Не хранете звяра!

Не хранете звяра!

Не хранете звяра!

Във филмите на ужасите винаги има ясни, макар и понякога странни знаци, по които може да разпознаете един вампир. Вампирът няма отражение в огледалото, мрази чесън, ужасява се от светлината и спи в ковчег. Как обаче може да разпознаете онези вампири, които се хранят не с кръв, а с енергия?

Повечето от нас са се сблъсквали този тип емоционални вампири в живота си. Това може да е ваш колега, който не спира да говори за себе си, или пък познат, който ви оставя с чувство за изтощение дори след кратка среща. Може би това е колегата от съседното бюро, който всеки ден ви се оплаква или ви разказва за някаква драма в офиса. Във всеки един от тези случаи вие просто губите ценно време и енергия, които бихте могли да вложите, за да направите компанията си по-успешна.

Както отбелязва и авторът Остин Клеон, можете да идентифицирате емоционаления вампир с един прост тест (не са необходими кръстове или чесън): „Ако след като сте били с някого, се чувствате изтощени и нямате енергия, този човек е вампир“, казва той.

Какво може да направите, след като разпознаете човек като емоционален вампир, който изсмуква твърде много от времето и енергията ви? Списание Self наскоро говори с няколко терапевти за емоционалните вампири и представи този план от пет стъпки за неутрализиране на техните токсични ефекти.

Отговорете с емпатия

Първият ви импулс при среща с емоционален вампир може да бъде просто да завъртите очи и да се отдръпнете от него. Това може да проработи, ако става въпрос за човек, когото може да не срещнете никога повече, но в случая с колега или познат, експертите съветват да подходите по по-различен начин – като покажете малко съчувствие. Разбира се, драматичните изказвания и самовглъбяването, характерни за емоционалните вампири, са досадни, но в много случаи те представляват реакция към същия тип несигурност и безпокойство, с които се борим всичко. Осъзнаването на този факт ще ви даде нужното разбиране и издръжливост, за да се справите с проблематичните взаимоотношения в дългосрочен план.

 Валидирайте и пренасочете

На всички ни се случва да се оплакваме от нещо. Здравословният подход към оплакването включва ясно излагане на проблема и истински опит за намиране на решение. Емоционалните вампири обаче предпочитат да се оплакват до безкрай, търсейки емоционална валидация, а не решение. По тази причина терапевтът Дарил Апълтън казва, че най-доброто нещо, което може да направите, когато се сблъскате с безкрайните жалби на един а емоционален вампир, е внимателно да го насочите обратно към по-добър начин на оплакване.

„Ако ваш колега се оплаква от конкретна трудност в работата, д-р Апълтън съветва да кажете нещо от рода на: „Звучи наистина неприятно. Мислил ли си за това как да се справиш с този проблем?“ или пък „Говорил ли си с (човека, от когото се оплакват) за това? Търсил ли си съвет от шефа?“, посочват от Self. С тези думи ще напомните на емоционалния вампир, че той има възможност да предприеме действия, за да промени нежеланата ситуация, в която е озовал.

Не хранете звяра

Може би си мислите, че енергичното съгласие с емоционален вампир може да му даде това, което иска, и следователно да го накара да си тръгне. Това обаче не е така. Подобно на вампирите от филмите, емоционалната им разновидност също има безкрайна жажда – не за кръв, а за драма.  Колкото повече им давате, толкова повече ще искат от вас. Направете всичко възможно да останете емоционално неутрални, когато взаимодействате с тях.

„Това не е грубо поведение, а демонстрация, от която енергийния вампир да разбере, че няма да бъдете надежден източник на енергия“, казва терапевтът Амбър Самюелс, пред Self.

Поставете ясни граници

Въпреки че емпатията може да ви даде издръжливост да се справите с неизбежните срещи с емоционални вампири, това не означава, че трябва да толерирате поведение, което ви изтощава. Продължавайте да обучавате своя емоционален вампир, че сте безполезен като жертва, като изградите ясни и последователни граници. Като пример, може да кажете в началото на разговора: „Имам само X минути за разговор“, придържайки се към обявените граници.

Погрижете се за за себе си

Целта на целия този процес е да запазите психическото и физическото си здраве. Напълно ОК е да кажете директно на емоционалния вампир точно това, стига да го направите по правилния начин. Кажете на колегата си с драматични наклонности, че в момента сте изморени и че известно време контактите ви ще трябва да бъдат сведени до минимум, тъй като имате друга работа. Това може дори да накара емоционалния вампир да потърси по-конструктивни начини за справяне с проблемите, които има.

....................

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ