Антония Първанова оглави НДСВ

Лица

Антония Първанова е новият лидер на НДСВ.

Първанова спечели лидерския пост при първото гласуване на извънредния VII-ми конгрес на партията, в който участваха 644 делегати, предаде БГНЕС. Имаше общо четирима претенденти да оглавят НДСВ. Делегатите на конгреса избраха евродепутата пред секретаря на НДСВ и председател на Младежкото НДСВ Стефан Кенов, пред Георги Найденов – председател на Съвета на НДСВ по икономика и финанси и пред Любка Качакова – общински съветник на НДСВ в СОС.

Рокадата се случва, след като след последните парламентарни избори председателят на НДСВ Христина Христова подаде оставка. Христова обясни, че с оставката си е поела своята отговорност за недоброто представяне на изборите през май. "Наследих партията от нейния създател Симеон Сакскобургготски, който е с големи международни контакти. Не е лесно да водиш партия като НДСВ в днешния момент. За съжаления се губят центристките и либерални политики. А на България й е нужна справедливост за слабите и насърчаване на икономиката", заяви Христина Христова. 

Новият лидер на жълтите д-р Антония Първанова е родена през 1962 г. в Добрич. Завършва езикова гимназия „Гео Милев” с английски и немски език в Добрич, медицина и здравен мениджмънт във Варна, обществено здраве в Маастрихт, Холандия и здравна политика в Англия. Работи като педиатър, експерт и изследовател в областта на управлението на здравеопазването.

През 2001 и 2005 г. е избрана за член на българския парламент от НДСВ. Заместник-председател е на комисията по здравеопазване. Инициатор е на идеята за създаване на фонд „Ин витро” в България.

През 2005 г. е определена за евронаблюдател, а през 2009 е избрана за член на Европейския парламент, заместник-председател на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ). Тя е координатор на АЛДЕ в Комисията за правата на жените и равенството между половете, заместник-предсeдател на Комисията по енергетика и водни ресурси в евро-средиземноморската парламентарна асамблея, член е на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните, на Комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите, на Делегацията за връзки с Канада, на Делегацията в Евро-средиземноморската парламентарна асамблея, на Делегацията за връзки с държавите от Машрек, на Делегацията за връзки с Иран. Освен това тя е единственият български член на Европейския парламент, който досега е номиниран от колегите си за „Евродепутат на годината”.

"Ако вътре сме единни, тогава ще може да съберем всичко, което разпиляхме. Само който има висока цел може да постигне високи резултати. Нашата цел трябва да бъде не просто влизане в парламента, а влизане в управлението. Всичко, което съм постигнала, дължа на НДСВ", заяви д-р Първанова в първата си реч като лидер на партията. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Дълбочината на Дунав при Козлодуй е малко над 2 метра
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Шефът на RyanAir определя новата гранична система на ЕС за „глупост“, възможна само в Европа
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Още едно корпоративно сбогуване: Takeaway напуска България
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации