Лек срещу токсичната продуктивност

„Дозата прави отровата“, пише швейцарският лекар Парацелз още през 16 век. Дори твърде много вода може да ви навреди, правилно отбелязва той. Това, което е вярно за водата, е вярно и за продуктивността.
Когато се занимавате с наистина смислени неща, няма как това да не ви донесе ползи. Ако обаче просто искате да изглеждате заети, за да подхраните егото си, това е токсична продуктивност.
Или, както авторът на „The Burnout Epidemic“ Дженифър Мос обясни в Harvard Business Review, токсичната продуктивност е „нездравословна принуда да бъдем продуктивни по всяко време, често за сметка на нашето психическо и физическо благополучие, взаимоотношения и цялостно качество на живот“. Мислете за това като за работохолизъм, но разширен, за да включва всички аспекти на живота – дори фитнес и забавление.
Това определение пасва на много предприемачи и лидери. Изключителната амбиция може да доведе до впечатляващи постижения, но за мнозина това върви ръка за ръка с огромна психологическа цена.
Ами ако искате да слезете от въртележката и да спрете безкрайното преследване на следващото кухо постижение? Какъв е ключът към борбата срещу токсичната продуктивност?
Не можете да коригирате токсичната продуктивност с повече продуктивност
Първият импулс на много личности от тип А може да бъде да се измъкнат от токсичната продуктивност. Може би, смятат те, правилният подход към планирането и преглед на календара ще овладеят безумния им график и хроничното им чувство, че са претоварени.
Но според психотерапевта, бивш страдащ от токсична продуктивност и автор на нова книга, озаглавена „Toxic Productivity: Reclaim Your Time and Emotional Energy in a World That Always Demands More“, Исраа Насир, вие определено не сте само на едно действие от победа над токсичната продуктивност . Това е така, защото според Насир корените на този проблем са много по-дълбоки от лошото управление на времето или греши при определянето на приоритети.
Дълбоките корени на токсичната продуктивност
Почти винаги токсичната производителност е свързана с най-дълбоките ви емоции и страхове.
„Нездравословното продуктивно поведение се ръководи от неадресирани емоции. Чуваме много за това как да оптимизираме производителността, но това, което нямаме, е емоционалното осъзнаване и емоционалната интелигентност относно това защо преследваме нещата, които преследваме“, обяснява Насир пред Big Think.
Може би винаги сте били хвалени за добри оценки у дома и сте усвоили посланието, че трябва да постигате успехи, за да спечелите любов. Ранният житейски опит може да ви е накарал да се страхувате от финансов крах, ако не бачкате 24/7. Може би обсесивното оптимизиране на вашия бизнес е за предпочитане пред изправянето пред болезнени спомени.
За да изкорените наистина токсичната продуктивност и да излезете от бягащата пътека на безсмислените постижения, трябва да се изправите лице в лице с тези по-дълбоки мотиви за вашите действия и да ги замените с по-добри. И единственият начин да направите това, според Насир, е да изследвате своите ценности.
„Нашите ценности определят намерението ни и ни помагат да разпределим нашите ресурси (енергия и време), за да получим нещата, които искаме“, казва тя. След като разберете какво цените, ще имате по-добра рамка, за да решите как да прекарате единствения си ценен живот.
Какво има значение за вас?
Това е прозрение, което ми напомня за голяма част от работата на автора на „Four Thousand Weeks“Оливър Бъркман. Един туит шеговито обобщава тази книга като „в общи линии просто Оливър Бъркман крещи :„Вие имате ограничено време, ще умрете“ отново и отново в рамите на 200 страници“.
Основното послание на Бъркман е, че много от нас тичат наоколо като пилета с отрязани глави, защото не искаме да се изправим пред реалността, че времето ни тук е ограничено. Да се възползваме максимално от това означава да вземем труден избор за какво ще отделим време и какво ще оставим да ни се изплъзне.
Подобно на Насир, Бъркман вярва, че интелигентните решения за това как да прекарваме времето си започват със самопознанието. Те трябва да бъдат проактивни и да се ръководят от ценности, а не да реагират и да се водят от неизследвани емоции или очаквания на другите.
Не можете да победите токсичната продуктивност, като промените графика си. Единственият лек е да знаете и да живеете своите ценности.
…………..
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.