„Алгоритъмът за всичко“ на Илон Мъск

 „Алгоритъмът за всичко“ на Илон Мъск

„Алгоритъмът за всичко“ на Илон Мъск

Илън Мъск го нарича „алгоритъмът“ - дестилация на научените през годините уроци от разрастването на Tesla и фабриката на компанията във Фримонт, Невада.

Според Уолтър Айзъксън в новата му книга „Илон Мъск“, има „немалка вероятност“ Мъск да заговори за алгоритъма по време на дадена среща в компанията.

„Звуча като счупена плоча за алгоритъма. Но мисля, че е полезно да го повтарям до степен на досада“, казва Мъск.

Следващият път, когато се опитвате да бъдете по-ефективни, независимо дали в професионален или личен план, опитайте алгоритъма на Мъск. Просто се уверете, че изпълнявате всяка стъпка в съответния ред. (Секцията по-долу в курсив е от книгата на Айзъксън, цитиращ Мъск.)

Подлагайте на съмнение всяко изискване

Всяко изискване трябва да върви ръка за ръка с името на човека, който го е направил. Никога не трябва да приемате, че дадено изискване идва от отдел, като например „правен отдел“ или „отдел по безопасност“. Трябва да знаете името на истинския човек, който е направил това изискване. Тогава трябва да го поставите под въпрос, независимо колко умен е този човек. Изискванията на умните хора са най-опасни, защото е по-малко вероятно хората да ги поставят под въпрос. Винаги правете така, дори ако изискването идва от мен. Това прави изискванията по-малко глупави.

Изтрийте всяка част или процес, които можете

Може да се наложи да ги добавите отново по-късно. Всъщност, ако в крайна сметка не добавите обратно поне 10 процента от тях, значи не сте изтрили достатъчно.

Опростете и оптимизирайте

Това трябва да дойде след втора стъпка. Често срещана грешка е опростяването и оптимизирането на част или процес, които не трябва да съществуват.

Ускорете времевия цикъл

Всеки процес може да бъде ускорен. Но направете това само след като сте изпълнили първите три стъпки. Във фабриката на Tesla по погрешка прекарах много време в ускоряване на процеси, които по-късно осъзнах, че е трябвало да бъдат изтрити.

Автоматизирайте

Това е последната стъпка място. Голямата грешка в Невада и във Фримонт (където се намира първата гигафабрика на Tesla) беше, че започнах, опитвайки се да автоматизирам всяка стъпка. Трябваше да изчакаме, докато всички изисквания не бяха поставени под въпрос, частите и процесите изтрити, а бъговете отстранени.

Според Мъск така в крайна сметка остават само нещата, които наистина трябва да направите и които носят добавена стойност. След като бъдат пресеяни, важните неща могат да бъдат оптимизирани и автоматизирани.  

Ето още няколко концепции, свързани с алгоритъма на Мъск:

Нормално е да грешите. Просто не бъдете уверени в грешките си

Винаги, когато има проблеми за разрешаване, не се срещайте само с вашите мениджъри. Срещнете и с някои на нивото точно под това на мениджъра

Често най-доброто решение, което можете да вземете, е да решите кои хора трябва да вземе определени решения и след това да ги упълномощите, за да могат да го правят. Почти винаги тези хора са поне едно ниво по-надолу в йерархията, отколкото очаквате.

Единствените правила са тези, продиктувани от законите на физиката. Всичко останало е препоръка.

Разбира се, вие не искате да довеждате този подход до крайности, но ако искате да направите нещо по-добро, по-бързо или по-евтино (или ако просто искате да подобрите бизнеса или живота си) тогава трябва да направите нещата по различен начин. Защото, ако правите това, което правят всички останали, вие можете да постигнете само това, което всички останали постигат.

………………………..

Джеф Хейдън, автор на „The Motivation Myth: How High Achievers Really Set Themselves Up to Win“, за Inc.com.

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ