Оптимално състояние
Ако някога сте чели книга за популярна психология или производителност, без съмнение сте чували за т. нар. flow state, което може да бъде обяснено като състояние на фокусиран поток на съзнанието. Това магическо състояние на ума, популяризирано от психолога Михай Чиксентмихай се случва в онези моменти, когато сте толкова ангажирани с това, което правите, че времето сякаш изчезва, мозъкът ви се успокоява и получавате достъп до най-високите си нива на умения и функциониране.
Това е целта на олимпийците, когато стъпват на тепиха или пистата. Това е и свещеният граал за много предприемачи, които искат да бъдат по-щастливи и по-ефективни на работа.
Защо тогава друг легендарен психолог – Даниел Голман, който е най-известен с работата си върху емоционалната интелигентност, предлага да спрете да преследвате състоянието на потока?
Защо оптималното състояние побеждава състоянието на потока
„Хората изпадат в самокритично състояние поради факта, че не са в потока, което според мен е разрушително“, обясни Голман наскоро в подкаста Richer, Wiser, Happier. Подобно на щастието, прекаленото фокусиране върху потока всъщност може да затрудни постигането му.
„Това не е нещо, за което можете да съберете съставки и да сте сигурни, че ще се случи“, предупреждава Голман. (Въпреки че има много неща, които могат да помогнат за постигането на flow state).
Състоянието на потока е страхотно, но е случайно. Много малко от нас намират своя поток всеки ден. Но в новата си книга „Optimal“ Голман твърди, че можете и трябва да се стремите да достигате своето „оптимално състояние“ всеки ден. Как изглежда това?
Голман и съавторът на книгата Кари Чермис черпят от изследвания, направени в Harvard Business School, за да дефинират този по-постижим начин на мислене. Изследователите са помолили стотици хора да водят дневник за своята ежедневна работа.
„От това дойде състава на оптималния работен ден“, обясни Голман в друга поява в подкаста Human Leaders. „Това е ден, в който сте силно погълнати от това, което правите. Ангажирани сте, удовлетворени, производителността ви е висока, настроението ви е добро, чувствате се много положително свързани с хората, с които работите. Това са отличителните белези и всички те означават, че ще вършите по-добра работа.“
Как да достигнем оптималното състояние: Внимание и емоционална интелигентност
Всичко това звучи чудесно. Как обаче можете да го постигате? Това е темата на цялата книга, разбира се, но отговорът изглежда до голяма степен се свежда до няколко думи: „внимание“ и „емоционална интелигентност“.
„Всъщност имаме икономика, която е изградена върху невнимание. Тя е изградена върху новата версия на едно и също старо нещо всеки сезон. И новата версия е това, което всъщност ободрява мозъка и ни кара да обръщаме внимание. Това обаче е временно и след това сме готови за следващото нещо“, обяснява Голман пред Радио Нова Зеландия.
Но ако се научим да обръщаме внимание на това, което всъщност е пред нас, „нещата стават много по-интересни, много по-очарователни. И всъщност това е врата към това оптимално състояние“, добавя той.
Изследванията показват, че дори ежедневните задължения, като миене на чинии или простирането на пране, могат да станат дълбоко удовлетворяващи, ако се научим да им отделяме цялото си внимание. Класическият начин да се обучите да се фокусирате е чрез практика на внимание. Това обикновено включва фокусиране на вниманието ви върху вашето дишане, но този фокусирането има различни специфики за всяка ситуация и тип личност.
Още една причина да увеличите своята EQ
Способността да изчистите ума си и да се потопите дълбоко в работата си е ключова съставка на оптималното състояние. Но няма да имате много късмет да поддържате този начин на мислене, ако водите непрестанни битки с колегите в офиса, които са толкова жестоки, колкото и безсмислени. Ето защо Голман се връща към важността на емоционалната интелигентност в новата си книга.
„Когато разгледахме данните, особено мета анализите (съвкупности от отделни проучвания), лидерите, които имат висока емоционална интелигентност, са по-склонни да произведат това оптимално състояние в хората, които ръководят“, обяснява той.
Основни EQ компетенции като разбиране на силните и слабите страни на хората около вас, определяне на норми за това как можете да общувате с уважение и ефективно и внимателно управление на собствения ви стрес помагат на всички в екипа ви да достигнат това оптимално състояние.
Идеалното психическо състояние е изпълнимо и устойчиво
Дискусиите на Голман за оптималното състояние ми напомниха за хак за продуктивност, за който писах наскоро. Вътрешният треньор по производителност на Google учи топ мениджърите на гиганта да попълват само 80 процента от своите календари. Оставянето на място в ума и графика ви позволява да се справяте с извънредни ситуации и да мислите креативно, казва тя. Целенето по-ниско всъщност ви помага да постигнете повече.
Което е приблизително това, което Голман и неговият Чермис препоръчват, когато става въпрос за правилното мислене за работа. Състоянието на потока е еквивалент на претъпкан календар. Звучи идеално, но всъщност не е последователно постижимо в реалния свят. А това води до разочарование и прегаряне.
Оптималното състояние, от друга страна, е като „80 процента пълен ден“. То взема предвид хаотичните човешките умове и натоварения живот, като същевременно ни тласка към успеха.
…………..
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.