„Кръстницата на ИИ“ изгражда стартъп за „пространствен интелект“

„Кръстницата на ИИ“ изгражда стартъп за „пространствен интелект“

Изтъкнатият компютърен учен Фей-Фей Ли изгражда стартъп, който използва подобна на човешката обработка на визуални данни, за да направи изкуствения интелект (ИИ) способен на напреднали разсъждения, предаде Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.

Ли, считана за пионер в областта на изкуствения интелект, събра пари за компанията в скорошен рунд за начално финансиране. Инвеститорите включват рисковия инвеститор от Силициевата долина Andreessen Horowitz, казват трима от източниците, както и Radical Ventures - канадска фирма, към която тя се присъедини като научен партньор миналата година, според други двама.

Говорителите на Andreessen Horowitz и Radical Ventures са отказали коментар пред Ройтерс, а самата ли не е отговорила веднага на агенцията.

Ли е широко известна като „кръстницата на изкуствения интелект“ – препратка към триото „кръстници“, спечелили наградата „Тюринг“ (най-престижната награда в света на компютърните науки) през 2018 г. за техния пробив в технологията на изкуствения интелект. Триото включва Йошуа Бенгио, Джефри ХИнтън и Ян Лекун.

Описвайки стартъпа, един от източниците на Ройтерс даде за пример реч на Ли, изнесена по време на конференцията TED във Ванкувър миналия месец, по време на която тя каза, че най-новите изследвания включва алгоритми, които биха могли правдоподобно да екстраполират как биха изглеждали изображенията и текстът в триизмерна среда и да предприемат действия на база тези прогнози, използвайки концепция, наречена „пространствена интелигентност“.

За да илюстрира идеята, тя показа снимка на котка с протегната лапа, бутаща чаша към ръба на масата. За част от секундата, каза тя, човешкият мозък може да оцени „геометрията на това стъкло, мястото му в триизмерното пространство, връзката му с масата, котката и всичко останало“, след което да предвиди какво ще се случи и да предприеме действия, за да го предотврати .

„Природата е създала този добродетелен цикъл на виждане и правене, задвижван от пространствена интелигентност“, каза тя.

Нейната собствена лаборатория в Станфордския университет се опитваше да научи компютрите „как да действат в 3D света“, например използва голям езиков модел, за да накара роботизирана ръка да изпълнява задачи като отваряне на врата и приготвяне на сандвич в отговор на словесни инструкции.

Ли спечели репутацията си в областта на изкуствения интелект с разработването широкомащабен набор от данни за изображения, наречен ImageNet, който помогна за развитието на поколение компютърни технологии, които могат да идентифицират надеждно обекти.

Тя е съ-ръководител на Станфордския институт за изкуствен интелект, насочен към човека (HAI), който се фокусира върху разработването на ИИ технология по начини, които „подобряват човешкото състояние“. В допълнение към академичната си работа, Ли ръководи AI в Google Cloud от 2017 до 2018 г., служи в борда на директорите на Twitter и е работила като съветник на политици, включително в Белия дом.

Пренасяйки се в света на стартиращите компании, Ли се присъединява към надпреварата между водещите компании за изкуствен интелект, които  обучават своите алгоритми на здрав разум, за да преодолеят ограниченията на настоящите технологии като големи езикови модели, които имат тенденцията да бълват безсмислени лъжи насред иначе човешки звучащи отговори.

Мнозина казват, че тази способност за „разсъждение“ трябва да бъде установена, преди ИИ моделите да могат да постигнат изкуствен общ интелект или AGI, отнасяйки се до праг, при който системата може да изпълнява повечето задачи толкова добре, колкото човека, или по-добре.

Някои изследователи вярват, че могат да подобрят разсъждението чрез изграждане на по-големи и по-сложни версии на настоящите модели, докато други твърдят, че пътят напред включва използването на нови „световни модели“, които могат да поемат визуална информация от физическата среда около тях, за да развият логика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ