Не става само с воля
Нека да подходим към лидерството през призмата на играта „Две истини и една лъжа“. Готови ли сте да играете? Ето три твърдения:
1. Не можете да надминете средата си.
2. Културата е по-важна от стратегия.
3. Където има воля, има и начин.
Коя е лъжата? Ако сте посочили като верен третият отговор, то сте познали, макар и това твърдение също да крие своите нюанси. Ето защо:
Истина 1: Не можете да надминете средата си
Без значение колко сте силни, ако вашата среда – системите, ресурсите и социалната среда, в която работите, действа срещу вас, това ще ограничи растежа ви. Точно като неполивано растение в бедна почва, най-добрият талант не може да процъфтява в токсична или ограничаваща среда.
Истина 2: Културата е по-важна от стратегия за
Една брилянтна стратегия ще се провали без поддържаща култура, както изтъква покойният американски специалист и автор на книги по теория на управлението и бизнес мениджмънта Питър Дракър. Когато вашата култура, която се базира на споделените ценности, вярвания и поведение във вашата организация, е здрава, хората се чувстват овластени и стратегията ви става съгласувана и приложима. В противен случай сте се захванали с маратон по бягаща пътека, която върви на заден ход.
Лъжата (предимно): Където има воля, има и начин
Само волята не може да преодолее всичко. Ако стоите пред тухлена стена, никаква решителност няма да ви помогне да преминете през нея (освен ако тайно не сте супергерой!). Истинският прогрес се случва, когато силата на волята е съчетана с мъдростта да избирате и оформяте условията около вас. За целта е важно да си отговорите на три въроса:
- Какво е вашето убеждение относно трите твърдения?
- Как текущата ви среда влияе на представянето ви?
- Какви културни аспекти на вашата организация възпрепятстват растежа ви?
Пет стъпки за действие, за да промените вашата култура и среда
1. Започнете с яснота: Работете с вашия ръководен екип, за да опишете петте най-дефиниращи характеристики на вашата среда и култура (отново средата се отнася до системите, ресурсите и социалната среда, в която работите. Културата представлява споделените ценности, вярвания на вашата организация и поведение).
2. Бъдете честни в оценяването на успеха: Избройте трите си най-скорошни стратегически инициативи. Помислете колко добре са се утвърдили (или не!) и къде можете да видите въздействието на вашата среда и култура според определящите характеристики, които току-що споменахте.
3. Проверявате пулса на служителите си: Провеждайте редовни срещи на четири очи или анонимни проучвания, за да разберете как вашият екип възприема културата и средата. Съсредоточете се върху специфични бариери пред успеха, като например култура на непрекъсната заетост или среда, в която липсва психологическа безопасност.
4. Определете какво да промените: Използвайте наученото, за да приоритизирате конкретни промени, за да подобрите измеримо цялостното културно съответствие и да създадете по-благоприятна среда.
5. Ангажирайте се и управлявайте очакванията: Ясно съобщавайте защо искате да подобрите културата и средата и какви конкретни стъпки ще предприемете, за да се случи това. Прилагайте стъпките, измервайте напредъка и празнувайте малки победи!
Процъфтяването не означава да си проправяте път през препятствията с чиста смелост – понякога е да имате мъдростта да засадите семената в по-добра почва. Не подценявайте силата на среда и култура, които позволяват на всеки да процъфтява. Създаването на правилната среда, насърчаването на точната култура и празнуването на напредъка по пътя правят истинския растеж възможен.
…………………..
Моше Енгълбърг, автор на „The Amare Wave“ за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.