Носталгия по неизгубеното или още един начин да оценим това, което имаме

Носталгия по неизгубеното или още един начин да оценим това, което имаме

Журналистът по научни теми Шийла Лав разказва за явлението носталгия по "бъдещето" и как можем да се възползваме от него

Повечето от нас са запознати с носталгията - леко тъжен спомен, например за сватба, абитуриентско парти или семейна среща. Като цяло това е положително чувство, макар и с оттенък на тъга по повод отминалото. В статията "Истинското значение на носталгията" (2017 г., The New Yorker) Майкъл Шейбон определя този момент като "вие сте позвънили директно в миналото и сте чули глас в отговор".

Въпреки този познат възглед, психолозите наскоро стигнаха до извода, че съществуват различни видове носталгия, включително такива, които са насочени не толкова към миналото, колкото към бъдещето - очаквана и изпреварваща /антиципативна/ носталгия. Съществуват доказателства, че различни емоции могат да бъдат преживявани по изпреварващ начин - удоволствие, тревога, гордост, омраза към себе си и облекчение, но едва през последните години психолозите започнаха да разглеждат носталгията по този начин.

Очакваната носталгия

е усещането, че един ден ще изпитвате носталгия по определено преживяване. "Изпреварващата емоция е предположение за това как ще я изпитате в бъдеще", казва Винг Йи Чънг от Университета в Уинчестър.

В същото време, според Кристин Бачо от учебното заведение Le Moyne College в Сиракуза, Ню Йорк, очакваната носталгия е чувство за загуба на това, което все още не е загубено, което все още се случва.

Разликата между очакваната и изпреварващата носталгия се състои в това кога се преживява емоцията. При първата тя се очаква в бъдещето, а при втората се появява вече в настоящето. По този начин копнежът на очакваната носталгия се появява преждевременно. "Очакваната носталгия е загубата на това, което все още имаш", казва Бачо. Това е сложна конфигурация с няколко времеви пласта. Тя съдържа тъжното преживяване на човека в настоящето, въображаемото бъдеще, в което настоящето вече се е превърнало в минало, и отражението на собствените чувства в настоящето и въображаемото бъдеще.

Ако например сте прекарали известно време с любим човек, който живее далеч от вас, и предварително сте изпитвали тъга, че той или тя ще си тръгне, сте изпитвали изпреварваща носталгия. Ако сте прекарали известно време заедно и сте се уловили, че си представяте колко тъжни ще бъдете в спомена за тази среща по-късно - това е очаквана носталгия.

Макар че обичайната носталгия по миналото - или личната носталгия - съчетава радост и тъга Чънг отбелязва, че изследванията показват, че психологическите ефекти от нея са предимно положителни. Бачо е съгласна, че обичайната носталгия е полезна за психичното здраве - тя ви кара да се чувствате по-свързани с другите, добавя оптимизъм и по-дълбоко чувство за смисъл и цел. Хората, които са по-склонни към лична носталгия, са склонни да бъдат по-ангажирани с текущите събития.

Съществува обаче и друга форма на носталгия по миналото, наречена

Историческа носталгия

или анемоя - преживяванията се отнасят до период от миналото, в който човекът всъщност не е живял - и тя се свързва с неудовлетвореност от настоящето, цинизъм или песимизъм). Що се отнася до новите, "бъдещи", видове, носталгията по очакваното, изглежда има предимно положителни ефекти - например увеличава удоволствието от момента. При изпреварващата носталгия обаче изглежда не е така.

Бачо и колегите ѝ, създавайки Въпросника за очакваната носталгия, за да оценят податливостта към нея, установяват, че тези, които мислят повече за бъдещето, са по-склонни да я изпитват. Освен това хората, които са склонни към очаквана носталгия, трудно се наслаждават на настоящия момент, дистанцирайки се от него, така че е по-малко вероятно да запазят спомен, когато отмине. Възможно е също така да са по-склонни към тъга и тревожност.

"Очакваната носталгия може да накара родителя да се чувства тъжен, когато гледа как бебето му играе, защото знаем, че детството не може да продължи вечно - детето израства", обяснява Бачо. Въпреки това носталгията по очакването не е само лоша. Понякога хората могат да прибягват до нея в трудни дни, за да ги преживеят по-лесно. В друго неотдавнашно проучване Бачо и колегите ѝ споменават публикация в блог, която са открили през 2020 г. "Носталгия по карантината за COVID-19 - беше страшно време, но ще ми липсва принудителната ни семейна сплотеност", пише блогърът.

В това проучване екипът на Бачо се фокусира върху използването на

изпреварващата носталгия

в маркетинга и рекламата. Например как рекламите на Kodak ни напомнят, че малките моменти в живота са мимолетни, а продуктите на компанията ще ви спестят съжалението, че сте ги пропуснали. Освен това в хода на своите експерименти учените са установили, че изпреварващата носталгия може да намали удоволствието и положителното настроение в приятни ситуации, но в неприятни ситуации - напротив - да се увеличи, давайки по-голямо усещане за стойността на момента.

"В трудни времена очакваната носталгия може да смекчи негативните емоции и да предизвика по-положителни чувства. Въпреки стреса от трудностите, тя напомня на човека, че може би пропуска положителни моменти", отбелязва Бачо по повод другата форма на носталгия.

Разделянето на носталгията на изпреварваща и очаквана е важно, защото те ни влияят по различен начин. "Разбирането на разликите между тези видове носталгия може да помогне на хората да извлекат максимална полза от тях и да избегнат потенциални клопки или недостатъци", казва Бачо. Когато прекарвала време с болен роднина, тя се улавяла, че вече й липсват моментите между тях, които е успяла да оцени.

"Сега приветствам изпреварващата носталгия, защото тя ми напомня да оценявам моментите, добри и лоши, които съставляват най-важните неща в живота", казва тя. След като е изследвала изпреварващата носталгия, Чънг казва, че има желание да направи

"Банката на спомените"

на семейството си по-богата: "Очаквам с нетърпение да имам повече положителни и значими преживявания с тях, за които да си спомням в бъдеще", обяснява тя.

Носталгията в многобройните ѝ форми отдавна е наш спътник. В една статия от далечната 1977 г. се казва: "Чувството на носталгия ... е основна тема на мита и поезията; Библията, Омировата "Одисея", литературата на всички времена – те говорят красноречиво за този човешки феномен; и едва ли има човек, който никога да не го е изпитвал."

Но ако забележите, че носталгията по по-щастливи времена пречи да се наслаждавате на настоящето или оцветява това, което имате сега, с тъга, защото един ден то ще изчезне - според новите открития не си струва да се вкопчвате в това.  "Искам да преживявам емоциите естествено, а не да ги преследвам", казва Чънг. - Мисля, че носталгията е толкова парадоксална, колкото и щастието -  колкото повече се стремиш да го постигнеш, толкова по-малко щастлив се чувстваш", добавя той.

Източник: Psyche

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ