Трите типа интелигентност, от които се нуждае всяко работно място

Трите типа интелигентност, от които се нуждае всяко работно място

Като консултант по мениджмънт, контактуващ със стотици организации на четири континента, аз се научих да разграничавам това, което отличава успешните лидери, носещи промяна, от тези, които не постигат желаните резултати.

Забелязах, че много лидери се чувстват комфортно с технически промени, като например проектиране на оформление на нов магазин, изготвяне на график за миграция на данни или създаване на план за пускане на нов продукт. Но същите тези лидери изпитват затруднения, когато става въпрос за промени, включващи групи от хора, които трябва да променят поведението си. Това се дължи на факта, че те не разчитат на груповата интелигентност, необходима за промяна на екосистемата.

Тук е важно да отбележим трите типа интелигентност, от които се нуждаете всяко работно място за успешно представяне и адаптиране:

  • Интелектуална интелигентност (IQ): Използване на логика и разсъждения за разбиране и решаване на технически проблеми
  • Емоционална интелигентност (EQ): Управление на собствените ви емоции и разбиране на емоциите на хората около вас
  • Групова интелигентност (GQ): Разбиране и намеса в групите, за да идентифицирате основните проблеми, да свършите работата и да накарате промяната да се случи. GQ се намира на индивидуално и колективно ниво

Открих, че успешните лидери, внасящи промяна, притежават високи нива на групова интелигентност, което им позволява да разберат как функционират групите и да ги водят към значима и трайна промяна.

Интелигентните бизнес лидери знаят, че най-добрите решения не идват от само от мениджърския екип. Решенията се подобряват, когато цялата екосистема се включи в процеса и когато лидерите използват силата на груповата интелигентност. Ръководителите никога не трябва да вземат важни решения, без да се консултират с хората, които всъщност вършат работата.

За първи път започнах да се интересувам от груповата интелигентност, докато растях във ферма във Финеа, малко селце в Южна Ирландия. Там гледах как пчелите се роят в овощната градина на нашата семейна ферма. Това ме накара да проуча тънкостите на човешките екосистеми и да прекарам следващите три десетилетия в изучаване на групи на работното място, първо като консултант по управление, след това като практически лидер на промените в организации. Можем да научим много от пчелите, що се отнася до груповата интелигентност.

Когато пренаселеният кошер се рои, пчелите-разузнавачи инспектират района за потенциални нови домове, като ги измерват спрямо списък от критерии, включително обем, височина от земята, размер на входа и излагане на слънце. След като разузнавач намери потенциален нов дом, тя се връща в стартовата зона, за да предаде доклада си под формата на силно анимиран танц. От всичките им трескави танци един избор се очертава като най-добрата възможност. Пчелите знаят всичко за силата на овладяването на груповата интелигентност, когато правят важна промяна, като например преместване на цялата колония в нов дом.

В сложни екосистеми като кошери, климатични системи, градове, индустрии, финансови пазари, правителства и работни места възниква парадокс – от една страна, сложните екосистеми изглеждат непостоянни и трудни за предсказуемост, от друга страна, дори и най-сложните системи се подчиняват на определени основни правила и модели.

Промяната обаче е трудна, защото човешките екосистеми не разкриват лесно своите модели. Когато сте хванати в паяжина, ситуацията ви изглежда като сложна и заплетена мрежа. Отляво виждате дисфункционална култура, а отдясно виждате неангажирана работна сила. Над главата си виждате спад в представянето, обвинения в корупция, неспособност за растеж и проблем с качеството, а под краката си виждате скок в бездна от оплакванията на клиентите.

Коя нишка трябва да дръпнете, за да се измъкнете от тази каша? Дръпнете една, за да пробвате. След това още една и още една. В крайна смета ще останете в този капан. Колкото повече дърпате конците, толкова повече се оплитате.

Лидерите с групова интелигентност избягват да дърпат нишки, а се отдръпват, за да наблюдават цялата мрежа. Погледнете внимателно. Това не е бъркотия, това е идеално съвместно създаден модел.

Как можете да пренастроите мрежата и да създадете различен модел? Не с дърпане на нишки волно или неволно, а с много умишлени намеси. Въпреки че може никога да не успеете да предвидите точно какво ще се случи в сложните човешки екосистеми, с груповата интелигентност можете да идентифицирате моделите и правилата, които предоставят ключовете за отключване на истинска, системна промяна.

Лидерите с групова интелигентност разбират често дълбоко вградените модели в групите и проектират мощни интервенции, които позволяват на сложните човешки екосистеми да доведат до значима и трайна трансформация.

…………

Шаван Макхейл, автор на „The Hive Mind at Work: Harnessing the Power of Group Intelligence to Create Meaningful and Lasting Change“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ