Да, бягствата на ума увеличават производителността!
Всеки ден се стараем да не се разсейваме и да се отдадем изцяло на работата си. Това е най-разпространената грешка в ежедневието ни!
Всеки предприемач се старае да се съсредоточи максимално на своето работно място, но колкото и голямо да е това старание, неизбежни са моментите, в които дори за миг се отдаваме на вътрешните си мисли.
В крайна сметка всички сме хора, а не роботи, отдадени на 100% на работата си. Според Inc.com, проучване на Калифорнийския университет е показало, че между 30% и 47% от времето в което не спим преминава в размисли за нашия живот или по-точно нашите мечти.
Може би сте шокирани от идеята, че повече от една трета от работното време на подчинените ви преминава в зяпане през прозорец и бленуване за летните ваканции. Цитираното от изданието проучване не само потвърждава идеята, че всеки един от нас е почасов мечтател, но също така открива и полезното следствие от това.
Изследването на Калифорнийския университет се базира на много прост експеримент в защита на служителите-мечтатели. В изследването участват 140 студенти, които трябва за две минути да изредят всякакви полезни действия, които могат да се извършат с ежедневни предмети, като: клечки за зъби,тухли или дори закачалки.
След тези две минути, за всеки студент настъпват двадесет минути почивка. На случаен принцип доброволците са разпределени в три различни стаи. Първата стая е предназначена само и единствено за почивка, място на което можеш да се отдадеш на себе си. Във втората стая студентите трябва да се справят с тежки логически задачи, които да натоварят техният ум. Дизайнът на последната стая е насочен към скуката, стая в която няма нищо което да те забавлява или да запълни времето, и всеки мечтае почивката му да приключи всяка секунда.
След края на почивката студентите са помолени да помислят за допълнителни предназначения на вече посочените предмети. Резултатът сочи, че мечтателите, които са се отдали на двадесет минутен релакс са дали 41% повече възможности от всички други доброволци.
Какво значи това? Тези двадесет минути, отдадени на мечти са стимулирали творческото мислене.
Колумбийският университет подкрепя изследването на колегите си с твърдението, че когато мозъкът блуждае, той не просто си почива а се развива в пъти повече в сравнение с най-натоварените моменти от ежедневието ни.
Грешка е да вярваме, че сме най-продуктивни когато не отделяме поглед от своята работа. Всъщност, когато си почиваме съзнанието ни търси нови и нови подходи към дадения проблем и често след една наистина качествена почивка достигаме до по-добри решения за нашия бизнес.
Не се тревожете, мечтатели! Вие не сте непродуктивни, Вие сте креативни!
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.