Уроци по лидерство от най-лошите шефове в киното и телевизията

Уроци по лидерство от най-лошите шефове в киното и телевизията

Под една или друга форма повечето от нас са работили с лоши шефове. Всъщност те са толкова често срещани, че играят водеща роля в много от любимите ни филми и сериали. Техните прегрешения варират от дразнещо поведение до агресивни наклонности, често придружени със забавни, ужасяващи или по друг начин завладяващи резултати.

За щастие, повечето от нас не се занимават редовно с престъпно поведение на работното място. Но това не означава, че лошите шефове и не създават достатъчно хаос, дори и да прекрачват границите на законното. Редица лидерски пропуски и недостатъци, сред които микромениджмънт, липса на обратна връзка и пренебрегване на проблемно поведение на служители, са еднакво често какво в реалния живот, така и в ролите на шефовете от киното и телевизията. Тези роли обаче носят и важни уроци. Ето на какво могат да ни научат някои от най-лошите екранни шефове.

Майкъл Скот, „Офисът“

Лошо поведение на шефа: Актьорът Стив Карел играе ролята на лидера на клон на фиктивната компания за хартия „Дъндър Мифлин“ в Скрантън, щата Пенсилвания, в продължение на седем сезона. Майкъл Скот е шеф, който отчаяно се нуждае от чуждо одобрение и внимание – нещо, което го кара да взема лоши решения и да се държи неуместно. Това неуместно поведение варира от подкопаване на възможностите за развитие и растеж на служителите до безразсъдно обещание да плати за висшето образование на студенти с ниски доходи. Едва когато Скот се научи да бъде по-уверен в последния сезон на сериала, той реализира част от своя лидерски потенциал.

Урок по лидерство: Стремежът да бъде харесван от всички замъглява способността на мениджъра да взема най-добрите решения, особено когато те може да са непопулярни. И когато не вярвате на служителите си и не държите на думата си, трудно може да култивирате един от най-важните елементи на лидерството - доверието.

Миранда Прийстли, „Дяволът носи прада“

Лошо поведение на шефа: Грубо, пренебрежително и демотивиращо държание, трудно е да си представим защо някой би продължил да работи за този фиктивен главен редактор на модно списание, изигран от Мерил Стрийп. От служителите се очаква да бъдат винаги на разполжение, като в света на Миранда Прийстли не съществува баланс между работа и личен живот. Въпреки своята отдаденост и лоялност, Андреа Сакс (Ан Хатауей) в крайна сметка се отказва от желаната позиция, тъй като не може да преглътне поведението на Прийстли към лоялни служители.

Урок по лидерство: В миговете, когато Прийстли показва повече уязвимост, става ясно, че поведението й се ръководи от собствения й безмилостен перфекционизъм и критиките, които тя понася. Това, което тя обаче не успява да научи, е, че ако не се отнасяте към служителите си с уважение и не им осигурите баланс между професионалния и личния живот, ще загубите най-добрите си таланти.

Логън Рой, „Наследници“

Лошо поведение на шефа: Патриархът на семейство Рой, изигран от Брайън Кокс, не е лоялен към никого – дори към най-близките членове на собственото си семейство, които са наследници на семейния бизнес. На пръв поглед изглежда, че той подготвя порасналите си деца да поемат управлението на медийната му империя, но в крайна сметка предателствата в този сериал нямат граници. Поведението му разрушава неговите връзките с останалите и застрашава бъдещето на компанията.

Урок по лидерство: Смесването на семейството с бизнеса може да бъде трудно и изисква ясно дефинирани роли.

Катрин Паркър, „Работещо момиче“

Лошо поведение на шефа: Въпреки че обещава на асистентката си Тес Макгил (Мелани Грифит), че ще й помогне да се изкачи по корпоративната стълбица, Паркър на Сигорни Уивър вместо това открадва добрите й идеи и опитва да си припише заслугите за тях. Когато измамата най-накрая се разкрива. както често се случва, Паркър губи работата си, а Макгил получава шанса на живота си.

Урок по лидерство: Когато се обградите с добри хора, трябва да оценявате и признавате техните идеи и постижения. Кражбата на идеи, лъжата и приписването на заслужите за чужда работа бързо ще съсипят репутацията ви.

Хармъни Кобел, „Разделение“

Лошо поведение на шефа: В Lumon Corporation служителите, които работят по най-чувствителните проекти на компанията, могат да изберат да се подложат на процедурата за „разделение“, която на практика създава две отделни личности – една, която винаги е в офиса, и една, която разполага изцяло със свободното време на служителя. Студена и рязка, Патриша Аркет играе Хармъни Кобел, която надзирава „разделените“ служители. Но тя също се възползва от пропуска в паметта, за да се вмъкне в живота на служителя Марк Скаут (Адам Скот) като негов съсед.

Урок по лидерство: Професионалните граници са важни, дори на привидно приятелски настроени работни места.

Бил Лъмбърг, „Офис Треска”

Лошо поведение на шефа: Лумбърг, изигран от Гари Коул, е върховният микромениджър, който си пъха носа във всичко - от това как служителите попълват формуляри до това кои офис консумативи им е разрешено да ползват. Вместо да се съсредоточи върху резултатите, Лумбърг държи служителите си там, където може да ги види – дори и в свободното им време.

Урок по лидерство: Микромениджмънтът унищожава иновациите, любопитството и желанието да се движи организацията напред.

………………….

Гуен Морън, съавтор на The Complete Idiot's Guide to Business Plans, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ