AMD може да навакса преднината на Nvidia в чиповете за изкуствен интелект

AMD може да навакса преднината на Nvidia в чиповете за изкуствен интелект

AMD може да навакса преднината на Nvidia в чиповете за изкуствен интелект

Чиповете с изкуствен интелект от Advanced Micro Devices имат около 80% от бързината на тези на Nvidia Corp и са напът към изравняване на тяхната производителност в бъдеще, според доклад на софтуерна фирма за изкуствен интелект (ИИ), цитиран от Ройтерс.

Nvidia доминира на пазара за мощните полупроводници, които се използват за създаване на чатбота ChatGPT и други ИИ услуги, които преминаха през технологичната индустрия през последните месеци. Популярността на тези услуги повиши пазарната стойност на Nvidia над прага от 1 трлн. долара и доведе до недостиг на чипове. Според Nvidia това е довело до недостиг на чипове, като тя работи по разрешаването на проблема.

Междувременно технологичните компании търсят алтернативи с надеждата, че AMD ще бъде силен конкурент. Това накара MosaicML, стартъп за изкуствен инелект, придобит за 1,3 млрд. по-рано тази седмица, да проведе тест, сравняващ ИИ чипове от AMD и Nvidia.

MosaicML сравни AMD MI250 и Nvidia A100, като и двата чипа са едно поколение зад най-модерните полупроводници на двете компании в сферата. Въпреки това, търсенето на тези чипове все още е много голямо.

MosaicML установи, че чипът на AMD може да достигне 80% от производителността на чипа на Nvidia, благодарение до голяма степен на новата версия на софтуера на AMD, пусната в края на миналата година, и нова версия на софтуер с отворен код, поддържан от Meta Platforms, наречен PyTorch, който беше представен през март.

Главният технологичен директор на MosaicML Ханлин Танг заяви, че според неговата компания по-нататъшните софтуерни актуализации от AMD, които се разработват, трябва да помогнат MI250 на AMD да се изравни по производителност с A100 на Nvidia.

„За повечето компании за чипове (за машинно обучение) софтуерът е ахилесовата пета“, каза Танг, като добави, че AMD не е платила на MosaicML, за да проведе своите изследвания. „Където AMD се справя наистина добре, това се дължи на софтуера“, добави той.

По думите му MosaicML използва свои инструменти, PyTorch и софтуер на AMD, за да обучи голям езиков модел, без да се налага да прави каквито и да било промени в кодовата си база. Ако разработчиците могат да намерят чиповете на AMD на правилната цена, „вече могат да преминат към тях, тъй като днес те са по същество взаимозаменяеми“ с чиповете на Nvidia, категоричен е Танг.

MosaicML продава софтуер, който улеснява компаниите да създават ИИ системи в техните собствени центрове за данни, вместо да плащат за достъп до тези системи от доставчици като създателя на ChatGPT - OpenAI. Компанията заяви, че е провела проучването, за да илюстрира, че нейните клиенти имат опции за чипове извън Nvidia.

„Резултатите на Mosaic подсилват нашата стратегия за поддържане на отворена и лесна за внедряване софтуерна екосистема за ИИ обучение на база хардуера на AMD“, коментираха от AMD в изявление, като добавиха, че ще продължи да работи с компанията, за да настроят своя софтуер възможно най-добре.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ