Позитивността отново е модерна: Не бързайте да правите заключения за лошото

Позитивността отново е модерна: Не бързайте да правите заключения за лошото

Позитивността отново е модерна: Не бързайте да правите заключения за лошото

Авторът на Fast Company Стефани Воза се реши да опита „диетата“ без негативизъм

След като гледате новини или сериал с надеждата да си починете, ще видите колко много неща в съвременния свят са негативни. Доста лесно е да станете невъзприемчиви срещу този товар и може би не осъзнавате колко голямо е въздействието на този постоянен негативен шум. Но работата е там, че човешкият мозък е устроен да се фокусира върху негативното. Това е въпрос на оцеляване.

„Имаме седем основни емоции: гняв, презрение, страх, отвращение, щастие, тъга и изненада“, казва Антъни Янарино, автор на книгата „Да се ​​освободим от негативността“. „Пет от тях са отрицателни. Само щастието носи истинска положителност, тъй като изненадата също може да бъде неприятна”, обяснява той.

Как да се отървем от негативизма

Позитивното отношение е въпрос на избор и според Янарино можете да прекарвате много повече време в това състояние. Самият той решил да се отърве от всички източници на негативизъм за 30 дни.

„Отказах се от много вестници, списания и дори книги“, разказва той. „Започнах да се дистанцирам от хора, които, както ми се стори, предизвикват в мен повече негативизъм, отколкото позитивизъм. Внимателно изучавах всичко около мен, което можеше да предизвика негативни мисли“, разказва опита си Янарино.

След 30 дни и Янарино харесва резултатите от това толкова много, че издържа още 30 дни, а след това още толкова. По време на третата 30-дневна диета от негативизъм, той консумира само положителна информация, като четене на книги от Стивън Кови, Браян Трейси и Лес Браун. „Освобождавах се от цялата негативност, която се натрупваше в главата ми в продължение на  години, и това ми помогна много“, казва той.

Янарино също тъпси помощ в трудовете на Албърт Елис, основателят на рационално-емоционалната поведенческа терапия. Елис е разработил теорията ABC, която включва активиращото събитие, възприемането му и последствията от това как реагирате на него.

„Например, ако някой ви засече с колата на пътя, можете да предположите, че това е агресия, проявена от ужасен и безразсъден човек. Или можем да предположим, че е бързал за вкъщи, защото някой е бил болен или в трудна ситуация“, обяснява Янарино. "Ако можете да промените възприятието си, тогава няма да има раздразнение. Това е един от най-ефективните начини да се отговори на състояние на негативизъм“, казва той.

Още един способ, който е помогал на Янарино да се отърве от негативността, е да направи анализ на оставащия живот. Средната продължителност на живота в САЩ е 78,2 години, което се равнява на 4108 седмици. Авторът използва приложение за обратно броене, което показва колко седмици му остават.

„Остават ми около 1300 седмици“, казва той. „Често хората смятат, че този подход е твъде мрачен. Признавам, не съм тук завинаги. Трябва да правиш каквото искаш и да се опитваш да допринасяш колкото можеш повече, докато си тук“, обяснява мотивацията си той.

Стефани Воза - Моят опит с „диетата от негативизъм“

Позитивното е като цяло положително. Затова реших да наклоня везните в моя полза за една седмица, за да видя какво ще се случи. Започнах с новините. Новинарските емисии, придружени със сутрешно кафе, повишаваха тревожността. През делничните дни обикновено гледам световни новини с Дейвид Мюър. Въпреки че предаването винаги завършва с положителна нотка, репортажите в първите 25 минути са най-вече тревожни.

Замених сутрешните новини с разходка и гледане на вдъхновяващ подкаст като Happier с Гретхен Рубин или The Moth Radio Hour. Можете също така да отидете на новинарски сайт и да прочетете положителни новини, без да се фокусирате върху лошите.Когато исках да прегледам набързо емисията с новини, погледнах заглавия от неутрални източници. Както уверява Янарино, все още няма да пропуснете нищо наистина важно.

„Това е често срещано безпокойство, което изпитват много хора, когато чуят съвет да се отърват от новините“, допълва той. „Те питат: „Как ще разбера какво става?“ Обещавам, че всички ще говорят за това и ще го споделят с вас. Така или иначе ще разбереш всичко”, заявява авторът.

Макар че не се смятах за негативен човек, осъзнах, че редовно изпитвам неудовлетворение, особено когато намирам недостатъци и се сравнявам с другите. Според Янарино не съм сам, обяснява Воза.

„Хората се оплакват много и често не осъзнават, че го правят“, казва тя. „Това създава безпокойство и напрежение и може да доведе до други психични проблеми като депресия. Решението е благодарността.”

Янарино препоръчва възприемането на упражнението „Три благословии“ от Мартин Селигман, често наричан бащата на позитивната психология. Всеки ден записвайте три неща, които сте харесали. „Изследванията на Селигман показаха, че е по-ефективен от медикаментите и може да облекчи безпокойството, стреса и депресията само за шест месеца“, казва Янарино. „Когато прегледате записите, ще разберете, че много хубави неща ви се случват през цялото време“, допълва той.

„Минах на диета с негативизъм преди Коледа и тази година стресът, който обикновено изпитвам поради необходимостта да свърша всичко, го нямаше. Практикуването на трите благословии ми помогна да осъзная, че имам за какво да бъда благодарен, и станах по-търпелива с другите. Теорията ABC ми помогна да не правя прибързани заключения.

До края на първата седмица се почувствах по-спокойна, затова реших да продължа още една седмица. Удивително е как само две седмици премахване на негативността промени това, което искам да потребявам. Например, един приятел ме посъветва да гледам сериала „Мечка“. Когато включих тази поредица на Hulu, открих, че семейните караници и драма са съкрушителни. Насилствените сцени изглеждаха ли ми като психическо насилие?.... и просто го изключих“, разказва опита си Воза.

Янарино спазва този вид въздържаниеповече от две десетилетия. И аз го продължавам, като внимавам повече какво потребявам. Много хора избират да продължат. „Оставянето на негативността ще ви помогне да се чувствате много по-малко ядосани, стресирани и тревожни“, казва Янарино. „Ще почувствате повече контрол над живота си“, обяснява той.

Източник: Fast Company

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ