Крила на молци дадоха идея за технология на домашна звукоизолация

Крила на молци дадоха идея за технология на домашна звукоизолация

Учени от университета в Бристол разкриха как молците успяват да се "маскират" от прилепите. Техните налюдения насочват към създаване на технология за домашна звукоизолация. Прилепите проследяват плячката си с помощта на биологичен ехолот, изпращайки и улавяйки сигнали, отразени от насекомите. Някои молци могат да уловят този сигнал и да избягат, докато други са развили защитно покритие, което заглушава сигналите на прилепите.

Английски учени отрязаха крилата на мъртви глухи китайски дъбови копринени буби (Antheraea pernyi), за да извлекат специални звукопоглъщащи люспи, като техните крила са с устройство сходно на това на молците. Проучването показа, че люспите са способни да абсорбират енергията на звукова вълна с 85-87%, така че сигналът, отразен от тях, е едва забележим и прилепът не го възприема. Дебелината на люспите е една петдесета от дължината на вълната, която абсорбират - много лек, практически безтегловен материал. Проучванията показват, че люспите абсорбират вълни в широк диапазон от дължини на вълните в различни честоти, идващи от разнообразни ъгли.

Експериментите са проведени с ултразвук, но учените са уверени, че ако успеят да пресъздадат структурата на люспите, те ще могат да ги адаптират към звуците, възприемани от човешкия слух. И така ще може да бъде създадено уникално звукоизолиращо покритие за жилищни помещения, което няма да изисква изграждането на обемисти конструкции.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ