Запиши си това!

Запиши си това!

Всяка  цел е връх, с различна височина и сложност на изкачване. Може да се катерим по отвесни склонове като се подхлъзваме опасно по стръмнини и се спъваме в неочаквани препятствия. А може и спокойно да се изкачваме по стълбицата на списъка, като уверено, без излишен стрес от неизвестността, се придвижваме от една задача към друга.

Добрите стари списъци, онези, старомодните, които искат само лист и химикал под ръка, ни позволяват да разделим сложните дела на множество по-малки, да проследяваме прогреса на придвижването и да ценим влаганите усилия. Те не ни позволяват да забравим нужното и ни помагат правилно да организираме деня си.

Да, те могат да ни бъдат полезни във всяка област, но нека не стигаме до крайности и да усвоим навика да поддържаме тези 7 важни списъка:


1. За креативни идеи

Творчеството е спонтанен процес, трудно е да го вкараш в графици и работно време. Затова, съставянето на списък с ценни идеи, оригинални хрумвания, полети на мисълта ще ви е от помощ, когато главата ви нищо не ражда, а трябва да се твори.

2. За книгите, които трябва да прочетем

Ако всеки път, щом привършите дадена книга, ви е все по-трудно да изберете следващата, то е настанало времето да започнете да си водите специален списък "Да прочета!". Нанасяйте в него всяка книга, препоръчана от приятели, в блоговете и социалните мрежи за качествени четива. И знаете ли какво още - бърз преглед на този списък, ще ви позволи не само да оцените количеството прочетени от вас творби, но и дори да си припомните най-оригиналните мисли от тях.

3. За интересни събития

Най-ужасното е да решите да си направите списък на най-интересните места, впечатления и ситуации, които сте преживели и изведнъж да осъзнаете, че няма с какво да го запълните. Е, какво пък, това е отличен повод да преосмислите отношението си към живота и да започнете да го попълвате с интересни страници.

4. За текущи задачи
Знаем, че е скучно и банално, но не можем да пропуснем тази категория списъци. Те помагат на всеки да се справи с текущата рутина, да се справя с всичко и никога за нищо да не закъснява. Пък и съзерцанието на колонките с отметнати задачи доставя истинско удоволствие в края на работния ден.

5. За филмите, които трябва да гледаме
Същото е като с книгите. Филмите в днешно време се произвеждат в такива количества, че да си губиш времето с глупости е разкош, който не си струва да си позволяваме. Добре обмисленият и подбран списък с филми ще ви предпази от случайни грешки и ще ви позволи да гледате тъкмо това, което е в хармония с интересите ви.

6. За желания
Кризата на желания не е дребна работа. Ако в един прекрасен момент бъдете завладяни от вселенска скука и почувствате, че нищо не ви се прави, значи точно за тази криза говорим. Собствените желания трябва да се обичат, пазят и отглеждат грижливо. И за да стане това, трябва да се записват в специален списък, който трябва да се състои най-малко от 101 точки.

7. Антисписък
Свикнали сме да съставяме списъци на това, което трябва да свършим. Но има и ситуации, в които е по-полезно да се заведе списък на нещата, които в никакъв случай не бива да се правят: "Да не пия!", "Да издържа още един ден без цигари", "Да не тъпея през телевизора!", "Да не лъжа" и т.н. Ден без нито едно провинение от черния списък е голяма крачка напред в правилната посока.
А вие? Какви други оригинални списъци си водите?

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ