ТРАЙНА/// Не опитвайте да контролирате неконтролируемото

Често лидерите ме питат как могат да бъдат по-ефективни в работата. Моят отговор е прост – съсредоточете се върху това, което можете да контролирате.
Ако сте като повечето хора, вие губите много време и енергия, опитвайки се да контролирате неща, които са извън вашия контрол: мненията, поведението и реакциите на хората. Иронията във всичко това е, че колкото повече се опитвате да управлявате тези неща, които са отвъд вашия контрол, толкова по-малко ефективни ставате в това да ръководите себе си.
Психологът и професор от бизнес училището Уортън към Университета на Пенсилвания Адам Грант наскоро публикува пост, който улови тази тенденция перфектно. В центъра са нещата под ваш контрол:
- Начинът, по който реагирате към други хора и ситуации
- Хората, с които избирате да прекарвате времето си
- Начинът, по който общувате и говорите с другите
- Вашето поведение и вашите граници
- Начинът, по който се отнасяте към другите
Всичко извън този кръг? Това са нещата, върху които често се фиксирате, но не можете да промените – поведението на други хора, минало/бъдеще, крайни резултати, външни събития и дори това, което другите казват за вас.
Грант обобщава всички тези фактори с думите: „Ние не контролираме как другите се отнасят с нас - ние контролираме как ние се отнасяме към тях. Ние не решаваме какво ще ни се случи - ние решаваме как да реагираме“.
Капанът да се опитваш да контролираш неконтролируемото
Повечето лидери често се чувстват отговорни за всичко и всички. Искате да коригирате проблеми, да изглаждате конфликти, да „управлявате“ резултатите. Без да го осъзнаваме, лесно може да попаднем в капана на микромениджмънта. Но голяма част от това се изплъзва извън кръга на вашия контрол.
Ето как изглежда това на работното място:
- Опитвате се да контролирате възприятието на вашия екип за вас, вместо да демонстрирате автентичното си Аз, да бъдете верни на думата си и да говорите ясно и последователно
- Обсебени сте от начина, по който ваш колега говори с вас, и след това негодувате срещу него, вместо да поставите ясна граница
- Реагирате на резултатите с нефилтрирани емоции (които по-късно имат обратен ефект), вместо да изберете по-уместни отговори и действия
Всичко това не означава, че не трябва да спре да ви е грижа, а че трябва да започвате да избирате къде да вложите енергията и фокуса си.
Върху какво трябва да се съсредоточат лидерите
В моята работа като коуч лидери забелязах, че хората с добре развита емоционална интелигентност знаят, че силата им се крие в начина, по който реагират, а не в налагането на принудителна промяна на другите.
Ето какво попада в техния кръг на контрол:
- Как говорят, когато емоциите са високи
- Хората, с които прекарват времето си – и тези, които изсмукват енергията им
- Как се отнасят към екипа си, дори в трудни време
- Как поставят добри граници, дори когато карат другите да се чувстват неудобно
Ето откъде идва истинското влияние - не чрез контрол, а чрез яснота и последователност.
Следващия път, когато се почувствате претоварени, разочаровани от някого или сякаш сте на път да отприщите яростта си, спрете се и си задайте два въпроса:
- Аз ли трябва да понеса това бреме?
- Ако не, какво мога да контролирам в момента?
Тази пауза е мястото, където живее доброто самоуправление. С добра практика това се превръща в черта, която ще ви спести много главоболия.
………….
Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.