Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Creative Bulgaria 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Все по-сложни вселени

Игрите и стриймингът изместват телевизията

Автор:

Петър Хераков

Снимки:

Getty Images

Все по-сложни вселени

Игрите и стриймингът изместват телевизията

Все по-сложни вселени
quotes

Според прогнозите приходите от видеоигри през 2023 г. ще стигнат 372 млрд. долара, което показва колко голяма е тази индустрия. Съчетана с прогнозите за 3 млрд. редовно играещи през 2027 г., логично е да очакваме, че игрите ще изместят телевизията като №1 в света на забавленията. Или пък двете индустрии ще се смесят по някакъв начин, тъй като възходът на стрийминга и низходящата линия за развитие на традиционната телевизия настояват за нещо подобно. Вече има и опити – ITV има договор с Fortnite да вкара в метавселената популярни шоу програми като I’m a Celebrity и The Voice.

Мобилни игри

Това продължава да е най-бързо развиващата се част от индустрията заради все по-доброто покритие на мрежите – 4G има почти навсякъде, а 5G е стандарт за големите градове. Игрите, които се правят, стават все по-красиви и прецизни. Отлични примери в това отношение са Genshin Impact и Call of Duty: Mobile. Те предлагат графики, които доскоро бяха немислими за игра, която не се играе на компютър или конзола.

Новият жанр мултиплеър мобилните игри избухнаха през 2022 г. и продължават да доминират и сега. Изследванията показват, че хората, които играят на мобилни телефони, са по-склонни да си купуват допълнителни екстри и да плащат, за да продължават да играят.

Изкуствен интелект и виртуална реалност

Няма как изкуственият интелект да не влезе бързо в игрите. Засега дизайнерите, художниците и всички хора, които се занимават с креативната част, са пощадени и съкращения няма. AI все още трябва да получава правилните въпроси и задания, за да дава добри отговори. Firefly на Adobe използва такъв модел на търсене на информация, че не ползва източници, защитени с право на интелектуална собственост, което осезаемо улеснява процеса и спестява куп проблеми.

Виртуалната реалност може и да не се развива по предвиждания на Марк Зукърбърг, но със сигурност напредва. По-рано тази година излезе PlayStation VR 2, очаква се и Meta Quest 3. Игри като Half Life: Alyx, Walking Dead: Saints & Sinners и Assetto Corsa правят все по-сложни вселени и подходящ геймплей.

Добавената реалност избухна чрез Pokemon Go и продължава да се развива в собствена ниша. За разлика от виртуалната добавената реалност добавя дигитални обекти и звуци в реалния свят на геймъра. И също използва развитието на мобилните технологии. 

Най-добрата комбинация, изключвайки Pokemon Go, са фитнес игрите. Те всъщност са тук от доста време, но в комбинация с добавената реалност популярността им рязко нарасна.