10 въпроса от интервютата за работа, с които трябва да се справяте перфектно
Първото впечатление е всичко. Ако успешно направите добро впечатление на интервюто за работа, вероятността да спечелите поста на мечтите си е огромна. Интервютата обаче могат да бъдат изключително изнервящи, особено ако са за място, което наистина искате. Единственият начин да се успокоите, е да се подготвите отлично предварително, за да бъдете напълно готови за въпросите на бъдещите си работодатели. Списание Business Insider предлага гид към десетте най-често срещани въпроса при интервю за работа.
Разкажете ми за себе си
Отговорът на този въпрос обикновено отнема не повече от една-две минути, но действа като визитна картичка. От вас се иска накратко да разясните кои сте като човек и да покажете, че можете да се изразявате добре. Не започвайте да нижете разкази за личната си история. Говорете за най-важните моменти от професионалния си опит, както и за начина, по който бихте могли да допринесете към компанията-работодател с помощта на натрупаните знания и умения.
Предварително разберете какво търсят бъдещите ви работодатели. Ако предпочитат техническите умения, похвалете се с тях. Разкажете най-интересното за качествата, необходими за мястото, за което кандидатствате.
Преди интервюто си запишете едно-две важни постижения и непременно ги споменете в този първи момент от разговора.
Какви са силните и слабите ви страни?
Сетете се какво са казвали другите за вас, когато мислите за положителните си страни. Помнете, винаги подкрепяйте твърденията си с примери.
Избирайте качества, които са в хармония с културата и целите на компанията. Ако кандидатствате за начинаеща фирма, подчертайте способността си да изпълнявате много и различни задачи и да поемате инициатива.
Най-важният фактор, когато избирате кои силни страни от характера си да подчертаете, е да сте сигурни, че те имат връзка с позицията, която се надявате да получите. Ако например кандидатствате за работа в човешките ресурси, говорете за умението си да общувате с различни типове хора.
Въпросът за слабите ви страни винаги е най-трудният. Не давайте клиширани отговори като „Работя твърде много” или „Прекалено голям перфекционист съм”. Придържайте се към истината и споменете мерките, които вземате, за да се справяте със слабостите си. Не разкривайте нищо, което би ви накарало да изглеждате като некомпетентен служител – например, че не можете да се справяте с крайните срокове или че често влизате в конфликти с колегите си. Накарайте недостатъците си да звучат по-позитивно, но гледайте отговорът ви да не звучи твърде отрепетиран. Един пример за слаба страна е нетърпеливостта, която може да означава, че искате бързо да завършвате задачите си. Друг недостатък може да бъде жонглирането с времето, но внимавайте – трябва непременно да очертаете стъпките, които предприемате за справянето с този проблем. Ако им покажете, че знаете как да се преборите с трудностите, ще изградите имидж на човек, който може да решава проблеми.
Каква заплата очаквате?
Не е необходимо да отговаряте на този въпрос на интервюто. Може да се опитате да го отклоните, докато не получите реална оферта. Кажете на интервюиращите, че искате да отложите този разговор за момента, в който и двете страни са сигурни, че вие сте правилният човек за мястото.
Защо искате да работите за нас?
Прочетете всичко, което можете да намерите за компанията, включително сайта й, новинарски статии, профили на служители и каквото още откриете в LinkedIn. Ако вие или приятелите ви познавате хора, които работят там, помолете за разговор, в който ще ги разпитате за фирмата.
Опитайте се да разберете каква е културата на тази компания и какви са целите й. Когато сте готови с „домашното” си, ще трябва да определите как тези неща се свързват с личните ви цели и мечтаното ви бъдеще.
Къде се виждате след няколко години?
Помислете как постът, за който кандидатствате, може да ви помогне да се придвижите напред. Представете си естествената кариерна крива и нагодете отговора си спрямо компанията. Опитайте да бъдете честни, но не дотам, че да създадете впечатление на нежелан кандидат, както ще стане, ако кажете, че искате да работите за конкурента им, или нещо твърде лично, като желанието да станете майка. Придържайте се към професионалните примери; интервюиращите не се интересуват от плановете за личния ви живот.
Кандидатствате ли и за други компании?
Опитайте се да не отделяте твърде много време на този въпрос и отговорете кратко. Едно просто „да” плюс споменаване, че сте отворени към различни възможности, е достатъчно. Може също да кажете, че тази конкретна работа е приоритетният ви избор. Помнете, честността винаги е най-добрата политика, затова не лъжете, че кандидатствате в някои големи компании, ако това не е така.
Какво можете да направите за нашата компания?
Има няколко версии на този въпрос, като „Какво бихте направили, ако сте на поста...?”. Когато се готвите за интервюто, помислете защо бихте се справили добре на желаната позиция и какви стъпки сте предприели, за да постигнете това. Предложете нови идеи и примери за нещата, които вече сте постигнали и които са били от полза за предишните ви работодатели.
Защо искате да напуснете/защо напуснахте предишната си работа?
Разбираемо е, ако сте били съкратени заради лошата икономическа ситуация. Не е нужно да споделяте „мръсните” подробности, но се придържайте към истината и споменете, че компанията ви е била принудена да освободи Х броя служители, или че отделът ви е бил преструктуриран.
Ако напускате заради някаква негативна ситуация, в никакъв случай не говорете лоши неща за старата си фирма или шеф. Това само ще накара вас да изглеждате зле. Фокусирайте се върху факта, че търсите израстване и че според вас новата компания е стъпка в правилната посока.
Имате ли някакви въпроси?
Задаването на уместни въпроси може да разкрие много за личността ви и може да се окаже най-важната част от интервюто. Отделете време, за да измислите лични, добре обмислени питания, на които не може да се отговори само с „да” или „не”.
Не задавайте въпроси, в които се съдържат твърде много предположения и които ви карат да звучите така, сякаш сте сигурни, че работата вече е ваша. Не се фокусирайте върху заплащането, бонусите и повишенията. Обърнете повече внимание на нещата, които можете да направите за компанията, вместо на това, което тя може да стори за вас.
Използвайте инстинкта си по време на интервюто, за да прецените колко въпроса е уместно да зададете.
Когато се е налагало да се правяте с конфликти в офиса, как процедирахте?
Внимавайте, когато отговаряте на този въпрос, за да не създадете впечатление на огорчен или негативен човек. Винаги трябва да бъдете позитивни, защото това показва, че отлично умеете да се справяте с конфликтните ситуации. Говорете за проблем, пред който сте били изправени (най-добре не такъв, който сте създали сами) и очертайте стъпките, които активно сте предприели, за да го разрешите. Най-добрите примери ще са от по-стария ви опит.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.