За къде пътувате?

За къде пътувате?

За къде пътувате? Това е най-често задаваният въпрос, когато започваме разговор, по време на път - във влака или в самолета.

Погледнато от друга страна, това може би е най-важният житейски въпрос. Накъдето и да вървим, колкото и бързо да се придвижваме към целта, и колкото и цели да постигаме, винаги пътят към тях е онова, от което черпим опит, от което наистина се учим.

Житейските ни решения и желанието да ги осъществим, стъпките, които предприемаме с тази цел, са част от живота ни. Те внасят промяната и ни извеждат пред нови хоризонти.

От какво се нуждаем за да поемем по пътя? 

  • изкушение - непреодолимо желание да достигнем до целта;
  • набелязаната цел;
  • подходяща стратегия /начертаване на пътя/;
  • и най-важното - силна мотивация да поемем към целта.

В здравословен план нещата не стоят по-различно.

Ако не сме доволни от теглото си, от здравословното си състояние, ако искаме да постигнем нещо друго, ако имаме различна представа за себе си, от тази която възприемаме в огледалото, може би най-важното е да не се адаптираме към това, което не харесваме. Да си позволим смелостта да искаме по-добър живот за себе си. Тук се появява изкушението, да постигнем по- добра визия, да си осигурим ежедневие, изпълнено с енергия, здраве и тонус.

Набелязаната цел - тя вече е крачка напред. Онова, към което се стремим, което ни кара да се събуждаме с приятно безпокойство и с приток на енергия.

Начертаване на пътя - важно е да знаем как да стигнем  до избраната цел.

Но, както често се случва в живота, дори да познаваме пътя, необходимо е да искаме да поемем по него.

Нужна ни е правилната мотивация.

Психолозите твърдят, че положителна или отрицателна мотивацията влияе по различен начин. Хората възприемат различно един и същ мотивационен модел. Това ги определя като ориентирани към успеха и ориентирани към това да избегнат провала.

В този  смисъл положителната мотивация  ще даде крила на тези от нас, които имат нагласата на победители. Ако вярваме, че можем да постигаме добри резултати, ще го направим с увереност и лекота. Особено ако имаме подкрепата на любимите си хора. Ще реагираме с действие на думите „Ти можеш!” 

Но ако искаме преди всичко да се спасим от укоризнени погледи или забележки за здравословното ни състояние, ще отговорим с действие на реплика като „Заплашен си  от...”     

И в единия, и в другия случай реагираме на т. нар. емоционално компетентен дразнител. Въздействие върху емоциите, което е в състояние да провокира реакция. Биохимично обяснение на този процес е мощна секреция на допамин, предизвикваща емоционална реакция. Но това е само началото. За да прерасне първоначалната реакция в осъзнато решение ни е нужен мощен и постоянен стимул - точно набелязан момент, към който да се стремим с краен срок за постигане на целта. Така тя придобива ясни очертания и подтиква към категорични действия.

В много мотивационни практики се изтъква необходимостта от ясната визия за желаната цел. Радостта от предстоящия успех и вътрешната увереност, са ни нужни за да достигнем до нея.

Никой не е казал, че по пътя няма провали и грешни решения. Въпросът е дали те са повод за отчаяние или урок, който научаваме и продължаваме напред. 

Хората, ориентирани към успеха, приемат грешките като етап, повод за преосмисляне на подхода. Те просто стават, изтупват прахта от коляното си и продължават като се стремят да не стъпват отново накриво.

Нагласата на хората, стремящи се единствено към избягване на провала е по-различна и плаха. Често вероятен неуспех може да ги демотивира и да ги накара да спрат или просто да променят посоката.

Без значение колко време ще отнеме това или по кои заобиколни пътища ще минат, ако стигнат до крайната цел, те са успешни.

Както е казал Чарли Чаплин: „На най-важните житейски кръстопътища нямат никакви пътни знаци.” Ние сами определяме посоката.      

А вие, за къде пътувате? Каквато и да е посоката и колкото и дълъг да е пътят, желая ви  вярата, увереността и волята да стигнете успешно!

---- 

Д-р Доротея Станчева е гастроентеролог, медицински управител на Медицински център „Пансанус”. Завършила е Медицинска академия в София. Има специалности по вътрешни болести и гастроентерология. Магистър от УНСС по здравен мениджмънт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ