Digital Age: В период на стагнация ли е мрежата?

Digital Age: В период на стагнация ли е мрежата?

Digital Age: В период на стагнация ли е мрежата?

Ако трябваше да заспим днес и да не се събудим след 35 години, щяхме да станем с чувството, че сме разочаровани от темпото на иновациите. Това заяви Робърт Блумоф, главен технологичен директор на фирмата за уеб сигурност Akamai, който смята, че светът може да бъде „страшно разочарован“ от напредъка, постигнат в мрежата през следващите три десетилетия.

Във вторник се навършиха 35 години от деня, откакто известният компютърен учен Тим Бърнърс-Лий представя своето предложение за World Wide Web.  Докато Бърнърс-Лий даде някои оптимистични прогнози за бъдещето,  Блумоф, който отбеляза, че все още вярва в мрежата и модерните технологии, предупреди, че може да сме в период на стагнация.

„Следващите 35 години може да са ужасно разочароващи“, каза Блумофе пред Си Ен Би Си в интервю миналата седмица.

Той сравни сегашното състояние на мрежата с космическата индустрия през 60-те години. Тогава, каза той, имаше огромни иновации, включително появата на Boeing 747 и първото кацане на Луната.

Днес аерокосмическите иновации са в застой, добави Блумоф.

„Всичко това беше през 60-те и 70-те години. Ако някой беше заспал през 1975 г. и след това се беше събудил и видял космонавтиката днес, щеше да бъде ужасно разочарован. Самолетите не са по-големи. Те не са по-бързи“, коментира той.

Блумоф е на мнение, че е напълно възможно светът да върви в същата посока и при телекомуникациите.

„Може би сме изчерпали стръмната крива на иновациите. Тази крива може да ни е подминала. Може би се насочваме към плато“, коментира той.

Блумоф каза, че голяма част от света вече има свързаност и модерните дисплеи на смартфони и телевизори не стават по-вълнуващи отвъд качеството на картината.

Въпреки че стагнацията в мрежата на Блумоф е „възможен сценарии“, той все още се надява, че иновациите няма да се задържът на плато.

Всъщност Блумоф каза по-рано пред Си Ен Би Си, че смята, че мрежата в крайна сметка може да се превърне в царството на агенти, захранвани с изкуствен интелект – като хората вече не използват мрежата, а вместо това минават през агенти с изкуствен интелект.

Опасности от генеративния ИИ

Според Блумоф единственото голямо изключение от тенденцията на стагнация в момента е ИИ, като според него технологията може да направи големи крачки през следващото десетилетие с появата на генеративни ИИ алгоритми.

Но дори и тогава, каза Блумоф, ИИ може да се наложи да направи крачка назад, преди да направи нов значителен скок напред.

Като пример той цитира опасностите от генеративните ИИ модели, когато става въпрос за нарушаване на авторски права.

Чинтан Пател, главен технологичен директор на фирмата за корпоративни технологии Cisco в Обединеното кралство, не е съгласен, че иновациите за телекомуникациите и технологиите в по-широк план са напът да достигнат плато.

„Комбинацията и скоростта на технологичното развитие противодейства на всяко плато в иновациите“, каза Пател пред Си Ен Би си.

„Темпото на промяната никога не е било по-бързо – развитието и иновациите се случват с темпове, на различни места и географии.“

Развитието на изкуствения интелект „подхранва нова ера на иновациите“, добави той по имейл.

„Бъдещите разработчици и създатели имат достъп до цял набор от възможности, за които изобретателите отпреди няколко години можеха само да мечтаят“, каза Пател.

Бренан Смит, вицепрезидент по технологиите в Ookla, също не смята, че иновациите не са изчерпани.

„Когато мислим какво ще донесат следващите 35 години, това ще бъде нова ера на творчество, отключена от генеративен ИИ, комбиниран със среда, която съчетава безпроблемно цифровия и физическия свят“, каза Смит.

„Все още може да четем думи на документ, който не е по-различен от каменна плоча, но ще бъдем заобиколени от изцяло нови преживявания, които правят нашия съществуващ свят още по-богат и по-жизнен“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ