Признайте провала и започнете да се учите от грешките

Признайте провала и започнете да се учите от грешките

Признайте провала и започнете да се учите от грешките

Всеки лидер прави грешки. За щастие от всеки провал може да бъде извлечена поука. В началото на кариерата ми като предприемач направих една от най-големите грешки, които един лидер може да направи: опитах се да жонглирам с твърде много топки наведнъж.

Това беше преди почти две десетилетия през първите няколко години от разрастването на моя стартъп. Вместо да отделя 100% от вниманието си на моята компания, както би трябвало, аз се опитах да балансирам множество стартиращи проекти наведнъж – губейки както времето, така и енергията си за продукти и услуги, които не ме доведоха до никъде. Днес обаче нещата стоят по по-различен начин – вместо да преследвам всяка малка задача, пазя ума и енергията си за големите неща.

Едно от най-трудните неща в кариерата на човек е да си вземе уроци от провалите. За лидерите може да бъде особено трудно да признаят провалите си и да се справят с тях. Въпреки че провалът в нещо на работното място може да изглежда като края на света, аз вярвам, че неуспехите са от съществено значение за израстването и усъвършенстването в работата.

Възстановяването от неуспехите ви позволява да се поучите от грешките си и да развиете самостоятелна нагласа за това как да се справяте с предизвикателствата. Ето четири стъпки, които можете да предприемете, за да започнете сами да се учите от грешките си:

Преориентирайте начина си на мислене

„Грешките, които правят лидерите, не винаги водят до щастливи инциденти“, пише Дилън Тейлър за Newsweek. „Но това, до което почти винаги могат да доведат, са реални моменти на учене“, добавя той.

Отне ми много години, за да се науча да поставям грешките си в положителна рамка. Но в крайна сметка разбрах, че вместо погрешни стъпки да ме заклеймяват като неспособен, те ми позволиха да направя положителни промени, които в крайна сметка се отразиха положително на моя бизнес. Разбира се, за целта трябваше да се приспособя към този нов начин на мислене.

Лидерите, които правят грешки, често могат да имат чувството, че всички погледи са вперени в тях. Изцяло от вас обаче зависи да спрете да мислите по този начин, за да видите как адаптирането към провала може да доведе до устойчивост. Промяната на вашата гледна точка е от съществено значение, за да видите грешките като стъпало, а не точка на пречупване.

Идентифицирайте уроците, които могат да бъдат научени

Провалът поражда смирение. Когато земята под нас се разклати, ние сме принудени да потърсим ново начало. Когато можем да признаем, че не знаем всичко, това означава, че сме интелектуално гъвкави и отворени за учене.

След като прекарах години в грешни идеи, смених скоростите и се съсредоточих изцяло върху една компания. Благодарение на този опит научих, че развиването на успешен бизнес би означавало постоянно преоткриване. Не можех да стоя в застой. Трябваше постоянно да се питам дали има по-добър начин да правя нещата.

„Лидерите ще правят грешки. Някои от тези грешки ще бъдат незначителни, а други ще бъдат големи. Независимо от сериозността, всички грешки могат да предоставят възможности за учене, ако им позволим“, казва Тайлър.

Признавайте грешките си пред вашия екип

Признаването на вашите неуспехи е възможност да предадете на служителите идеята, че могат да имат провали, да се учат от тях и да ги преодолеят. Това също ще ви позиционира като лидер, на когото хората могат да се доверят. Изследване на Deloitte установява, че хората, които могат да приемат грешките си, показват черти като честност, почтеност и благодат.

Откритото обсъждане на грешки с вашия екип е възможност за учене, при която всеки може да се чувства свободен да сподели собствения си опит относно своите недостатъци. Ето защо за мен е важно да признавам с готовност всеки път, когато съм направил лош избор - защото това показва отговорност и дава възможност на другите да направят същото.

Ангажирайте се проактивно с провала

Понякога е необходима сериозна грешка, за да ни накара да се замислим върху собствения си растеж и посоката, в която се движим.

В своята проницателна история за Fast Company Джон Худ обяснява как култивирането на проактивно мислене позволява на екипите да бъдат по-креативни, защото не определят провала като нещо, от което да се страхуват. „Когато един лидер създава тези среди, провалът не е пречка за напредъка – това е стъпка в итеративния процес към иновация“, пише той.

Като се научите да използвате грешките си, за да ви тласне в положителна посока, можете да научите другите, че могат да пропуснат целта и пак да не са губещи.

„Изграждането на този манталитет е един от ключовите компоненти на израстването като лидер. Когато преориентираме мисленето си, за да се ангажираме проактивно с неуспехите, ние също така си даваме рамка, за да разберем по-добре нашите успехи и да се развием“, казва Худ.

Провалът винаги ще бъде неизбежна част от това да си лидер и човек. Най-важното е как се учите от неуспехите.

……………………

Айтекин Танк, основател на JotForm и автор на „Automate Your Busywork“, за FastCompany.com

Редактор: Георги Георгиев

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ