Научете се на емпатия

Научете се на емпатия

Емпатията на работното място е много ценна. Когато разбирате по-добре в какви ситуации се намират вашите колеги, вие можете да работите по-ефективност тях. Разбирането на клиентите пък може да ви помогне да им предоставите услуги по начина, по който те желаят.

Има очевидни разлики в съпричастността, която различните хора проявяват във взаимоотношенията си в работата. Някои хора винаги вземат предвид гледната точка и емоциите на другите, когато общуват с тях. Други са фокусирани върху собствените си виждания и не обръщат особено внимание на целите, мотивацията и емоциите на другите. За щастие, емпатията не е нещо, което човек придобива по рождение. Ако предприемете целенасочени действия, може да станете по по-съпричастни, както на работното място, така и извън него.

Ако емпатията не е нещо естествено за вас, има няколко начина да я превърнете в навик от вашето ежедневие:

Три въпроса и едно твърдение

Ако искате да покажете повече емпатия, трябва да започнете да отделяте повече внимание на това какво се случва с хората около вас и след това да използвате новопридобитите си познания и разбирания във вашите взаимодействия с тях. За да направите това е добре да запомните три въпроса и едно твърдение.

Първо се запитайте: „Какво иска този човек?“. Важно е да насочите вниманието си към целите на другия човек. Емоциите, които хората изпитват, са пряко свързани с това как се развиват нещата за тях на мотивационно ниво. Когато разберете какво иска даден човек, можете да определите дали той постига напредък по тази си цел (а също така и дали той ви възприема като човек, който ще им помогне или попречи за постигнато на успех).

Второ, задайте си въпроса: „В каква ситуация е той?“. Често, когато имате работа с друг човек, несъзнателно приемате, че той е в същата ситуация, в която се намирате в този момент. В резултат на това, когато той реагират на нещо по начин, различен от очаквания, вие предполагате, че причината е в него. Често обаче ситуацията, в която се намират другите, е коренно различна от вашата. След като разберете пред какво всъщност са изправени вашите събеседници, можете да им съчувствате по-добре.

Трето, трябва да се запитате: „Какво ми показва?“. Важно е да обръщате специално внимание на реакциите на хората. Често може да говорите за продукт, услуга или решение, което можете да предложите, и да пропуснете целта. Хората реагират на казаното от вас в реално време с изражението на лицето и езика на тялото си. Ако ги наблюдавате внимателно, ще получите добра представа за това на кои ваши думи отговарят позитивно, и кои не срещат одобрение. Когато получите знаци, че не общувате ефективно, трябва да бъдете чувствителни към емоциите, които сте създали с думите си.

Практика

Ако емпатията не е нещо, което ви се отдава по природа, то трябва да полагате целенасочени усилия и да я практикувате възможно най-често. Една особено ефективна стратегия е да симулирате някаква ситуацията и да разигравате реакциите на различни хора. Вземете за пример здравните работници, които отделят не малко време, за да се поставят на мястото на своите пациенти, разбирайки по-добре техните проблеми и нужди.

Четете

Важно е да отбележим и ползите от четенето на интересни книги. В случая не говоря за бизнес публикации или научни журнали, а за романи. Четенето на романи може да пренесе ума ви в ситуация, която е коренно различна от вашата. Обитаването на света, в който живеят героите от романа, за известно време, ще ви даде представа за разнообразието от начини, по които животите и мисловните процеси на другите хора се различават от вашите.

Колкото повече четете, толкова повече практика придобивате, тъй като това ви помага да разберете, че една и съща ситуация може да бъде видяна по различен начин от различни хора в резултат на това кои са те и какво са преживели. Дръжте роман под ръка по всяко време и четете, когато можете.

…………………..

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата „Умното мислене“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
Може ли Европа отново да стане привлекателна за инвеститорите?
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн