Как да разпознаете истинския експерт
Случвало ли ви се е да слушате някой да говори и да си мислите, че е експерт, но в крайна сметка да разберете, че той всъщност няма никаква представа от материята, за която говори? Има не малка вероятност някой ваш колега да ви обяснявал нещо по крайно снизходителен начин. Въпреки че този тип държание обикновено се приписва на мъжете, жените също прибягват до него, въпреки че между половете обикновено има разлика в комуникативните стилове .
Когато някой представя мислите си с голяма увереност, ние предполагаме, че знае за какво говорят и сме склонни да му вярваме. В повечето случаи сме прави да му се доверим, защото има индикации, които показват, че пред нас действително стои човек, който не говори празни приказки.
Въпреки това, изразяването на увереност, която не е подплатена с познания и опит, е сравнително лесно. Повече от 20 години изучавах как хората предават мислите си чрез езика – включително как демонстрират опит и увереност.
Експертите са напълно наясно с това за кои неща не могат да бъдат сигурни, докато хората, които имитират компетентност, могат уверено да говорят пълни глупости, стига да вярват в тях. Някой успяват да бъдат убедителни, дори когато не вярват в собствените си истории, ако това може да помогне на тяхната кариера или на други интереси.
Истинската компетентност е важна в свят, в който дезинформацията се разпространява лесно. Ето пет въпроса, които да си зададете, за да определите дали човекът, когото слушате, е експерт или просто уверен оратор:
Колко вероятно е този човек да е експерт?
Помислете за неговия произход , възможната му мотивация, неговите умения и целите му в настоящия разговор. Хората може да имат истински опит и знания в области, които не бихте очаквали. Но липсата на връзка между това, което знаете за този човек и неговия прокламиран опит е индикация, че той просто говори твърде уверено по тема, с която не е запознат в дълбочина.
В изследванията действителният опит може да бъде идентифициран чрез обективни мерки като факти за живота на дадено лице или оценки на представянето. Например, експертите се различават от начинаещите по запаметяване, както и по възприемане и категоризиране на сложни факти.
Как комуникира този човек?
Хората се различават по своите стилове на общуване. Някои не позволяват на другите да се изкажат, защото изпитват нужда да доминират в разговора. Други предпочитат повече да слушат повече и предлагат идеи и различни гледни точки само когато са добре обосновани. Понякога е разумно да се вслушвате в по-тихите гласове - те могат да донесат повече стойност от говорещите без прекъсване.
Навлиза ли в дълбочина по темата, по която говори?
Лесно е да се правят общи изказвания. Експертите обаче са запознати с повече подробности и са готови да ги предоставят. Хората без истински познания засягат темата само на повърхностно ниво. Те могат да повторят същото общо съобщение отново и отново, но в крайна сметка няма да задълбаят, защото просто не могат. Това представлява друг проблем: ако едно съобщение се повтаря достатъчно често, ние в крайна сметка ще му повярваме - това е съвсем естествено. Според прочувания около пандемията от COVID-19, хората вярват на повтаряща се невярна информация, особено ако става въпрос за неща, за които има по-малко информация.
Сигурен ли е в това, което говори?
Събития, които не сме наблюдавали със собствените си очи или пък не могат да бъдат повторени в научен експеримент, както и онези, които са се случили отдавна в миналото или ще се случат в бъдещето – всички те естествено идват с известна доза несигурност. Един експерт е наясно с това до каква степен може да бъде сигурен в дадени твърдения по тези теми. По тази причина неговите изявления съдържат маркери за несигурност (думи като „може би“ или „може“), когато е подходящо.
Тук решаваща разлика е тази между: „Не съм сигурен“ и „Не е сигурно“. Един неспециалист просто не знае наличните факти. Но един експерт знае всичко, което може да се знае по разглеждания въпрос. В някои случаи това стига до изрично посочване на вероятността определено събитие да се случи. Експертите по климата, например, няма да могат да предскажат екстремни метеорологични явления със сигурност, отвъд това, което незабавните прогнози за времето могат да предоставят. Те обаче могат да покажат как покажат как броят на тези събития е нараснал с времето и въз основа на това могат да осигурят статистическата вероятност за събития като наводнения за бъдещето.
Демонстрира ли информационна гъвкавост?
Помислете за разликата между автоматичните системи за навигация (като Google Maps) и вида указания, които бихте получили от приятел. Приятелят ще може да ви даде само информацията, от която се нуждаете. Той ще ви предостави повече подробности около непознати за вас части от маршрута, като в същото време ще прескочи онези части, с които сте запознати. Автоматичните системи не могат да правят това. Те не са „експерти“ – те просто изтеглят информация от база данни, без действително прозрение или интелигентност, използвайки едни и същи фрази отново и отново.
……………………
Тора Тенбрик, професор по лингвистика в Bangor University, за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.