Истинските лидери знаят стойността на трудните разговори

Истинските лидери знаят стойността на трудните разговори

Случвало ли ви се е да имате разногласия с колега? Не става въпрос за споровете как да се подходи към някой работен проект, а за несъгласие, породено от различни възгледи за живота или политически позиции. Проведохте ли изясняващ разговор защо сте на различни мнения или просто решихте да не се занимавате?

В миналото бях склонен да избирам последното, като си казвах, че офисът не е мястото да водя разговори с членове на моя екип относно техните вярвания или ценности. Това беше, докато не срещнах членове на моя екип, чиито възгледи за света бяха в пряко противоречие с ценностите, които изповядваме като компания.

Личностите стават лидери, защото хората им се доверяват и вярват в тях. Те държат на думата си, спазват границите, отнасят се справедливо с всички и държат другите отговорни, когато прекрачат границите. През последните две години трябваше да държа себе си и членовете на моя екип отговорни за нашия ангажимент към „щастливи хора, щастлива и разнообразна култура“. Трябваше да проведа разговори с тези от тях, които имаха различни мнения, с цел да се опитам да разбера нашите различия и да определя дали нашата компания наистина е най-доброто място за тях.

Да държим хората отговорни, особено членовете на семейството, приятелите и дори нашите „съотборници“, е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Често се изкушаваме да избягваме неудобните разговори, но именно дискомфортът, който чувстваме, трябва да бъде сигнал да говорим и да намерим решение.

Окей е да не е винаги "окей"

Може да е трудно да се подходи към противоречиви разговори, без да сте сигурни в резултата или всички правилни неща, които да кажете. Важно е да запомните, че част от процеса е да се объркате, да кажете нещо грешно, да се извините и да се научите как да се справите по-добре. В поляризиран свят, където хората с една или друга политическа гледна точка консумират информация само от източници, които потвърждават техните мнения, отговорните лидери могат да отворят нови пространства за по-автентичен разговор.

Една от целите на нашата компания в „Куантом Метрик“ е здравословна и разнообразна култура, защото ние осъзнаваме, че създаването на справедливо работно място няма да се случи от само себе си. Подкрепени от разнообразна работна сила от различни полове, етноси и дори когнитивни способности, лидерите могат да вземат решения по-ефективно, да управляват предприятия, които печелят повече пари и да помагат на служителите да се чувстват по-представени и чути. Създаването на среда, която въвлича и подкрепя различни екипи, включва насърчаване и посредничество на трудни разговори около силно натоварени социални проблеми.

Лидерите, които насърчават разнообразието, носят отговорност да създадат приобщаващо и безопасно пространство за защита и усъвършенстване на тези ценности в рамките на екип. Въпросът не е да наемате или работите само с тези, които мислят по същия начин като вас. Необходими са граници, които гарантират, че всеки член на вашия екип може да се чувства чут, в безопасност и приобщен. Провеждането на тези тежки разговори ви дава възможност да не се съгласявате и да разберете от коя страна на тази граница може да попадне някой. С тази култура идват множество мнения - и тези, с които като лидери сме съгласни, и тези, с които не сме.

Оспорването може да бъде нещо добро

Синът ми, който вече е на 12 години, се научи още на ранна възраст да изпробва границите, които майка му и аз му поставяхме. Изучаването на границите е важна част от детското развитие, но за него беше също толкова важно да поставя под въпрос и да обсъжда определени правила с нас, дори ако в крайна сметка не постигаше своето.

По същия начин един етичен лидер трябва да установи граници, за да може екипът му да се чувства в безопасност и да расте, но също така да позволи на хората да поставят под въпрос тези граници по здравословен начин. Когато служителите поставят под въпрос политиките на компанията, лидерите могат да изтъкнат области, които може да са ненужни, остарели или да се нуждаят от корекция.

Ако някой не е в крак с политиките за разнообразие на компанията, първо му дайте възможност да отвори ума си с разговор. Оставете ги да „пробиват дупки“, но се намесете с факти, когато критиките им се отклонят от целта. Ако откажат да проучат фиксираното си мислене и присъствието им кара другите да се чувстват несигурни или подценени, лидерът трябва да осъзнае кога някой никога няма да представлява компанията.

Да отстояваш ценностите си е трудно, но има моменти, когато лидерите трябва да теглят тази черта, без значение кой „огъва“ правилата, дори и да става дума за самите тях.

Трудните разговори са за учене, не за победа

Истинският лидер знае, че тежките разговори са за учене, а не за победа, особено когато някой не е съгласен. Да бъдеш отворен за изслушване на чуждите преживявания е възможност да разбереш по-добре тяхното мнение и как то може да се отрази на тяхната работа или целия екип. Тази откритост върви и в двете посоки - служителите с повече опит в социалните въпроси може да смятат, че подходът на компанията към разнообразието може да бъде по-добър, докато други служители може да са в пряк конфликт с него. Лидерите демонстрират готовност да изслушват различни гледни точки, не за да оставят някой друг да спечели, а да определят дали несъгласието на този човек може да се счита за съобразено с тяхната организация.

През последните години социалните медии улесниха повечее от всякога трудните разговори. Ето как ние продължаваме да ставаме все по-добри и започваме да поправяме грешките на обществото. За мен тежките разговори с моя екип ме подтикват да науча и да разбера проблемите, за които иначе може би не съм и помислял.

Силата да ускорим социалната промяна е в нашите ръце всеки път, когато решим да водим тежки разговори. Прекарваме по-голямата част от будните си часове на работа, а глобалните смущения, вълните от промяната и политическия натиск не се случват само след 5:00 часа. Имате възможността да направите повече от постигане на успех в бизнеса и тя започва с открити, честни и да, понякога трудни дискусии един с друг.

Марио Киабара за Enterprenuer.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ