Мъск: Не е ясно дали хората могат да контролират изкуствения интелект

Мъск: Не е ясно дали хората могат да контролират изкуствения интелект

Мъск: Не е ясно дали хората могат да контролират изкуствения интелект

Изкуственият интелект крие риск за човечеството. Това заяви пред „Скай нюз“ милиардерът Илон Мъск, който се присъедини към световни лидери и технологични шефове на срещата на върха за безопасното използване на ИИ, състояща се в Блечли Парк, Централна Англия.

Собственикът на SpaceX и Tesla отдавна говори открито за опасностите, породени от изкуствения интелект, и по-рано тази година предупреди, че може дори да доведе до „унищожаване на цивилизацията“.

Запитан от „Скай нюз“ на срещата дали все още смята, че ИИ е „заплаха за човечеството“, той отговори: „Това е риск“.

Коментарът му идва, след като редица страни, включително САЩ и Китай, подкрепиха споразумение с Обединеното кралство за сътрудничество в управлението на потенциално „катастрофалните“ опасности, които ИИ може да създаде.

Водещите световни сили в областта на изкуствения интелект бяха сред 28 нации, които се съгласиха с „Декларация от Блечли“, която подчертава необходимостта страните да работят заедно, за да използват потенциала на технологията, като същевременно защитават хората от опасности.

Професор Майкъл Барет от Judge Business School на университета в Кеймбридж каза, че докато звездната мощ на  Мъск рискува да превърне събитието в „малко странично шоу“, той има „ценен“ опит за споделяне.

„С идването на г-н Мъск срещата на върха получава два заека с един куршум: глобална перспектива на събитието и ключова заинтересована страна, която трябва да води ефективен диалог с други заинтересовани страни по въпроси, свързани с безопасността на ИИ“, каза той.

В четвъртък  Мъск ще се присъедини към британския премиер Риши Сунак за чат на живо в X (бившият Twitter).

И двамата говориха за сходни заплахи, породени от ИИ, като терористи, разработващи биологични оръжия, или човечеството, което губи контрол над технологията като цяло.

Мъск обаче беше по-гласен относно регулацията, като каза на Конгреса на САЩ през септември, че има „огромен консенсус“ за нея.

Сунак от друга страна изрази предпазливост, като заяви, че твърде много надзор би задушил иновациите.

Най-богатият човек в света донякъде промени тона си преди срещата на върха по безопасността в Обединеното кралство, като изрази несъгласието си срещу широките предпазни мерки, представени от президента на САЩ Джо Байдън по-рано тази седмица.

Професор Барет каза, че като се има предвид очевидното му недоволство от съобщенията на Белия дом, Мъск може би се „надява да насочи правителството на Обединеното кралство“ към неговия собствен подход.

Говорейки на срещата на върха, Мъск предположи, че би предпочел „съдия от трета страна“ да регулира сектора.

„Не ми е ясно дали можем да контролираме такова нещо (ИИ)“, каза той пред информационната агенция PA.

„Но мисля, че можем да се стремим да го насочим в посока, която е от полза за човечеството“, добави той.

Критиците казват, че срещата е твърде фокусирана върху хипотетични заплахи, а не върху ясни и настоящи опасности, като бизнесът и синдикатите призовават за законодателство за защита на работните места и борба с дезинформацията под формата на deepfakes.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ