Мозъкът има нужда от новости

Мозъкът има нужда от новости

Придържането към рутината може да ви помогне да свършите повече неща за по-малко време. Това също означава, че мозъкът не трябва да работи толкова упорито, преоткривайки колелото всеки път, когато се приготвяте за работа сутрин или планирате деня си. Строгото придържане към този подход обаче може да се превърне в бърз път към скуката и недоволството.

Затова е важно често да внасяте нещо ново в живота си, казва Лорейн Бесър, автор на „The Art of the Interesting: What We Miss in Our Pursuit of the Good Life and How to Cultivate It“ и професор по философия в Мидълбъри Колидж.

„Умът ни обича да е в безопасност и да си играе с рутините“, казва тя. „Когато се случи нещо ново, това принуждава мозъка да излезе от рутинните си мисловни модели. Това го предизвиква да има нова мисъл. Всеки път, когато имате нова мисъл, това ще доведе до други нови мисли. Новостта и източниците на новост карат ума ви да мислите“, добавя Бесър.

3 начина да тренирате мозъка си да търси новости

Новост е всичко, което преживявате като нещо ново, обяснява Бесър. За щастие, това съществува навсякъде около вас - ако сте отворени към него. Ключът е да тренирате ума си, за да излезете от рутината си.

Бесър препоръчва умишлено търсене на новости през деня. Например, направете почивка за обяд далеч от бюрото си, излизайки извън рутината си, за да забележите нещо ново в света. „Дайте на ума си възможност да се скита“, казва тя. „Бъдете преднамерени и си дайте малко пространство, за да изпитате този вид изживяване“, добавя Бесър.

След това се уверете, че не сте прекалено фокусирани върху целите. Когато се стремите към нещо, виждате това нещо само през призмата на това как се отразява на плановете ви и какво искате, казва Бесър.

„Когато гледаш на света по този начин, стесняваш фокуса си“, отбелязва тя. „Ако можете да дадете на ума си пространство да излезе извън вашия режим на оценяване, преследване и да му дадете пространство за ново когнитивно изживяване, той ще се развие“, категорична е Бесър.

И накрая, избягвайте изкушението да отпишете и да включите на автопилот по време на монотонни задачи. „Когато сте на автопилот, всъщност не изпитвате нищо ценно“, казва Бесър. „Ако можете да се ангажирате по-добре с това, което правите, ще подобрите изживяването си на работното място“, добавя тя.

Защо новото е важно

Макар че новостите не увеличават непременно щастието, Бесър казва, че те допринасят за психологическото богатство. „Изследването показва, че това е важна част от живота на хората като цяло. Това е преживяване в ума, при което се включваш в нови рамки на мислене, увеличавайки интереса и събуждайки мислите“, посочва тя.

Новостта също може да бори скуката. „Знаем, че скуката на работното място възпрепятства производителността и понижава удовлетвореността на служителите“, казва Бесър. „Едно от нещо, които преборват скуката, е да сте по-ангажирани с това, което правите“, обяснява тя.

Новите преживявания подобряват и малките моменти в ежедневието ви. Тъй като е по-вероятно да ги запомните, Бесър казва, че те могат да оформят и подобрят начина, по който преживявате други събития, като ви помагат да промените гледната си точка, потенциално генерирайки по-интересни идеи.

Въпреки това, че придържането към вашите рутини може да изглежда безопасно и продуктивно, животът без новости може да бъде скучен и беден, казва Бесър. „Ако не потърсите нещо ново, ще заседнете в цикли на комфорт и стабилност“, казва тя. „Комфортът и стабилността са важни – и има моменти в живота ни, когато това е нещото, от което се нуждаете. Но ако останете в кръговете си на комфорт и безопасност, ще живеете много едноизмерен живот.“

……………………

Стефани Воза за FаstCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ