Перфекционизъм в различна посока

Перфекционизъм в различна посока

Пречи ли стремежът ви към съвършенство на вашата способност да ръководите служители си и влияе ли негативно на собственото ви представяне? И днес много хора продължават да възхваляват перфекционизма, но когато той се появи се появи на работното място, заедно с него идват и хроничното отлагане и прегарянето.

Въпреки че перфекционизмът може да доведе до впечатляващи постижения, лидерите трябва да преценят дали този им стремеж може да се отрази зле на самите тях и на служителите им.

В новата си книга „Becoming Flawesome: The Key to Living an Imperfectly Authentic Life” Кристина Манд-Лакхиани разкрива, че когато притежаваме перфекционистично мислене, в крайна сметка отхвърляме най-автентичното си Аз, влюбвайки се в идеята за това кой бихме могли да бъдем вместо това, което сме в действителност.

Манд-Лакхиани описва три мощни стратегии за преодоляване на перфекционизма, така че да можете по-добре да подкрепяте растежа и развитието на себе си и на хората, които ръководите.

Фокусирайте се върху развитието на вашите силни страни

Вместо да се фокусирате върху недостатъците си и да се опитвате да ги поправите или премахнете, насочете вниманието си върху идентифицирането на онези силни страни, които ви правят уникални и ценни на работното място. Фокусът върху вашите силни страни култивира по-мощно чувство за удовлетворение и напредък. Според Манд-Лакхиани, когато се концентрирате върху съществуващите силни страни, можете да превърнете талантите си в активи, които се превръщат в безкрайна самоинвестиция.

Преформулирайте негативните мисли

Положителното преформулиране на негативните мисли е полезна стратегия за справяне за с перфекционистичните тенденции. Като обръщате внимание на мислите, които намирате за обезкуражаващи, можете да се научите да разпознавате негативните мисловни модели и да ги променяте. Вместо да се фиксирате върху негативността, ще внесете по-добра енергия в бизнеса си, като се съсредоточите върху положителните мисли и решения. „Формирането на нови окуражаващи вярвания ще отнеме време“, казва Манд-Лакхиани. С времето и практиката ще започнете да разпознавате негативните мисли по-лесно и вместо това можете да изберете да ги преформулирате с по-здравословни мисли.

Разграничете самооценката си от работата

Ако вашата самооценка е свързана с това, което правите, тогава всички резултати ще повлияят на вашето самовъзприятие. Това е основният конфликт за хората, които сливат своята идентичност с работата си. „Хората се стремят към успех, защото смятат, че като го постигнат, ще станат привлекателни и достойни, но те вече са достойни и обичани“, обяснява Манд-Лакхиани. Вашата присъща стойност не зависи от вашите безупречни резултати, а вашата идентичност и самочувствие не зависят от способността ви никога да не правите грешки. Стремете се към качествена работа, която е свършена усърдно, а не перфектно.

Всички сме изпитвали перфекционистично мислене на работа от време на време. Стремежът да бъдем перфектни обаче струва скъпо на служителите и компаниите. Важно е, дори като лидери, да си даваме свободата да правим грешки. Това не само намалява стреса, но и ни учи да експериментираме, изследваме, създаваме и в крайна сметка да растем.

………………….

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ