Великите идеи на десетилетието в мениджмънта
Наскоро, редакторите на Harward Business Review направиха подробен преглед на най-успешните мениджърски подходи и стратегии през последните 10 години. Ето техния избор за 10-те най-влиятелни идеи в мениджмънта:
1. Стойността на заинтересованите страни като стратегия. През последното десетилетие все по-сложни инструменти и методики за мениджмънт, базиран на стойността, заставиха мисленето за цената на акциите да се случва там, където се вземат решения на оперативно ниво, като по този начин се гарантира, че всичко е в унисон с получаването на по-големи бонуси. До 2009 г. дори и Стратега, известен с това, че се фокусира върху стойността, каза, че това е глупава идея. „Стойността от заинтересованите страни е резултат, не стратегия”, заяви Джак Уелч. „Основните ви поддръжници са вашите служители, вашите клиенти и вашите продукти”.
2. Информационните технологии като комунална услуга. Настоящото вманиачаване към компютърните облаци (бел.р. начин на организация и работа на компютърните системи, при който компютърни ресурси като процесорно време, памет, дисково място и т.н., могат да бъдат динамично променяни (увеличавани) и предлагани на потребителя като услуга чрез Интернет.) е последната стъпка от един дълъг процес, чрез който компаниите се освободиха от собственическите нагласи и започнаха да купуват компютърните ресурси като услуги.
3. Превъзходството на клиента. Чрез поредица от технологични и социални придобивки, гласът на клиентите стана по-силен – и компаниите намериха начини да го слушат.
4. Управлението на риска в предприемачеството. Днес звучи налудничаво да кажем, че фирмите през последните десетилетие бяха фокусирани върху управлението на риска. Но особено след 11 септември компаниите започнаха да приемат насериозно сигурността - от финансовите обезпечения до пиратите в открито море.
5. Креативната организация. Всички видяха основна революционна промяна в начина, по който много организации възприемат източника на своето конкурентно предимство. Дори и преди организациите приемаха „дизайнерското мислене”, но сега те стимулират сътрудничеството, разчитат на различните перспективи и обвързват всички служители в „идеяизацията”.
6. Технологиите с отворен код (OPEN SOURCE TECHNOLOGY). Почитателите на перфекционизма могат да кажат, че технологиите от типа „отворен код” са се появили в края на 90-те години на миналия век. Но едва през последното десетилетие този модел се разпростря отвъд софтуерния код. Колко много неща се „уикнаха” след появата на Уикипедия през 2001?
7. Високият потенциал. Последното десетилетие събуди корпоративния свят за факта, че някои мениджъри са по-равни от други. Официални програми се създават, за да идентифицират, култивират и задържат тези с висок потенциал.
8. Конкуренция по отношение на анализите. Десетилетия на инвестиции в системи, които могат да следят сделките и обратната връзка от клиентите, доведоха до появата на инструменти, които превръщат цялата тази информация в истинска интелигентност. Специалистите по операции, от години приемани само за отговорни за производството, вече участват във вземането на маркетингови решения.
9. Обратните иновации. Повечето големи компании през 2000 година приемаха развиващите се икономики основно като източници на естествени ресурси и евтина работна ръка. Впоследствие, с увеличаването на заетостта и появата на средната класа, градове в Индия и Китай започнаха да се превръщат във важни пазари. Днес фирми като „Майкрософт” правят изследвания и разработки на тези пазари и внасят резултатите у дома си.
10. Устойчивост. Повече от всичко, първите десет години на 21.век ще се запомнят като десетилетието, в което бизнесът става зелен. Усилията на компаниите да намалят своето въздействие върху околната среда са искрени и ефективни, доколкото е възможно. Но след десет години, ако повторим това упражнение, ако обявим второто десетилетие за десетилетие на устойчивостта, си представяме, че ще напишем. „Но това бе десетилетието, когато наистина се случи.”
Джулия Кирби, главен редактор на Harward Business Review
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.