Никога не е имало по-добро време да си бъдеш сам шеф
Всяко поколение има характеристики, които го отличават. Поколението Z е първото, израснало онлайн, и като такова то има значително по-различен подход към работата от милениълите, представителите на поколението X и бейби бумърите.
След като започнаха да влизат в работната сила на фона на сътресенията от пандемията от COVID-19, служителите от поколението Z се озоваха в среда, обхваната от нестабилност, и фокус върху т. нар. gig икономика, съставена предимно от временни позиции. За щастие, зуумърите използваха това време на катаклизми в своя полза. Вместо да се задоволява с нерентабилни и несигурни кариери, поколението Z се възползва предимствата на предприемачеството, като според едно проучване цели 93% са направили поне една крачка към създаването на собствен бизнес.
В предишните десетилетия предприемачеството се е разглеждало като рискована алтернатива на по-традиционната кариера. Но тъй като удобният живот на средната класа става все по-труден за придобиване със стандартните средства, предприемачеството вече се разглежда като жизнеспособна алтернатива на работата за някой друг.
Разбира се, предприемачеството не е само за поколението Z. Всеки, който иска, може да се възползва от многобройните предимства на този начин на живот.
Защо сега е страхотно време да станете предприемач
Думата „предприемач“ датира от 18 век, но същността на понятието може да бъде проследена до момента, в който един пещерняк е продал брадва на друг. Но едва през последните около 15 години предприемачеството се превърна в това, което е днес.
Това е така, защото интернет значително намали бариерите пред всеки, който иска да стартира собствен бизнес, като днес това на практика може да стане от всяка точка на света. В миналото Западното крайбрежие на САЩ, особено Силициевата долина, беше център за стартиращи фирми, благодарение на редица фактори, включително превеса на изследователските университети в региона и значителни държавни инвестиции, наред с други стимули. Районът на залива на Сан Франциско отдавна има пионерски дух, като той може да бъде проследен обратно до златната треска от средата на XIX век. Този дух в крайна сметка отстъпи място на пионери от различен вид, интересуващи се не толкова от копаене на злато, колкото от намирането на креативни решения на проблеми с помощта на различни технологии.
Днес обаче не е нужно да се преместите в Калифорния, за да дадете начало на вашата стартъп мечта. Дигиталните номади вече се разхождат свободно по света, работейки върху бизнеса си навсякъде – от Манхатън през Мексико до Малта. Да станете предприемач е по-лесно от всякога — всичко, от което се нуждаете, е силна интернет връзка.
Предимствата (и трудностите) от това да си бъдеш сам шеф
Има много причини човек да иска да стане предприемач. Може би сте установили нужда от продукт, който не съществува, и искате да адресирате тази липса. Може би виждате възможността да направите света по-добро място. Или може би това е начинът на живот, който ви харесва: да нямате шеф, сами да съставяте графика си и да не отговаряте пред никого.
Всичко това са напълно разбираеми причини да започнете бизнес, а има и много други. Но преди да се увлечете в мечтата да изпращате имейли край басейна в Бали, запомнете: стартирането на бизнес не е никак лека работа. 40-часовата работна седмица ще бъде рядък лукс, особено в началото. Да не отговаряш пред никого означава също, че няма към кого да се обърнеш, когато нещата станат трудни, а ако се провалиш, е, трудно е да намериш някой, когато да обвиниш, освен себе си. В публикация в Reddit, обсъждаща предимствата и недостатъците на това да работиш за себе си, един потребител го обобщи накратко – „Полза: Свобода да управляваш себе си, както пожелаеш; Минус: Свобода да управляваш себе си, както пожелаеш“.
Изследванията показват, че някои типове личности се справят по-добре в това от други. Проучване на психолозите Катрин Бригс и Изабел Бригс Майерс, придобили популярност с типологията на Майерс-Бригс (MBTI), установи, че типовете личност, при които водещи са интуицията (N) и възприятието (P), са склонни да имат по-предприемачески характер от типовете, при които водещи са сетивността (S) и съждението (J). Както отбелязва проучването, „предприемачите в групата показаха значително по-висока ориентация към креативност, поемане на риск, импулсивност и особено автономност, отколкото непредприемачите“, като се добавя, че „хората с предпочитание към екстравертност, интуиция, мислене и възприятие склонни да показват по-високи нива на предприемаческа ориентация."
Това не означава, че само определени типове личности са подходящи за предприемачество - проучването изяснява, че хората от целия спектър на MBTI могат да бъдат предприемачи. Струва си обаче да разгледате внимателно собствените си силни и слаби страни, за да определите дали в крайна сметка това е правилният ход за вас.
Почти всеки иска свободата да определя собствената си съдба. В миналото повечето хора са се задоволявали с по-малко. Но вярвам, че никога не е имало по-добро време да бъдеш предприемач. Поколението Z може да има неразгадаем жаргон, но неговите представители не се страхуват да излязат от корпоративния калъп и сами да градят късмета си.
…………….
Айтекин Танк, основател и главен изпълнителен директор на JotForm, за Entrepreneur.com
Преводи Редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.