Тайната сила на ритуалите
Бърз въпрос: Миете ли зъбите си преди или след душ? Ако сте като повечето хора, то вероятно изпълнявате тези две задачи в определен ред. Ако нещо предизвика промяна, то може да повлияе на останалата част от вашия ден. Това е така, защото части от сутрешната ви рутина са ритуалите, а те могат да имат мощен ефект върху възгледите ви за всичко останало, казва Майкъл Нортън, автор на The Ritual Effect: From Habit to Ritual, Harness the Surprising Power of Everyday Actions.
„Понякога използваме ритуали, за да вземем много скучни неща и да ги наситим с малко повече смисъл и емоция“, казва той. „В примерa с миенето на зъбите и вземането на душ редът наистина има значение за около половината от хората. Когато го правят в правилния ред казват неща като „Готов съм да започна деня“, „Чувствам се добре“ и „Чувствам се жив.“ Когато обаче го правят в обратния ред казват: „Чувствам се странно“ или „Чувствам се отпаднал през целия ден“, обяснява той.
Въпреки че ритуалите и навиците съществуват едновременно, Нортън отбелязва, че е важно да разберем какви са разликите между тях. Навикът е това, което правите, а ритуалът е как го правите. Навиците често са автоматични, докато ритуалите са целенасочени. Например миенето на зъбите е навик, но си миете зъбите пред всяко вземане на душ, то вие сте го превърнали в ритуал.
„Ритуалите ни оживяват, внасяйки нещо повече в живота ни“, казва Нортън. „Те са емоционалните катализатори, които подобряват един обикновен ден или правят специалните поводи незабравими. Те ни помагат да се справим по-добре с предизвикателствата, които ни представя животът“, обяснява Нортън.
Ритуалите са ефективни генератори на емоции, които ви подсилват или успокояват. В резултат на това те могат да подобрят или влошат деня ви.
За да използвате най-добре ритуалите като инструменти за производителност, първо трябва да направите инвентаризация и да видите къде те вече играят роля в живота ви, което често е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Въпреки че всеки следва някакви ритуали, може да бъде предизвикателство да разпознаете своя, казва Нортън. Например, може никога да не ви е хрумвало (до сега), че предпочитате да се къпете и да си миете зъбите си в определен ред.
Обърнете внимание на дните, в които се чувствате разстроени. Вашата рутина, известна още като ритуал, била ли е нарушена през този ден? Друг начин да разкриете вашите ритуали е да попитате вашия партньор, деца или колеги. Често хората около вас могат бързо да посочат модели на поведение, които са наблюдавали у вас, като например че винаги седите на определен стол или определена чаша за вода.
„Това осъзнаване, че правите нещо, провокира емоция“ казва Нортън. „Когато хората мислят за деня си, те често осъзнават, „Аз работя по определен начин“ или „Започвам срещи по този конкретен начин“, добавя той.
Използване на ритуалите за повишаване на продуктивността
Когато идентифицирате текущите си ритуали, можете да предприемете стъпки, за да ги запазите. Например, ако вашият ритуал е да започвате всеки ден с проверка на имейла си, можете да блокирате време всяка сутрин за тази задача.
„Ритуалите ви помагат да преминете към режима, в който искате да бъдете, за да направите това, което трябва да свършите“, обяснява Нортън. „Ритуалът се изгражда и повтаря във времето. Когато го наслагваме със смисъл, превръщаме сутрешното кафе от просто наливане на течност в чаша в нещо много по-богато.“
Друг начин за използване на силата на ритуалите е чрез възприемането на нови. Нортън предлага да се запитате: „Къде има места, където мога да използвам малко повече емоция?“ „Къде бих се насладил на малко повече смисъл или вълнение?“ Или „Къде ми трябва повече спокойствие?“ Това са местата за изпробване на ритуали.
Кога помагат ритуалите
Например, ако сте нервни преди срещи, можете да създадете ритуал, който да ви помогне да успокоите нервната си система, като например да изпробвате техники за дишане или да слушате специална песен. Или, ако ви е трудно да се отърсите от работата в края на деня, можете да приложите ритуал, който помага със създаването на по-ясна граница. Може например да създадете списък със задачи за следващия ден или пък да ограничите достъпа си до имейл.
„С тези стъпки си казвате: „Сега оставям работата си, за да мога да бъда себе си, приятел, съпруг и родител“, казва Нортън. „Ритуалите очертават границата между това кой съм и кой искам да бъда у дома.“
Въпреки че понякога ритуалите могат да бъдат идиосинкратични и да изглеждат глупави, Нортън е категоричен, че има нещо в разпознаването и притежаването им, което ги прави полезни.
„Ритуалите могат да бъдат източник на радост и смисъл. Те подобряват живота ни с нещо повече. Експериментирайте с тях. Можете да трансформирате обикновените действия в нещо необикновено“, обяснява той.
…………………………
Стефани Воза за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.