Ученето става част от работата: Три стратегии да го правим по-ефективно

Ученето става част от работата: Три стратегии да го правим по-ефективно

Широкото навлизане на генеративни ИИ модели в последно време предизвика страх в сърцата на много хора, които внезапно осъзнаха, че значителни части от техните професии могат да бъдат автоматизирани. Успехът в тази среда изисква непрекъснато учене както за адаптиране към новите технологии, когато се появят, така и за развиване на нови знания и умения, които ще ви позволят да останете конкурентни на пазара на труда в момент, когато изискванията за работните места се променят.

За съжаление, ние сме склонни да мислим за ученето предимно като за нещо, което се прави в класове. Истина е, че получаването на допълнително формално образование може да бъде правилният подход за добавяне на инструменти към вашия набор от умения, но също толкова важно е да търсите възможности да учите през цялото време.

Ето три начина да учите по-ефективно:

Развийте правилния начин на мислене

Трябва да сте нащрек за възможности да научите нови неща. Дръжте бележник със себе си. Когато чуете за (или някой говори за) тема, за която не знаете много, задайте допълнителни въпроси, за да получите повече информация и контекст. След това обмислете намирането на статии или книги, за да научите повече за нея.

Често е изкушаващо просто да кимате с глава и да се правите, че разбирате, когато се сблъскате с тема, за която не знаете нищо. Изисква се известна уязвимост, за да признаете, че има нещо, което не знаете. Но няма как да идентифицирате пропуските в знанията си или да работите, за да ги запълните, освен ако не сте отворени към идеята да признаете собствените си слаби страни.

Друго предимство да признаете на глас и публично, че не знаете нещо, е фактът, че това насърчава другите хора да направят същото. Вашият пример може да помогне за развитието на култура на учене във вашата организация. Ако сте в лидерска роля, особено важно е да моделирате този процес на обучение, за да насърчите този начин на мислене в екипа.

Направете ученето част от вашата работа

Когато погледнете конкретната си длъжностна характеристика, „научаването на нови неща“ често не е изрична част от това, което се очаква от вас. Все пак е повече от полезно да продължите да се учите, за да разширите компетентността си.

Простото създаване на списъци с неща, които не знаете, няма да ви помогне да запълните тези празнини. Истинското учене изисква отделяне на време за възприемане на новия материал и упражняване на нови умения. Това време трябва да бъде част от работния ви живот, а не нещо, с което се занимавате само в извънработно време.

Работете с ръководителя си, за да се уверите, че действително добавяте известен фокус върху усвояването на нови знания и умения към реалната си длъжностна характеристика. След това се уверете, че сте освободили място в календара си – в моменти, когато е най-вероятно да можете да се концентрирате, за размисъл над нови идеи.

Промъкнете малко обучение в живота си

Разбира се, вие също трябва да направите възможно най-лесно намирането на начини за ангажиране с нов материал. Ако ви предстои дълго пътуване до работното място, добавете аудиокнига по интересна тема към вашата комбинация от неща, които да слушате по време на пътуването до или от работа. Дръжте книга на бюрото си, за да можете да я вземете, ако се окажете в ситуация, в която имате няколко свободни минути. Например, от време на време имам среща, която се отменя без предизвестие. Наличието на материали за четене на бюрото ми ми позволява да запълня тези празнини и да се занимавам с нещо ново.

Можете също така да го превърнете в социално изживяване. Много организации имат книжен клуб или желаят да създадат такъв, където няколко души могат да прочетат различни статии или книги, които да обсъдят по-късно. Ако ви е трудно да се самомотивирате да четете за професионално развитие, когато го правите сами, може да ви е по-приятно и полезно да споделяте опита си с колеги.

Изберете начин за ангажиране с материал, който ви харесва. Изследванията изглежда предполагат, че концепцията за „стил на учене“ няма валидност – т.е. хората, които вярват, че учат най-ефективно на база на слухов или визуален материал не постигат различни резултати в зависимост от източника, но това не означава, че човек не може да харесва повече един начин поемане на информация повече от всички останали. Може да харесвате най-много аудиокниги или да предпочитате да разлиствате страници и да четете – въпросът е в това, че когато трябва да изберете да направите нещо, е много по-вероятно да го направите по начина, който намирате за най-възприемчив.

И накрая, не се страхувайте да се ангажирате с тема, която е извън настоящите ви служебни задължения. Едно от предимствата на ученето на нови неща е, че никога не знаете кога нещо, което сте срещнали, ще ви помогне за формирането на нови идеи. Така че никога няма да разберете, че бихте имали полза от научаването на нещо, докато не го усвоите.

…………………..

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата „Умното мислене“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ