работещи роботи – тези в индустрията.
Индустриалните роботи са перфектни за производствени задачи, които са мръсни, опасни или скучни. Или изискват прецизност, която само роботите могат да постигнат. Тези роботи могат да бъдат адаптирани за всякакви цели – от автоматизирани поточни линии до бране на ябълки.
Автоматизация срещу роботика
От фабрики до ферми има нарастващ брой места и ситуации, където индустриалните роботи могат да бъдат адаптирани да работят.
Естествено е да мислим за роботите и автоматизацията като за неразривно свързани, но макар да имат много пресечни точки, те не са едно и също.
Автоматизацията е използването на софтуер, оборудване или технология за изпълнение на задачи, които иначе биха били извършени от човек. Роботиката включва машини, които използват сензори и задвижващи механизми, за да взаимодействат със света и да извършват автономни или полуавтономни действия. Освен това роботите са многофункционални. Софтуерът, който ги задвижва, е препрограмируем и различни ефектори могат да бъдат прикрепени към техните шарнирни или движещи се части, за да изпълняват различни задачи – например смяна на магнитен захващащ елемент с вакуумна капачка или заваръчна горелка.
Автоматизацията и роботиката обаче са преплетени: и двете са част от Индустриалната ера 4.0 и размиват границите между физическото и цифровото, позволяват вградена свързаност и многофункционалност.
Ползите от използването на индустриални роботи
Приемането на промишлени роботи не премахва човешката работа, а по-скоро освобождава хората да изпълняват по-подходящи задачи. Но това не е единствената полза от индустриалните роботи.
Цена
Предимството, което наистина ще продаде роботиката на мениджмънта, е цената. Скорошни проучвания относно иновациите при използване на роботи разкриват 10% увеличение на производствената продукция, 11% на използването на капацитета и 12% на производителността на труда.
Силата на данните
Всеки аспект на свързания производствен бизнес има възможност за събиране на данни за процеси и резултати и всеки съвременен производител трябва да ги използва. Роботите са критична част от пъзела с данни, а интелигентното им обработване върши работата вместо нас. Човешките администратори получават директно информация за причините за даден проблем и начини за решаването му.
И това се отчита от всички – между 2012 и 2017 г. промишлените роботи се увеличават средно с 10% всяка година, като до 2025 г. се очаква да има почти 6 милиона единици в световен мащаб.
Предизвикателства пред широкото внедряване на индустриална роботика
Изглежда лесно, но преди да скочим ентусиазирано в роботиката, трябва да забавим темпото. Това е голяма индустрия с много стандарти и различно качество. Освен това роботите са скъпи. И ако объркаме внедряването на нашия производствен робот, това може да ни струва твърде скъпо. Ето някои от потенциалните капани.
Скрити разходи
Цената не е краят, често тя представлява само малка част от общите разходи за интеграция. Подобно на пазара на потребителски принтери устройството е евтино, а консумативите струват повече.
Дори когато роботът е на ниво, малки промени в производствената линия може да изискват допълнителни разходи за актуализиране на неговите задачи (в допълнение към загубените приходи, защото цялата поточна линия чака актуализирането).
Стандарти
Индустрията узрява, но все още няма единен протокол по отношение на стандартите. Дори и да намерим перфектния робот за нашата задача, може да се окаже, че той използва операционна система или комуникационен протокол, с които нашата фабрика не разполага. Което увеличава разходите за интеграция.
Поддръжка
Boston Consulting Group твърди, че трябва да умножим цената на нашия робот по три или четири, за да сметнем истинската възвращаемост на инвестицията. И това се увеличава до 4 – 5 пъти, ако ще се нуждае от големи ремонти, нови конвейери или спомагателни машини.
Инсталирането на робот няма да елиминира човешкия труд от процеса. Прогнозите показват, че той няма да сведе текущите разходи за труд до 0; ще струва 25%.
Гъвкав подход
Какво ще стане, ако купите робот за конкретна задача, но работният ви процес се промени? Колко бързо могат да остареят роботите? Сегашната роботизирана технология не може да бъде преформатирана бързо и евтино и в зависимост от това колко критична е за процеса, може да задържи всичко останало (което води до допълнителни разходи). В добавка може да се нуждаем от доста сериозно усилие за препрограмиране.
Иновативни индустриални роботи
Роботите могат да правят някои невероятни неща – в някои случаи доказвайки, че са подходящи за области, които отдавна са смятани за човешки.
Архитектура
Старите твърдения, че компютрите не могат да създават изкуство, имат солидна база, ако вземете предвид ограниченията на индустриалните роботи в елементите на свободната форма на архитектурата като куполи и параболи.
Датската фирма Odico променя това предположение с роботизирана производствена система, използваща огъващо се нагрято острие и блокове от пяна, за да направи леярски форми за най-необичайни форми, за които архитектите могат да мечтаят.
Да работим заедно
Сътрудничеството между човек и робот е едно от най-вълнуващите нововъведения в роботиката. Но примерът с хотела в Токио, обслужван изцяло от роботи, не е никак положителен. Той всъщност създаде повече работа за хората поради постоянни неизправности и оплаквания. Но с бързо застаряващо население и недостатъчно болногледачи Япония трябва да експериментира. И с роботи бармани и роботи сервитьори в ресторанти.
Бъдещето с индустриалните роботи
Популярният образ на промишлен робот – огромна, тромава, намаслена шарнирна ръка, която заварява вратите на колите в дъжд от искри – е анахронизъм от 60-те години. Днес роботите приемат толкова много форми и размери, колкото има производствени задачи, които трябва да бъдат изпълнени.
С напредъка на наука за материалите и цифровизацията на света индустриалните роботи XXI век могат да бъдат всичко, което отговаря на нуждите.
Големите компании за индустриални роботи
В момента има стотици компании, които предлагат надеждни, богати на функции и продуктивни роботи. Някои от тях със сигурност водят индустрията. Това са компании с висок годишен приход, които от десетилетия са лидери в индустрията. Те са базирани в Европа или в Япония. Роботите на тези компании могат да бъдат намерени в хиляди съоръжения по целия свят. Най-големите четири компании заедно контролират приблизително 75% от пазара и са лесно разпознаваеми.
ABB
ABB е основана през 1988 г. и е базирана в Цюрих, Швейцария. Освен роботиката тя е специализирана в други технологии за автоматизация и енергийно оборудване. Компанията има годишен приход от около 28 милиарда долара и през 2002 г. стана първата компания в света, продала 100 000 робота.
Fanuc
Fanuc е основана през 1972 г. и е базирана в Ошино, Япония, със седалище в подножието на емблематичната планина Фуджи. Компанията е специализирана в роботиката и друго оборудване за автоматизация и има годишен приход от 4,7 милиарда долара. Тя е инсталирала над 750 000 робота по целия свят.
КUKA
KUKA е основана през 1898 г., когато започва като производител на ацетиленов газ. Компанията за първи път се впуска в индустриалната автоматизация през 1956 г. с автоматична система за заваряване и създава първия си робот за тази дейност през 1971 г. Компанията е базирана в Аугсбург, Германия, и има годишен приход от 2,5 милиарда долара, от които 899 милиона долара са в роботика.
Yaskawa
Yaskawa е основана през 1915 г., но първият им робот е пуснат през 1974 г. Това е първият индустриален робот с електрическо задвижване в Япония, тъй като преди това всички роботи са били хидравлично задвижвани. Компанията е базирана във Фукуока, Япония, и има годишен приход от около 1,7 милиарда долара, от които около 597 милиона долара са в роботика.
Comau
Компанията от Торино е основана през 1973 г. и разработва първия лазерен робот за General Motors през 80-те години. Съвсем наскоро се премести в колаборативна роботика и неговият кобот Aura има най-големия полезен капацитет на пазара (170 кг). Компанията има годишен приход от 1,2 милиарда долара.
Epson
Когато мислите за Epson, може първо да се сетите за техните настолни принтери. Въпреки това подразделението за роботика на Epson е голям играч в индустрията. Компанията е основана през 1942 г. и е базирана в Нагано, Япония. Цялата компания има годишен приход от 9,6 милиарда долара, от които около 1,32 милиарда долара са в носими и индустриални продукти.
Kawasaki
Японският индустриален производител е най-известен със своите мотоциклети, двигатели и космическо оборудване. Компанията е основана през 1896 г., но започва да произвежда роботи през 1968 г., когато се присъедини към споразумение с Unimation (първата компания за индустриална роботика в света) за производство на роботи на местно ниво. Компанията има годишен приход от 1,3 милиарда долара и е инсталирала над 160 000 робота по целия свят.
Mitsubishi
Компания, известна най-вече с електрическите си продукти. Mitsubishi Electric (самата част от Mitsubishi) е основана през 1921 г. и е базирана в Токио, Япония. Компанията има годишен приход от около 11,6 милиарда долара, от които около 3 милиарда долара са системи за индустриална автоматизация.
Stäubli
Роботите Stäubli са друг силен представител на индустрията. Компанията е основана през 1892 г. и е базирана в Хорген, Швейцария. Започва като производител на автоматизация на тъкане, насочва се към роботиката през 1982 г., когато придобива Unimation. Компанията има годишен оборот от около 1,2 милиарда долара.
Universal Robots
Най-новият играч – основана през 2005 г., и базирана в Одензе, Дания. Компанията вероятно е измислила термина „колаборативен робот – кобот“, за да маркира робот, който може да работи без защитна ограда. Компанията има годишен приход от 219 милиона долара.
В земеделието има сериозна нужда от роботика, защото има огромен недостиг на работна ръка. Ясно е, че самото селско стопанство е узряло за промишлени роботи.
По света има няколко схеми за роботи, които берат ягоди, ябълки и домати.
|
Ключови думи
земеделие
земеделски сектор
технологии
роботи
роботизация