Едно упражнение, което ще ви помогне преди стресови ситуации

Едно упражнение, което ще ви помогне преди стресови ситуации

Едно упражнение, което ще ви помогне преди стресови ситуации

Предстои ви тежък изпит, интервю за работа, среща с важен клиент или друго наситено със стрес събитие? Има един не много труден психологически трик, с който можете да си помогнете, посочва Ейми Къди - учен на Харвардския университет. В новата си книга, издадена в САЩ, "Presence", Къди обяснява от позицията си на психолог за какво става дума. 

Трикът е следният: Според нея е много важно преди високо стресовите ситуации "да поговорим на себе си" и просто да си припомним кои сме и защо правим, това, което ни предстои, какви са ценностите ни.

Според авторката би било още по-полезно, дори ако запишем тези неща на лист хартия. Това значително ще успокои ума ни и ще увеличи самоувереността ни. До ценностите е хубаво да запишем и времето - датата, годината, в която считаме, че това за нас е важно. 

Упражението може да изглежда несвързано с предстоящата ситуация, но е възможно да помогне да си спомним кой уникален човек сме и с какви лични предимства разполагаме в играта на живота. Разсъждаването над личните ценности е наричано от американските психолози "потвърждаване на самоличността"  (self-affirmation). Според мнозина сред тях, то е ценна помощна стратегия за борба с притесняващите ни ситуации. 

В изследване на стратегията, учени на Калифорнийския университет в Лос Анджелис и Университета на Калифорния в Санта Барбара са помолили 66 студенти да направят 5-минутна реч за това защо биха били добър кандидат за работа в университет. Изживяването било замислено така, че да бъде екстремно стресиращо - след като казвали речта си, младите хора трябвало да броят назад от 2083 до 13 секунди, докато водещите експеримента учени им крещели да го правят "по-бързо" и "още по-бързо". 

Преди това изживяване, всички участници попълнили въпросници, в които били помолени да класират важността на 5 неща - религия, социални проблеми, политика, теория и естетика. Половината от хората отговорили на въпроси за най-високо оценяваното от тези 5 неща, другата половина - за най-ниско цененото. 

Резултатите показали, че участниците, които потвърдили пред себе си коя е най-важната им ценност, най-същественото за тях нещо, са отчели значително по-ниски стресови нива, докато са се подготвяли за трудното и изпълнено със стрес преживяване да направят речта.

С други думи, простата практика преди стресови моменти да помислим кой сме и какво е важно за нас, може да ни бъде достатъчна да си създадем собствен буфер срещу ефектите на високо-стресовото предстоящо изживяване. 

"Не става дума за това да се опитваш да повярваш, че си най-добрият за тази позиция, или да си изградиш фалшиво чувство за самоувереност. Вместо това, става дума за усилие да разбереш, че си способен да дадеш най-доброто от себе си, което можеш, и да покажеш твоите лични сили и таланти", коментира Къди. Според нея практиката е вид начин "да приземим себе си до истината на собствената си история". Прави ни по-малко зависими от одобрението на другите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ