Изкуственият интелект ще промени икономиките, смятат световни бизнес лидери и политици

Изкуственият интелект ще промени икономиките, смятат световни бизнес лидери и политици

Изкуственият интелект ще промени икономиките, смятат световни бизнес лидери и политици

Глобални бизнес лидери дискутираха как нововъзникващите технологии ще променят начина, по който хората живеят и работят в един все по-разделен свят по време на Форума за нова икономика на Bloomberg в Сингапур.

„Генеративният изкуствен интелект е следващото ново нещо в машинното обучение“, каза основателят на хедж фонда Citadel Кен Грифин на събитието в четвъртък. „Това ще бъде още един сигнал за събуждане за корпоративна Америка, която да се съсредоточи върху това как да създаде печалби в производителността.“, добави той.

Изкуственият интелект ще намали драстично разходите за създаване на хитови анимационни филми, според дългогодишния изпълнителен директор от индустрията Джефри Каценберг. Сара Менкер, основател и главен изпълнителен директор на GRO Intelligence, каза, че машинното обучение помага да се предвиди търсенето, предлагането и цената на всяка селскостопанска стока в световен мащаб.

Що се отнася до политическото бъдеще, бившият държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън коментира, че очаква реванш между Джо Байдън и Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ през 2024 г., като демократът ще надделее над своя предшественик. Тя също така заяви, че и Израел, и палестинците се нуждаят от ново лидерство, за да имат шанс да постигнат мирно споразумение, след като настоящата война в Газа приключи.

Глобалната икономика се фрагментира, с конфликти в Европа и Близкия изток и напрежение между двете най-големи икономики в света – САЩ и Китай, принуждава компаниите и инвеститорите да преосмислят начина, по който работят.

„Има печеливши, както и губещи от увеличаването на геополитическия стрес“, каза Том Орлик, главен икономист на Bloomberg Economics. „Общата картина обаче е тревожна.“

Докато подобни опасения доминираха в първия ден от тридневния форум, дискусиите в четвъртък бяха по-фокусирани върху това как компаниите и обществата могат да се възползват от технологичния напредък. Грифин от Citadel каза, че неговата фирма вече се възползва от ИИ.

Дигитална трансформация

Въвеждането на ИИ значително ще ускори дигиталната трансформация на развлекателната индустрия, каза 72-годишният Каценберг, който придоби популярност като продуцент във филмовото студио на Walt Disney Co., преди да се присъедини към легендарния режисьор Стивън Спилбърг и холивудския магнат Дейвид Гефен, с които основа DreamWorks.

„Не знам за индустрия, която ще бъде по-силно засегната от ИИ, от тази на медиите, развлеченията и творчеството“, каза Катценберг. „В добрите стари времена може да имате нужда от 500 артисти и години, за да направите анимационен филм от световна класа. Не мисля, че след 3 години за целта ще бъдат нужни повече от 10% от това“, добави той.

Марк Уайзман, председател на Alberta Investment Management Corp., също говори за бъдещите ползи от ИИ, но предупреди, че въвеждането ще бъде бавно.

„Ще бъдем в същата лодка, в която сме били с други технологии. Това ще промени света. Това ще промени света по начини, които може да не очакваме. Ще отнеме повече време, за да се случи“, каза той.

Отделно Грифин призова западните нации да увеличат инвестициите в ядрена енергия като начин за декарбонизиране на света. „Китай е една от малкото страни, които отново прави огромни инвестиции в ядрена енергия“, каза Грифин. „На запад отчаяно се нуждаем от ядрена енергия“, добави той.

Китай също има голяма преднина при електрическите превозни средства. В бъдеще страната може да създаде „национални роботизирани товарни мрежи“ , доставяйки стоки по своевременен и екологичен начин и на възможно най-ниска цена, според Джулиан Ма, основател и главен изпълнителен директор на Inceptio Technology, компания, която разработва софтуер за автономно шофиране за камиони.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ