Папа Франциск предупреди за „бъдеще без надежда", ако хората изгубят контрол над изкуствения интелект

Папа Франциск предупреди за „бъдеще без надежда, ако хората изгубят контрол над изкуствения интелект

Папа Франциск предупреди за „бъдеще без надежда", ако хората изгубят контрол над изкуствения интелект

Папа Франциск стана първият лидер на Римокатолическата църква, обръщал се към Г-7, предупреждавайки световните лидери, че никога не трябва да се позволява на изкуствения интелект да вземе надмощие над човечеството, предаде Ройтерс.

Папата каза, че изкуственият интелект представлява „епохална трансформация“ за човечеството, но подчерта необходимостта от строг надзор върху непрекъснато развиващите се технологии за запазване на човешкия живот и достойнство.

„Никоя машина не трябва да избира да отнеме живота на човешко същество“, каза той, като добави, че хората не трябва да позволяват на свръхмощни алгоритми да решават съдбата им.

„Ще осъдим човечеството на бъдеще без надежда, ако отнемем способността на хората да вземат решения за себе си и живота си, като ги обречем да зависят от избора на машините“, предупреди той.

Г-7 обединява лидерите на САЩ, Германия, Великобритания, Франция, Италия, Канада и Япония. Освен това италианският премиер Джорджия Мелони, която е домаакин на срещата, покани 10 други нации да се присъединят към преговорите в петък, включително премиера на Индия и президентите на Турция и Кения.

Папа Франциск обаче призна и потенциалните ползи от ИИ като каза, че може да вдъхнови вълнение и да разшири достъпа до знания по целия свят.

„И все пак в същото време това може да доведе със себе си по-голяма несправедливост между напредналите и развиващите се нации или между господстващите и потиснатите социални класи“, каза той.

„От всеки зависи да използва добре ИИ, но отговорността е на политиката да създаде условия, така че такова добро използване да бъде възможно и ползотворно“, добави той.

По-рано тази година Италия одобри законопроект, насочен към установяване на основни правила за използването на изкуствен интелект, както и за определяне на санкции за престъпления, свързани с ИИ. Мелони многократно е предупреждавала за рисковете, които ИИ представлява за пазара на труда.

Папата подчерта потенциала на ИИ да поеме трудоемки задачи и да породи „експоненциален напредък на научните изследвания“, но той каза, че машините също могат да бъдат измамени да разпространяват невярна информация.

„Той (ИИ) не разработва нови анализи или концепции, а повтаря тези, които намира“, каза Франциск, което по думите му означава, че рискува да легитимира фалшиви новини и да укрепи вече доминиращи култури.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ