Китай води в глобалната конкуренция за ключови нововъзникващи технологии

Китай води в глобалната конкуренция за ключови нововъзникващи технологии

Китай води в глобалната конкуренция за ключови нововъзникващи технологии

Китай има "зашеметяваща преднина" в 37 от 44 критични и нововъзникващи технологии, тъй като западните демокрации губят глобалната конкуренция за изследователска продукция. Това показват данните от проучване на Австралийския институт за стратегическа политика (ASPI), според което в някои области всичките 10 най-добри изследователски институции в света са базирани в Китай, предава Ройтерс

Проучването, финансирано от Държавния департамент на Съединените щати, установи, че САЩ често са на второ място, въпреки че водят глобални изследвания в областта на високопроизводителните изчисления, квантовите изчисления, малките сателити и ваксините.

Западните демокрации губят глобалната технологична конкуренция, включително надпреварата за научни и изследователски пробиви, се казва в доклада, призовавайки правителствата за по-големи инвестиции в научни изследвания.

Китай е установил "зашеметяваща преднина в изследванията с голямо въздействие" по правителствени програми.

Докладът призовава демократичните нации да си сътрудничат по-често, за да създадат сигурни вериги за доставки и "бързо да преследват стратегическата критична технологична стъпка".

ASPI проследява най-цитираните научни статии, за които каза, че е най-вероятно да доведат до патенти. Изненадващият пробив на Китай в областта на хиперзвуковите ракети през 2021 г. щеше да бъде идентифициран по-рано, ако бяха открити силните научни изследвания на Китай, се казва в съобщението.

През последните пет години Китай генерира 48,49% от световните научноизследователски статии с голямо въздействие върху усъвършенствани авиационни двигатели, включително хиперзвукови, и е домакин на седем от 10-те най-добри изследователски институции в света, се посочва в доклада.

В областта на фотонните сензори и квантовата комуникация изследователската сила на Китай може да доведе до "затъмняване" на наблюдението на западното разузнаване, включително "Петте очи" на Великобритания, Съединените щати, Австралия, Канада и Нова Зеландия.

Националните потоци от таланти на изследователи също бяха проследени и бяха идентифицирани монополни рискове.

Китай вероятно ще стане монополист в 10 области, включително синтетичната биология, където произвежда една трета от всички изследвания, както и електрически батерии, 5G и нано производство.

Китайската академия на науките, държавен изследователски орган, се класира на първо или второ място в повечето от 44-те проследени технологии, които обхващат отбрана, Космос, роботика, енергия, околна среда, биотехнологии, изкуствен интелект (AI), съвременни материали и квантова технология.

Проучването препоръчва програми за скрининг на визи, за да се ограничи незаконният трансфер на технологии и вместо това да се благоприятства международното сътрудничество със съюзници по сигурността.

Австралийските университети заявиха, че спазват законите за чуждо влияние, предназначени да спрат незаконния трансфер на технологии към Китай, но също така отбелязаха, че международното сътрудничество е неразделна част от университетските изследвания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ