Човекът, който винаги има достатъчно време

Човекът, който винаги има достатъчно време

Човек би си помислил, че да си начело на компания с пазарна капитализация над 3 трилиона долара означава, че си невероятно зает. Изобщо не се съмнявам, че главният изпълнителен директор на производителя на чипове Nvidia Дженсън Хуанг работи много, много здраво. Но той наскоро каза на абсолвентите от Калифорнийския технологичен институт, че има чувството, че винаги има „достатъчно време“.

Как е възможно? Хуанг обясни подхода си към управлението на приоритетите и справянето с напрежението, което върви ръка за ръка с крайните срокове. Това е техника, която е едновременно подкрепена от експерти по управление на времето и лесно приспособима за почти всеки предприемач, който иска да се възползва от нея.

Какво Хуанг е научил за управлението на времето от един градинар

В речта си Хуанг разказа за неочаквания източник на своя подход към управлението на времето – градинар в Япония. Едно лято, когато Хуанг посетил страната със семейството си, той се натъкнал на градинар, който премахвал мъртви кафяви петна от буца мъх в пламтящата жега.

„Приближих се до него и ги попитах: „Какво правиш?“. Той ми отговори: „Бера мъртъв мъх. Грижа се за градината си“. Аз му казах: „Но вашата градина е толкова голяма“ и той отговори: „Грижа съм се за градината си от 25 години, имам достатъчно време“, разказа Хуанг.

Това не звучи като някакъв дълбок философски отговор, но Хуанг го нарича един от „най-ценните уроци в живота ми“.

„Наистина ме научи на нещо. Този градинар се е посветил на занаята си, на работата на своя живот. И когато правите това имате много време“, продължи той.

Когато подредите правилно приоритетите си, винаги имате достатъчно време

На пръв поглед урокът на Хуанг звучи малко като дзен гатанка. Но докато той продължи да го обяснява стана ясно, че градинарят е говорил за нещо, което всеки съвременен предприемач или зает професионалист разбира - приоритизирането. И неговата мъдрост всъщност предлага прости и ефективни начини, по които всеки може да се пребори с чувството на вечна липса на време.

„Прекарвам всяка сутрин по един и същи начин“, каза Хуанг. „Започвам всяка сутрин, като първо върша работата си с най-висок приоритет. Преди дори да стигна до работа, денят ми вече е успешен. Вече съм завършил най-важната си работа и мога да посветя деня си, за да помагам на другите. Когато хората се извиняват, че прекъсват работата ми, винаги им казвам: „Имам много време“. И това действително е така“, обясни той.

Тук има две свързани точки. Да започнем с това, че ясното, безмилостно приоритизиране е първата и най-съществена стъпка към това да почувствате контрол над времето си.

Това всъщност е централното послание на бестселъра на Оливър Бъркеман „Four Thousand Weeks“. Той настоява, че човек никога не може да направи всичко, което иска, а опитите за това просто ще ви накарат да се чувствате обезумели, забързани и неефективни.

„Определено няма да вместите всичко. Трябва да се опитате да решите кое е най-важното сред различните ви творчески страсти/житейски цели/отговорности – и след това да го направите, като същевременно признавате, че неизбежно ще пренебрегнете много други неща, които също имат значение“, пише той.

Градинарят е бил наясно кое е най-важното за него - неговата градина. Хуанг е наясно какво е най-важно за него. Ако искате да се чувствате така, сякаш имате достатъчно време, трябва да сте наясно какво е най-важно за вас. След това правете това първо всеки ден.

Дженсън Хуанг, Бил Гейтс и Уорън Бъфет са на едно мнение

Но това е само първата частица мъдрост, заложена в съвета на Хуанг. Според начина, по който той описва дните си, той винаги има време за прекъсвания, което въплъщава друг често цитиран съвет, за да направите времето си тук на земята по-малко хаотично - не препълвайте графика си.

Попитайте Уорън Бъфет или Бил Гейтс (поне в по-късните му спокойни години) за тайната да чувствате, че имате контрол върху графика си и всички те ще ви дадат един и същи отговор:  запълвайте най-много 80 процента от вашия календар.

Причината да оставяте поне 20% свободно време е фактът, че винаги се случат прекъсвания. Хората ще чукат на вратата ви (или ще ви пишат в някакво приложение за комуникация). Ако планирате дните си, без да позволявате свобода на действие за поглъщане на прекъсванията, дните ви винаги ще протичат хаотично и ще се чувствате претоварени. Винаги очаквайте неочакваното, когато планирате графика си.

Комбинирайте тези два принципа – лазерен фокус върху вашите най-важни приоритети и разбирането, че свръхпланирането води до хаос, и винаги ще имате достатъчно време.

…………………..

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ