Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Ода за женската сила

Чудотворният коктейл на властта

Ода за женската сила

Ода за женската сила

Чудотворният коктейл на властта

Ода за женската сила
quotes

Girl Power, или според тромавия по неизбежност превод „Момичешка сила“. Терминът се появи през 90-те първо с пънк-групата „Бикини кил“, после – с незабравимите „Спайс Гърлс“. Оксфордският речник го свързва с „разчитащите на себе си млади жени“, които са „амбициозни, напористи и индивидуалисти“. Аз пък ще кажа, че момичешката, дамска, женска сила е неизменна характеристика на българските жени въобще.

Да вземем спорта. На последната Олимпиада в Токио (през 2020 г.) България спечели шест медала, три от които златни. По брой отличия страната се класира на 30-о място в света, като изпревари по-населени съседи като Турция, Румъния и милиардната Индия. От 2008 г. нито един българин не бе печелил олимпийско злато. И изведнъж три – плюс един сребърен и два бронзови. Тези медали обаче имаха важна добавена стойност: всичките бяха взети от жени.

Интересното е, че бяха спечелени в различни видове спорт – от бойни изкуства през стрелба до най-изискания от всички спортове, художествената гимнастика. Последното разгневи отбора на Русия, който завърши втори и веднага обвини съдиите. Маргарита Симонян, шеф на руската държавна телевизия RT, която предстоеше да се прочуе с особена кръвожадност две години по-късно, написа в Туитър: „След клането на нашите гимнастички от съдии от различни страни наистина съжалявам, че не работя за ГРУ (руското военно разузнаване)“.

Но това геополитическо избухване не нашумя в България. Акцентът бе по-скоро върху силата на българките. За пореден път всички прогледнаха, че те превъзхождат уж силния пол в собственото му поле. И често поправят онова, което мъжете са развалили.

Кой ще възрази? Българската женска сила е исторически факт, включително в прекия смисъл на думата.

Народните песни пазят спомена за войводки – Румена, Сирма, Бойка. Вижте и атентатите. Тя стреля, той я прикрива, а другият осигурява отстъплението. Жената е острието; мъжете играят поддържаща роля – ако въобще ги има. Крехката дама не трепва пред изпитанието. Гърми, убива и ако трябва, умира. Заловят ли я жива, не предава никого.

Комунистката Виолета Якова от „черните ангели“ убива генерал Луков, след като другият атентатор стреля неточно. Мара Бунева от ВМРО е безпогрешна срещу сръбския прокурор Прелич в Скопие, после насочва пистолета към собствените си гърди. Но една друга дама от ВМРО изпълнява задачата си с особено въображение. Казва се Мелпомена (Менча) Кърничева; по кръв влахиня, по убеждение – българка.

Легендата твърди, че я пратил нейният любим: „Убиеш ли Тодора, ще се оженя за теб“. Как да откажеш, когато Тодор Паница е убил лидерите на ВМРО Сарафов и Гарванов, а твоят любим е самият Иван (Ванчо) Михайлов, младият водач на организацията? Легендите затова са легенди, за да вълнуват. Менча после ще каже, че решението е взела сама.

Години по-късно „Мосад“ ще изучи нейната тактика. Кърничева отива във Виена през 1925-а, спечелва доверието на семейство Паница и чака. Моментът настъпва с пиесата „Пер Гинт“ в Бургтеатър. Играят корабокрушението, оркестърът гърми, а Смъртта всеки момент ще каже репликата: „Не се мре по средата на пето действие“. Но не би. Младата дама става и стреля. Тодор Паница умира, съпругата и охранителят са ранени. Следва задържане, процес, освобождаване заради туберкулоза и… сватба. Легенда или не, Михайлов е удържал на думата си.

На процеса Кърничева е наречена „българската Шарлота Корде“. Да, нашенските валкирии не идват от нищото. И Корде има прякор: „ангелът на убийството“. Заклала е във ваната „приятеля на народа“, „ужасното дете“ на Френската революция Жан-Пол Марат. Фани Каплан пък стреля по Ленин. Да не забравим Улрике Майнхоф и Гудрун Енслин, терористките от Фракция „Червена армия“.

Каква е логиката в женските атентати? Жената не е нито по-жестока, нито по-войнствена, нито по-хладнокръвна от мъжа. Но дали тъкмо мъжът не е тайната цел на цялата схема? Когато жената е острието на атаката, у мъжа се разбужда рицарят. Как да мислиш за себе си, как да побегнеш, когато жената рискува всичко?

Настръхнахте ли вече? Започнах с бойни изкуства и стрелба – и продължих с войводи и атентати. Всъщност исках да кажа нещо важно за природата на женското лидерство.

Тайната на дамската сила е в слабостта. Да уточня – в привидната слабост. Мъжкият свят създава мита за крехкото същество, търсещо закрила. Вековете пълнят този мит с рицарски песни, покровителствено самомнение и мъжка гордост. И когато светът се обърне и жената застане отпред, объркването е пълно. Крехкото същество води! То е острието на атаката! В такъв момент мъжете извършват чудеса.

Ожени силата за слабостта – и чудото ще дойде, забъркало чудотворния коктейл на властта. Осмисли словосъчетанието „желязната лейди“ – и ще разбереш, че то всъщност е оксиморон, в който „желязна“ е само прилагателно. Същественото, съществителното е „лейди“, в тази дума се обажда една хилядолетна крехкост. Да, Маргарет Тачър беше силен лидер: непоколебима с профсъюзите, категорична с комунизма, твърда с приватизацията, победоносна с Фолклендската война. Но беше жена. И наложи силата си, защото тъкмо от нея никой не я очакваше.

За българките обаче не ни трябват големи разходки из психологията. Простите факти ще докажат, че най-силните мъже тук са… жените. Не силни със своята слабост, а просто силни, решителни, дейни и можещи.

Някой някога ще направи паметник на българките от прехода. В най-тежките години те търсеха активно сезонна или постоянна работа в чужбина, независимо дали ще берат ягоди във Великобритания, или ще гледат възрастни хора в Италия. Полагаха грижа за семействата си в родината, като изпращаха пари за деца, родители и дори съпрузи. Често по българските земи можеше да се види следната гледка: бабите гледат децата, мъжете пред блока лющят мастика и говорят за политика, а жените в активна възраст финансират всичко това, трудейки се като „баданте“ в Италия или Испания.

Само не мислете, че бяха готови на всичко. Бунтуваха се. Когато бе нужно, се жертваха. И преди съм писал за Костадинка Кунева, лидер на синдиката на чистачите, която се изправи срещу алчните работодатели в Гърция. Тя бе нападната с киселина, тежко ранена, защитавана с протести през 2008 г., а по-късно избрана за член на Европейския парламент от лявата СИРИЗА.

Но има и още. През 2012 г. Татяна Роева оглави протестите срещу банковия произвол в Испания и чрез уличен натиск помогна за промяна на закона за ипотеките. През март 2019 г. Наталия Бельова загина в пламъци в италианския град Батипалия, докато спасяваше (в крайна сметка успешно) старата двойка, за която се грижеше. Ликът ѝ бе изрисуван върху стенопис.

Чисто политически, България гледа света с женско лице. Всички български еврокомисари от първата Меглена Кунева до сегашната Илиана Иванова са жени. Можем да посочим и бившия генерален директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, и настоящия управляващ директор на Международния валутен фонд (и бивш на Световната банка) Кристалина Георгиева. Те, типично по български, се изправиха една срещу друга за най-високия пост на Обединените нации, този на генералния секретар. Заради това и двете загубиха.

Ако звездите се наредят, през февруари България ще има дама – премиер. Бившата еврокомисарка Мария Габриел, която се оказа ключът за съставянето на „кабинета на ротацията“, ще заеме този пост за първи път след служебната Ренета Инджова. И понеже споменах звездите, най-силният езотеричен български авторитет отново е жена: всеизвестната баба Ванга. Който я е виждал дори по-телевизията ще признае: тя определено не беше слаб човек.

Защо българските дами са толкова силни? Жената играе важна роля в националната култура, история и традиция. Тя е опората на семейството; около нея се върти всичко. В стремежа си да опише най-добре незаменимата ѝ позиция българският език е създал чудесната дума „въртокъщница“.

Но основното обяснение се крие сякаш във времената на комунизма. През 50-те заетостта става задължителна в България – и за разлика от своите връстнички на запад българките нямат друг избор, освен да ходят на работа. Типичната българска жена вършеше всичко наведнъж – децата, службата, дома, вечерята, купонът. В едната ръка с дете, в другата – с пазарска чанта: така се връщаше от работа българката. Днес щяха да я нарекат с друга чисто българска дума, „мултитаскър“. Никой не можеше да я победи.

Българките показаха това в Токио преди три години. Обаянието на младата каратистка Ивет Горанова, упоритостта на боксьорката Стойка Кръстева и колективният дух на ансамбъла по художествена гимнастика: запомнихме ги и след няколко месеца в Париж ще ги потърсим отново.

Българските мъже лесно могат да се сетят за подобни примери по-близо до къщи. Ако нямат самочувствие, женската сила може да ги уплаши или умърлуши. Но помислят ли сериозно, ще разберат, че тя е благословия. Защото от Girl Power кризите бягат. Или поне в България е така.