Бизнес перспектива: Подводна турбина генерира енергия от приливите

Бизнес перспектива: Подводна турбина генерира енергия от приливите

Бизнес перспектива: Подводна турбина генерира енергия от приливите

След слънчевите панели, офшорните вятърни турбини се превръщат в предпочитано решение за компании и държави за производство на големи количества чиста и евтина енергия. Но тези огромни турбини, които могат да бъдат със същия размер като небостъргач в Ню Йорк, не могат да бъдат инсталирани навсякъде. Освен това разходите и логистиката, свързани с тяхното създаване, са бариера за много потенциални клиенти.

Въпреки това, решението за тези, които не могат да си позволят тези вятърни турбини, не е далеч, просто трябва да погледнете под водата. А енергията, която може да бъде извлечена от прилива, е много по-надеждна и продължителна от тази, която идва от вятъра или слънцето. 

Dragon 12 е турбина, която генерира енергия, движейки се като хвърчилата, но вместо да лети във въздуха, тя плава в морето и се възползва от движението на прилива. Създателите му, шведската компания Minesto, уверяват, че системата им вече работи и е започнала да генерира енергия за електрическата мрежа, предава El Confidencial

Безкраен източник на енергия 

Новото поколение морски турбини са по-евтини и по-лесни за инсталиране от традиционните фиксирани приливни турбини. O2 на шотландската Orbital е с размерите на Boeing 747 и се носи в морето, позволявайки на перките му да се потопят и да улавят приливната енергия. Докато Kairyu на японската компания IHI също има форма на самолет, но в този случай има турбини в края на перките си.

Dragon няма нищо общо с тези проекти, вместо търговски самолет, той изглежда като боен дрон и размерът му е по-малък от другите модели. Тази турбина работи напълно потопена и закотвена към морското дъно с кабел, който й позволява да се движи, за да генерира енергия. Системата вече работи, тя дебютира за първи път като достави електричество към националната мрежа на Фарьорските острови на 9 февруари.

„Ние достигнахме най-важния крайъгълен камък в историята на компанията, като произвеждахме електричество към мрежата с нашата централа с мегаватова мощност. Ние сме горди и щастливи и повече от всякога очакваме с нетърпение пътя напред“, каза в прессъобщение д-р Мартин Едлунд, главен изпълнителен директор на Minesto.

Какво представлява Dragon 12? 

Тази турбина има размах на перките 12 метра и тегло 28 тона. Голям размер, но далеч от другите турбини и много далеч от плаващите вятърни турбини, споменати по-горе. Dragon може да се разглобява и транспортира в контейнер, а малкият му размер позволява да бъде монтиран в морето от малка лодка. Работи подобно на вятърните хвърчила. Устройството се движи под формата на осмици в морето, за да ускори и извлече повече енергия от приливното течение.

Компанията уверява, че нейната морска централа е с номинална мощност от 1,2 MW. Въпреки че, както посочва New Atlas, ключовата цифра за всеки енергиен проект е изравнената цена на енергията (LCoE), цената за генериране на енергия по време на нейния жизнен цикъл.

През 2017 г. Minesto прогнозира около 108 USD/MWh, след като бъдат инсталирани първите му сто мегавата капацитет, разходи, които ще намалеят с времето до 54 USD/MWh.

Orbital, например, оцени LCoE на по-малко от $253/MWh за своята морска O2 турбина, цифра, която също ще намалява с употребата.

Силата на Dragon е неговата адаптивност. Minesto гарантира, че неговата система може да извлича енергия от всякакъв вид прилив, което позволява да бъде инсталирана на различни места, включително тези с по-бавни морски течения. Въпреки това, на някои места ще бъде по-ефективен от други. Фарьорските острови са идеално място. Разположен в архипелаг в северната част на Атлантическия океан, между Шотландия и Исландия, неговите приливи и отливи се насочват през поредица от тесни канали, които ускоряват движението на водата и следователно увеличават енергията, която може да бъде събрана.

„Това, което екипът на Minesto постигна, е изключително и бележи нов крайъгълен камък в развитието на възобновяемата енергия в много области на света. Конкурентоспособността на Dragon 12 е ясна: той е мощен, печеливш и доставя предвидимо електричество към мрежата“, казва Едлунд. 

Превод и редакция: Нели Тодорова                                              

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ