Отлагането, този "зъл звяр"

Отлагането, този зъл звяр

Отлагането, този "зъл звяр"

Дори най-отдаденият, организиран човек понякога отлага изпълнението на определени задачи. Въпреки че редки забавяния в работата е малко вероятно да доведат до хаос, отлагането може да бъде „зъл звяр“, ако му бъде позволено да ви управлява, казва Джо Ан Престън, автор на „Lead the Way in Five Minutes a Day: Sparking High Performance in Yourself and Your Team“.

„Вината и срамът могат да дойдат от това, че не сте започнали нещо навреме, че сте действали в последния момент“, казва тя. „Да приемем, че имате шест часа, за да работите върху нещо и прекарвате пет часа, тревожейки се за него или правейки нещо друго, като преглед на стари имейли. . . . В крайна сметка изхабявате енергията си и няма да имате креативността и ентусиазма да свършите работата. Сега изпитвате натиск, което ще доведе до прегаряне и чувство на провал и ниска самооценка“, обяснява Престън.

Ключът към справянето с отлагането е да разберете какво стои зад него. Престън казва, че има четири скрити незадоволени потребности, които ни карат да отлагаме.

Нуждата от бързи действия

Една от причините да отлагате е избягването на задача, която изглежда голяма и сложна. Обичайно е да насочвате вниманието си към нещо дребно, като имейл, за да получите допаминов удар, който идва от зачеркване на нещо от списъка ви със задачи. Дори и да изглежда като продуктивно използване на времето, това ви възпира от по-смислена работа, която често отнема повече време.

Впрегнете удовлетворението от постижението, като разделите голямата задача на по-малки части, съветва Престън. Тя предлага да зададете таймер и да работите по 30 минути - или само пет, ако се чувствате наистина изтощени.

„Едно от нещата, които знаем за мотивацията, е, че наистина се нуждаете само от мотивация, за да започнете. След като започнете, мотивацията е като колело, което вече се търкаля надолу по хълма“, казва тя.

Нуждата да имате влияние

Друга незадоволена нужда, която причинява отлагане, е притеснението, че работата ви няма да бъде достатъчно добра, казва Престън. Може да се запитате: „Ами ако работата ми не отговаря на нуждите на други хора? Или какво ще стане, ако не изглеждам интелигентен или бъда отхвърлен?“.

В този случай е важно да разберете на кого ще бъде от полза вашата работа и положителното въздействие, което можете да имате.

„Едно от най-добрите неща, които човек може да направи, е да се обади на приятел. Кажете: „Имам един проект. Какво мислиш за това? И откъде би започнал, ако трябваше ти да го направиш?“, съветва Престън.

Нуждата да се намери „най-добрият начин“

Големите проекти могат да носят със себе си изобилие от възможности. Да знаете откъде да започнете е въпрос на стесняване на избора до най-добрия. Анализът често причинява един вид парализа, което е форма на отлагане.

Престън предлага да стесните възможностите до три неща, които са ви интересни. Оттам изберете едно нещо, с което да започнете, за да се придвижите към постиженията по-бързо.

„Един инструмент от типа на мисловна карта ви принуждава да стесните изборите до един въпрос, на който искате да отговорите. Започнете оттам. От гледна точка на творческа личност, стесняването изглежда контраинтуитивно, но всъщност става въпрос за фокус. Това е като да оставите частиците във водата да се утаят, за да можете ясно да видите целта, към която плувате“, казва тя.

Нуждата да създадете ред в хаоса

В допълнение към намирането на най-добрия начин, някои хора се борят да намерят „правилния“ начин – необходимост да се уверят, че всичко е перфектно и направено в точния правилен ред. Това означава, че може да се окажете в безизходица, тъй като пътят напред изглежда хаотичен и не искате да забравите нещо.

Престън казва, че можете да продължите напред, като си дадете време да запишете всичко, което трябва да се направи. След това поставете списъка в най-логичния ред. Също така може да бъде полезно да помислите за всичко, което може да се обърка. Като разгледате първо недостатъците, можете да сте сигурни, че всичко ще бъде забелязано.

Незадоволените нужди, които причиняват отлагане, често са свързани с нашия тип личност и се свеждат до нужди за действие, взаимоотношения, съвършенство и структура. Като определите какво ви спира, можете да разберете какво точно ви трябва, за да излезете от задънената улица и да продължите напред.

………………………

Стефани Воза за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ