5 съвета за чисти сметки в семейния бизнес

5 съвета за чисти сметки в семейния бизнес

5 съвета за чисти сметки в семейния бизнес

Доста предприемачи избират да правят бизнес с роднина, убедени, че могат изцяло да разчитат на него, да му се доверят напълно. Но често след това се разочароват, откъдето може би идва и максимата „Никога не смесвай служебните с личните отношения!".

Фамилните връзки в една фирма неизбежно са натоварени с допълнителни емоции и предистория, които могат да провалят бизнеса.

Ето 5 съвета, които ще ви помогнат да намалите риска от конфликти в семейния бизнес:

1. Създайте ясно обособена йерархия. Особено важно за фамилния бизнес е наличието на ясна структура на работните позиции и общо разбиране по отношение на това кой с какво се занимава. Бизнес динамиката е различна от семейната динамика. Трябва да се знае, че таткото може да е собственик на компанията, но дъщерята отговаря за сектор продажби.

Ако останалите служители извън семейството не са наясно кой за какво отговаря, това може да обърка целия работен процес.

2. Поддържайте деловия тон. Не можете просто така, между другото, да нахвърляте на бизнес партньорите си в семейството важни корпоративни новини по време на съботното барбекю или на рождения ден на баба ви.

Насрочвайте периодични работни срещи, на които да споделяте и обменяте информацията. Поставете близките си в реална фирмена среда, в която ще могат да изказват притесненията и възраженията си, свързани с бизнеса, и да задават въпроси.

3. Правете парични компенсации. Ако стартирането на семейния бизнес не е успяло да набере достатъчен бюджет и сте платили по-малко от очакваното на членовете на семейството – компенсирайте ги. Мотивирайте ги, като им дадете обещаното и дори малко повече.

Не забравяйте обаче, че заплащането трябва да е според извършеното, а не според семейната обич. По-добре се посъветвайте с финансовия консултант на фирмата.

4. Установете приветстващ план, насочен към семейните членове, които имат желание да се включат в бизнеса.

Най-често се случва така, че неопитните роднини влизат в разпри с другите, които имат по-дълъг стаж във фирмата. Полезен мост в този вид ситуации са членовете на борда на директорите (банкери, финансисти, адвокати), които не са част от фамилията.

5. Създайте наследствена схема. Искате някой да продължи делото ви, нали? Установете кой ще ви наследи. Данните от американско проучване върху фамилния бизнес сочат, че само 30% от наследствените фирми доживяват до второто поколение на рода.

Изберете кой ще е следващият лидер от семейството ви и си намислете за всеки случай план Б. Често, първият избор на човек от фамилията се оказва по-неуспешен от очакваното.

Източник:. Entrepreneur

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ