Да се престориш на "сивия камък"

Да се престориш на сивия камък

Представете си едно обикновено сиво камъче в дланта си. То е твърдо, гладко и невзрачно.

Нищо интересно? Това е смисълът.

С течение на времето повечето хора губят интерес към скучното парче гранит. Ето защо една популярна теория в мрежата гласи, че ако демонстрирате качествата на камъка, неговото безразличие и скука, ще отблъснете спорещите и агресорите, които така жадуват за конфликти.

Този метод се нарича "сив камък" и през последното десетилетие е широко разпространен в социалните мрежи. Методът дори беше споменат в неотдавнашен епизод на популярно телевизионно риалити шоу: една от участничките каза, че използването на тази техника ѝ е помогнало да избегне токсичната комуникация с бивше гадже.

Според клиничния психолог Рамани Дурвасула целта на техниката "сив камък" е да се отдалечим, без да прекъсваме контакта. Тя добавя, че хората, използващи "сив камък", поддържат неутралност, вид на "сдържано" общуване и се въздържат да споделят информация, която може да се обърне срещу тях.

Но макар някои психолози да казват, че методът помага при определени обстоятелства, той не винаги е правилното решение.

Как действа "сивия камък"?

Няма официален набор от правила за "сив камък". Методът не е изследван и не се основава на научнообоснована психологическа практика.

Но като цяло, казва д-р Дурвасула, той може да се разглежда като форма на емоционално отдръпване.

Тя казва, че враждебните хора обикновено търсят конфликт, а "сивият камък" може да бъде един от начините да се запази спокойствие и да се "избегне мръсна игра".

Смята и че този метод е особено ефективен в писмената комуникация, като например изпращането на текстови съобщения, тъй като позволява да се избегнат дългите и заплетени съобщения. Тя добавя, че тази стратегия може да бъде полезна и на работното място, където често се цени кратката комуникация.

Съществуват много разновидности на "сивия камък". В социалните медии специалистка по комуникации демонстрира различни начини да се избегне "ненужно студеното или неловко поведение". Тя нарича своята техника "изгладен сив камък". Например, ако някой ви попита как върви търсенето ви на работа, вместо да обяснявате колко е трудно, можете да разкажете за различните професионални срещи, на които сте присъствали.

Понякога, независимо от всички положени у усилия, разговорът може да стане напрегнат. Ако човекът, с когото разговаряте, продължава да се държи неуважително, нечестно или се опитва да ви манипулира, може би е най-добре да прекъснете контакта, казва д-р Дурвасула. Но не всеки може да направи това веднага, особено когато става въпрос за близък член на семейството или съпруг/съпруга.

Тина Суитин, основателка на One Mom's Battle, уебсайт и онлайн общност за хора, които се разделят с хора с нарцистични наклонности, препоръчва да се използва техниката на "жълтия камък", особено при съвместното родителство.

За разлика от метода на "сивия камък", който включва "студенина и дистанцираност", нейните принципи на взаимодействие включват "приятелска атмосфера", както пише тя в съветите си за родители.

Според Суитин човек, който използва техниката на "жълтия камък", може да каже: "Въпреки че не съм съгласен с теб, ти имаш пълно право на тези чувства". Или: "Мисля, че засега и двамата трябва да се откажем от темата, тъй като преговорите ни стигнаха до задънена улица. Ще се върнем към този разговор следващата седмица."

Откъде идва идеята?

Въпреки че д-р Дурвасула съветва клиентите си в частната си практика как най-добре да използват техниката и дори е подарявала сиви камъни като сувенири при раздаването на автографи, тя не е научила метода в университета. По-скоро "сивият камък" е възникнал извън сферата на психологията. Самата тя попаднала на израза в интернет преди повече от десетилетие.

Едно от първите споменавания се появява в Love Fraud, уебсайт, воден от Дона Андерсен.

Андерсен казва, че е измислила сайта Love Fraud през 2005 г., за да предупреди другите за измамници и психопати, след като тогавашният ѝ съпруг откраднал четвърт милион долара и имал многобройни връзки.

През 2012 г. член на нейната онлайн общност, пожелал да остане анонимен, пише есе, озаглавено "Методът "Сив камък" за общуване с психопати". Ако прекъсването на контакта е невъзможно, съветва авторът на есето, една от спасителните стратегии е да отговаряте по скучен и монотонен начин по време на разговора.

"Психопатите са пристрастени към драмата и не понасят скуката", смята авторът.

Кога да приложим "сивия камък"?

Лара Филдинг, поведенчески психолог в Калифорния, и автор на книгата "Да станеш възрастен", предупреждава да не се прилага този метод продължително време.

"Бих го нарекла развиване на толерантност към продължителен стрес, която може да се използва в кризисна ситуация - обяснява тя. - Понякога може да се прибегне до него, за да се избегне изострянето на вече лоша ситуация."

Но с течение на времето методът на "сивия камък" става неефективен, "защото се затваряте от истинските си чувства, като по същество отричате собствените си нужди", добавя психологът.

Ако решите да постъпите по този начин, задайте си три въпроса, съветва тя:

Първо: Колко ефективно е това?

Второ: колко дълго мога да го правя, преди да ми навреди?

И трето: ако трябва да го правя много често, ще доведе ли това до решение в дългосрочен план?

В някои случаи човекът в общуването с когото използвате метода, може да се почувства раздразнен, че му говорите по различен от обичайния начин, което ще доведе до повече агресия, предупреждава Дурвасула.

Ако искате да запазите тази връзка, методът V.A.R., който означава "утвърждаване, потвърждаване и подсилване", може да ви помогне да поставите граници и да разредите напрежението.

Д-р Филдинг предлага следните примери:

Утвърждаване: "Виждам, че това те разстройва".

Потвърждаване: "В същото време тази дискусия ме стресира. Така че бихме ли могли да си вземем почивка и да се върнем към този въпрос по-късно?"

Подсилване: "Ако можем да направим кратка почивка или ако говорите спокойно, ще ви чувам по-добре."

Източник: New York Times

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ